26 Հունիսի 2024 09:30
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ պատմական գիտությունների թեկնածու, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Ե. Մ. Պրիմակովի անվան Համաշխարհային տնտեսության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի (IMEMO) Հետխորհրդային հետազոտությունների կենտրոնի առաջատար գիտաշխատող, Մոսկվայի Մ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալասարանի Համաշխարհային քաղաքականության ֆակուլտետի դոցենտ Դմիտրի Մալիշևի հետ։
— Դմիտրի Վալերիևիչ, սկսենք կանսպիրոլոգիայից։ Անցյալ շաբաթ Կրեմլի վերնախավին մերձավոր «Տաբակերկա» տելեգրամ ալիքը հայտնել էր այն մասին, որ Մոսկվան իբր հատուկ խումբ է պատրաստում Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելու համար։ Ինչ եք կարծում, Ռուսաստանը կարող է արդյո՞ք հեղաշրջում իրականացնել Հայաստանում։
— Սկսեմ նրանից, որ Ռուսաստանում այս հաշվով կա տրամագծորեն հակառակ տեսակետ։ Այս տելեգրամ ալիքը ստեղծվել է 2022 թվականի ապրիլին՝ Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից անմիջապես հետո։ Այո, նա իրեն դիրքավորում է որպես Ռուսաստանի իշխանություններին մոտ։ Բայց, որքան գիտեմ ռուսական լրատվամիջոցներից, ալիքը տարածում է կեղծ լուրեր, իսկ դրա հետևում կանգնած է Ուկրաինայի տեղեկատվական և հոգեբանական օպերացիաների կենտրոնը, այն տարածում է Ռուսաստանին և Ռուսաստանի իշխանություններին ակնհայտորեն վարկաբեկող տեղեկություններ։ Իրոք, Հայաստանի ղեկավարության և, մասնավորապես, վարչապետ Փաշինյանի գործունեությունը քննադատության է ենթարկվել Ռուսաստանի իշխանությունների կողմից, այդ թվում նաև ծայրահեղ հակառուսական ուղղվածությամբ Սորոսի տխրահռչակ հիմնադրամի հետ վերջինիս կապերի համար։ Ի դեպ, այդ մասին հայտարարել է նաեւ ՌԴ-ի արտաքին գործերի նախարար Լավրովը։ Բայց քննադատությունը կրել է և կրում է զուտ քաղաքական բնույթ։ Ռուսաստանը Հայաստանում ոչ մի հեղաշրջումներ չի պատրաստել և չի նախապատրաստում, դրանք մեր մեթոդները չեն, իսկ արևմտյան քարոզչությունը ելնում է այն վարքագծի ալգորիթմից, որը այնտեղ (Արևմուտքում) լավ հայտնի է և բազմիցս իրականացվել է աշխարհի տարբեր երկրներում։ Այնպես որ այդ հերթական կեղծիքը տարածում են այնպիսի կասկածելի տելեգրամ ալիքները, ինչպիսին է «Կրեմլյան տաբակերկան»-ը, որին ակնհայտորեն չպետք է վստահել: Իսկ Փաշինյանի և նրա շրջապատի իշխանության մնալ-չմնալու որոշումը, հատկապես Ղարաբաղում կրած պարտությունից հետո, պետք է կայացնի բացառապես հայ ժողովուրդը։
— Ի՞նչ եք կարծում, Հայաստանը մինչև այս տարվա վերջ դուրս կգա՞ ՀԱՊԿ-ից։
— Հիշեցնեմ, որ Հայաստանը հանդիսանում է ՀԱՊԿ-ի հիմնադիրներից մեկը, և այդ երկրին հիմնական ռազմաքաղաքական աջակցությունը, 1990-ականներից ի վեր միշտ ցուցաբերել է Ռուսաստանը։ Այս տարվա հունիսին ԱՄՆ-ի հետ համատեղ հայտարարություն ստորագրելուց հետո, որտեղ կողմերը պայմանավորվել են բարձրացնել գործընկերության մակարդակը, Հայաստանի ղեկավարները միահամուռ սկսեցին խոսել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին, իսկ Փաշինյանը՝ գործելով իր արևմտյան կուրատորների ու հովանավորների հրահանգով նույնիսկ հայտարարեց, որ ՀԱՊԿ-ը «միության փուչիկ է»։
Մյուս կողմից, էլ ինչ կարելի էր սպասել Սորոսի հիմնադրամի հետ կապված քաղաքական գործչից, ում ուսերը հովանավորաբար շոյում էին ամերիկացիները, մասնավորապես եռանդուն ռուսաֆոբ, ԱՄՆ-ի նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջեյք Սալիվանը: Ուստի կարելի է ենթադրել, որ որոշակի քաղաքական իրավիճակի պայմաններում այս կառույցից Հայաստանի դուրս գալը հնարավոր է, թեև դա ակնհայտորեն չի բխի երկրի և հայ ժողովրդի շահերից, ում համար ՀԱՊԿ-ը հանդիսացել և հանդիսանում է անվտանգության որոշակի երաշխիք։
— Մի քանի ամիս տիրող անդորրից հետո Հայաստանը նորից սկսել է գնդակոծել Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի դիրքերը։ Դրա հետ կապված Դուք կանխատեսում եք արդյո՞ք նոր ռազմական բախումներ հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին։
— Ըստ ամենայնի, խոսքը վերջերս հայկական կողմից Նախչըվանում ադրբեջանական բանակի դիրքերի գնդակոծության մասին է։ Իհարկե, ստեղծված բարդ իրավիճակում նման բախումներ, ամենայն հավանականությամբ, կլինեն ապագայում։
— Ինչպես գիտեք, Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել է վերանայել Հայաստանի սահմանադրությունը, որտեղ պահպանվում են տարածքային պահանջները Ադրբեջանի նկատմամբ։ Դրա հետ կապված արժե՞ արդյոք խոսել մինչև այս տարվա վերջը խաղաղ պայմանագրի կնքման հավանականության մասին։
— Հայաստանի սահմանադրության մեջ փոփոխություններ մտցնելու անհրաժեշտության մասին Փաշինյանը բազմիցս հայտարարել է դեռ 2024 թվականի հունվարին։ Բայց այդ ժամանակ ոչ մի կոնկրետիկա չի հնչեցվել։ Խոսում էին միայն խորհրդարանական հանրապետության համակարգի պահպանման մասին, և որ հայ ժողովուրդը պետք է կողմ քվեարկի այս «նոր» սահմանադրության օգտին։ Եվ, ըստ ամենայնի, այս հարցը դրված չէ Հայաստանի ղեկավարության օրակարգում։ Հնարավոր է, որ նոր սահմանադրության ինչ-որ նախագծեր գոյություն ունեն, բայց ոչ բոլորովին կոնկրետ հայտարարություններից գործը հեռու չի գնում։ Իսկ Փաշինյանը, ինչպես ինձ է թվում, դեռ պատրաստ չէ պաշտոնապես հրաժարվել Ղարաբաղից։ Հետևաբար, չնայած այն հանգամանքին, որ Փաշինյանը բազմիցս հայտարարել է Ադրբեջանի հետ խաղաղ պայմանագիր կնքելու իր պատրաստակամության մասին՝ գործերի ներկա վիճակով հանդերձ, մոտ ապագայում նման փաստաթղթի կնքումը դժվար թե հնարավոր լինի։
— Այս շաբաթ Իրանում կկայանան նախագահական ընտրություններ։ Կարո՞ղ է արդյոք դրանից հետո փոխվել Թեհրանի քաղաքականությունը հարավկովկասյան տարածաշրջանի երկրների, մասնավորապես Ադրբեջանի նկատմամբ։
— Իրանը Հարավային Կովկասում մշտապես վարել և վարում է բավականին պրագմատիկ քաղաքականություն։ Վերջին շրջանում նրա հատուկ հետաքրքրությունը կենտրոնացած է «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի նախագծի իրականացման վրա։ Նախագծում ներգրավված են արդեն մեկուկես տասնյակ երկիր, իսկ Իրանի համար այստեղ առանձնահատուկ հետաքրքրություն է ներկայացնում հենց Ադրբեջանը, որով անցնում է ռուսական Սանկտ Պետերբուրգից հնդկական Մումբայ տրանսպորտային այս երթուղու կարևոր մասը։ Կարծում եմ, որ նման միտումները իրանական քաղաքականության մեջ կշարունակվեն նույնիսկ երկրի քաղաքական ղեկավարության փոփոխության դեպքում։ Հնարավոր է, որ փոխվեն Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունները՝ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության մնալու դեպքում, որը վերցրել է հավաքական Արևմուտքի կառույցներում ինտեգրվելու ուղին, ինչը ակնհայտորեն չի համապատասխանում Թեհրանի նախապատվություններին, ում դեմ Արևմուտքը անընդհատ սահմանում է նոր և նոր պատժամիջոցներ։
— Ինչպե՞ս եք տեսնում Հարավային Կովկասի ապագան միջնաժամկետ հեռանկարում:
— Միշտ պետք է հուսալ լավագույնին։ Կցանկանայի հավատալ, որ Հարավային Կովկասում չեն ապասառեցվի Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի և Ղարաբաղի երկարամյա հակամարտությունները, որոնք սկիզբ են առնում ուշ ԽՍՀՄ-ի ժամանակներից, և որ Հարավային Կովկասի երկրները իրենց փոխհարաբերությունները կկառուցեն փոխադարձ վստահության և փոխըմբռնման հիման վրա։ Բայց, ցավոք սրտի, մեզ մնում է միայն հուսալ։

Интервью Caliber.Az с кандидатом исторических наук, ведущим научным сотрудником Центра постсоветских исследований ИМЭМО им. Е. М. Примакова РАН, доцентом факультета мировой политики МГУ им. М. Ломоносова Дмитрием Малышевым.
— Дмитрий Валерьевич, начнем с конспирологии. На минувшей неделе телеграм-канал «Табакерка», близкий к кремлевской элите, сообщал о том, что Москва якобы готовит спецгруппу для отстранения Никола Пашиняна от власти. Как вы считаете, может ли Россия устроить госпереворот в Армении?
— Начну с того, что в России на этот счёт существует диаметрально противоположная точка зрения. Данный телеграм-канал был создан в апреле 2022 г., вскоре после начала СВО в Украине. Да, он позиционирует себя как близкий к российским властям. Но, насколько я знаю из российских СМИ, канал распространяет фейковые новости, а стоит за ним ЦИПСО (Центр информационно-психологических операций Украины), он распространяет сведения, явно дискредитирующие Россию и российские власти. Действительно, деятельность армянского руководства и, в частности, премьер-министра Пашиняна подвергалась критике со стороны российских властей, в том числе за связи последнего с небезызвестным Фондом Сороса, который имеет крайне антироссийскую направленность. Кстати, заявлял об этом и министр иностранных дел РФ Лавров. Но критика носила и носит чисто политический характер. Никаких переворотов в Армении Россия не готовила и не готовит, это не наши методы, а западная пропаганда исходит из того алгоритма поведения, который там (на Западе) хорошо известен и неоднократно реализовывался в различных странах мира. Так что этот очередной фейк распространяют такие сомнительные телеграм-каналы, как «Кремлёвская табакерка», которым явно не стоит доверять. А решение, оставаться ли Пашиняну и его окружению у власти или нет, особенно после поражения в Карабахе, должен принять исключительно армянский народ.
— Как вы считаете, выйдет ли Армения из ОДКБ до конца этого года?
— Я напомню, что Армения является одним из учредителей ОДКБ, и основную военно-политическую поддержку этой стране, начиная с 1990-х годов, всегда оказывала Россия. После подписания в июне этого года совместного заявления с США, где стороны договорились о повышении уровня партнерства, руководители Армении хором начали говорить о выходе из ОДКБ, а Пашинян, действуя по указке своих западных кураторов и спонсоров, даже заявил, что ОДКБ – «союз-пузырь».
С другой стороны, что еще следовало ожидать от политика, связанного с Фондом Сороса и которого покровительственно похлопали по плечу американцы, в частности, ярый русофоб, помощник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан. Поэтому можно предположить, что при определённой политической конъюнктуре выход Армении из этой структуры возможен, хотя это явно не будет отвечать интересам страны и армянского народа, для которых ОДКБ являлась и является определённым гарантом безопасности.
— После нескольких месяцев затишья Армения вновь стала обстреливать позиции ВС Азербайджана. Прогнозируете ли в этой связи новые боестолкновения на условной армяно-азербайджанской границе?
— Судя по всему, речь идёт о недавних обстрелах позиций азербайджанской армии в Нахчыване с армянской стороны. Конечно, подобные столкновения в условиях нынешней непростой ситуации будут, скорее всего, иметь место в будущем.
— Как вы знаете, Никол Пашинян отказался пересматривать Конституцию Армении, в которой сохраняются территориальные претензии к Азербайджану. Стоит ли говорить в этой связи о вероятности заключения мирного соглашения до конца текущего года?
— О необходимости внесения изменений в Конституцию Армении Пашинян неоднократно заявлял еще в январе 2024 года. Но никакой конкретики тогда озвучено не было. Говорилось только о сохранении строя парламентской республики и что за эту «новую» конституцию должен проголосовать армянский народ. И, судя по всему, этот вопрос не стоит на повестке дня армянского руководства. Возможно, что какие-то проекты новой Конституции и существуют, но кроме не вполне конкретных заявлений дело дальше не идёт. А отказаться, уже официально, от Карабаха Пашинян, как мне кажется, пока не готов. Поэтому, несмотря на то, что Пашинян неоднократно заявлял о готовности заключения мирного договора с Азербайджаном, при нынешнем положении дел заключение такого документа едва ли возможно в ближайшее время.
— На этой неделе состоятся президентские выборы в Иране. Может ли измениться после этого политика Тегерана в отношении стран южно-кавказского региона, в частности Азербайджана?
— Иран всегда проводил и проводит достаточно прагматичную политику на Южном Кавказе. В последнее время его особый интерес сосредоточен на реализации проекта транспортного коридора «Север — Юг». В проекте задействовано уже полтора десятка стран, а для Ирана здесь как раз интересен Азербайджан, через который проходит важная часть этого транспортного маршрута из российского Санкт-Петербурга в индийский Мумбаи. Я думаю, что подобные тенденции в политике Ирана будут сохраняться и при смене политического руководства страны. Возможно, что изменятся отношения Ирана и Армении при сохранении нынешнего армянского руководства, которое взяло курс на интеграцию в структуры коллективного Запада, что явно не отвечает предпочтениям Тегерана, против которого Запад перманентно вводит всё новые и новые санкции.
— Каким видите будущее Южного Кавказа в среднесрочной перспективе?
— Надеяться всегда надо на лучшее. Хочется верить, что на Южном Кавказе не будут разморожены застарелые конфликты в Абхазии, Южной Осетии и Карабахе, которые берут своё начало со времён позднего СССР, и что страны Южного Кавказа будут выстраивать свои взаимоотношения на основе взаимного доверия и взаимопонимания. Но, к сожалению, на это остаётся только надеяться.