Ռաշիդ Բեգլարյանի գործով դատավճիռ է կայացվել
Խոջալուի ադրբեջանցիների ցեղասպանության և ահաբեկչության մեջ մեղադրվող Ռաշիդ Բեգլարյանը դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման։
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը, վճիռը հրապարակվել է Սաբունչիի շրջանային դատարանի նիստում, որը նախագահում էր Ֆիզուլիի զինվորական դատարանի դատավոր Ալի Սուլեյմանովը։
Բեգլարյանը 5 տարի կանցկացնի բանտում, իսկ մնացածը խիստ ռեժիմի ուղղիչ հիմնարկում։
Պետական մեղադրողը պահանջել է Ռաշիդ Բեգլարյանին դատապարտել 17 տարվա ազատազրկման։
Տուժող Աքբար Հուսեյնովը պատմել է, որ Բեգլարյանը մասնակցել է Խոջալուի վայրագություններին, իսկ դատարանում ստում է՝ ասելով, որ չի ճանաչում զոհերին։ Նա դատարանից խնդրել է մեղադրյալի նկատմամբ խստագույն պատիժ սահմանել։
Բեգլարյանն իր վերջին խոսքում հայտարարել է, որ լինելով զորակոչված՝ կատարել է իրեն տրված հրամանները, և խնդրել է մեղմացնել պատիժը։

Рашиду Бегларяну вынесен приговор
Рашид Бегларян, обвиняемый в геноциде азербайджанцев в Ходжалы и терроризме, приговорен к 15 годам лишения свободы.
Как сообщает Report, приговор был объявлен на заседании Сабунчинского районного суда под председательством судьи Физулинского военного суда Али Сулейманова.
5 лет Р.Бегларян проведет в тюрьме, а оставшуюся часть - в исправительном учреждении строгого режима.
Государственный обвинитель требовал приговорить Р.Бегларяна к 17 годам лишения свободы.
Потерпевший Акбар Гусейнов рассказал, что Бегларян участвовал в зверствах в Ходжалы, а на суде лжет, говоря, что не знает потерпевших. Он обратился к суду с просьбой назначить обвиняемому самое суровое наказание.
В последнем слове Бегларян заявил, что, будучи мобилизованным, выполнял данные ему приказы, и попросил смягчить наказание.