Զգույշ եղեք. երեք նախարարություն դիմել է Ադրբեջանի քաղաքացիներին
Անտառներում և գյուղատնտեսական նշանակության հողերում հրդեհները հաճախ տեղի են ունենում հրդեհային անվտանգության կանոնները չպահպանելու պատճառով, ներառյալ բերքահավաքից հետո ֆերմերների կողմից ցանքատարածությունները հրդեհելը և բնության գրկում հանգստացող քաղաքացիների կողմից կրակի հետ անզգույշ վարվելը:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի ԱԻՆ, Էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարարության և գյուղատնտեսության նախարարության համատեղ հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ամառային սեզոնին, մասնավորապես տուրիստական սեզոնին և հացահատիկի բերքահավաքի սեզոնին, շոգ օրերին մեծանում է հրդեհների հավանականությունը։
Գերատեսչությունները քաղաքացիներին կոչ են արել խստորեն պահպանել հակահրդեհային անվտանգության կանոնները. «Անտառներում և գյուղատնտեսական նշանակության հողերում կրակ չվառել, չթողնել ծխախոտի մնացորդներ կամ լուցկիներ, դյուրավառ հեղուկների մեջ թաթախված նյութեր, ինչպես նաև ապակե տարաներ և ապակու բեկորներ։ Հատկապես զգույշ եղեք քամոտ պայմաններում։ Փոքր հրդեհի դեպքում փորձեք հանգցնել այն ջրով, հողով կամ ավազով։ Հրդեհի կամ դրա նշանների հայտնաբերման դեպքում անհապաղ տեղեկացրեք Արտակարգ իրավիճակների նախարարություն՝ զանգահարելով 112»։

Будьте осторожны: три министерства обратились к гражданам Азербайджана
Пожары в лесах и сельскохозяйственных угодьях часто случаются по причине несоблюдения правил пожарной безопасности, в том числе поджога полей фермерами после уборки урожая, неосторожного обращения с огнем гражданами, отдыхающими на природе.
Как сообщает Caliber.Az, об этом говорится в совместном заявлении Министерства по чрезвычайным ситуациям, Министерства экологии и природных ресурсов и Министерства сельского хозяйства Азербайджана.
В заявлении отмечается, что в летний сезон, в частности в туристический сезон и сезон уборки зерновых, в жаркие дни возрастает вероятность возникновения пожаров.
Ведомства призвали граждан строго соблюдать правила пожарной безопасности: «Не разжигайте костры в лесах и сельскохозяйственных угодьях, не оставляйте окурки или спички, материалы, пропитанные горючими жидкостями, а также стеклянные емкости и осколки стекла. Будьте особенно осторожны в ветреную погоду. Если вы видите небольшой очаг возгорания, попытайтесь потушить его водой, землей или песком. Если вы обнаружите пожар или его признаки, немедленно сообщите об этом в МЧС по телефону «112».