ՊԱԾ. Ձերբակալվել են Զիա Բունիյաթովին սպանողին բանտից ազատելու փորձ կատարած անձինք
Բաքվի Սաբաիլի շրջանային դատարանում՝ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Բագիրով Աքիֆ Ալիմիրզա օղլուի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Ինչպես երկուշաբթի օրը հաղորդել է Сaliber.Az-ը, գործի հանգամանքներից հետևում է, որ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների հանձնարարությամբ՝ խոշոր գումարներ են ուղարկվել Բագիրով Աքիֆ Ալիմիրզա օղլուին՝ ակադեմիկոս Զիյա Բունիյատովի սպանության համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված Զեյնալով Մահիր Նուրհուսեյն օղլուին ազատ արձակելու համար։
Այս ուղղությամբ ուղիներ գտնելու համար Աքիֆ Բաղիրովը այդ միջոցները փոխանցել է Ադրբեջանի Հանրապետության մեկ այլ քաղաքացու, որը նույնպես քրեական պատասխանատվության է ենթարկվել։
Այդ դրամական միջոցները հայտնաբերվել և առգրավվել են Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության կողմից հարուցված՝ քրեական գործի շրջանակներում իրականացված միջոցառումների ընթացքում։
Սաբայիլի շրջանային դատարանի որոշմամբ Աքիֆ Բագիրովի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը՝ 4 ամիս ժամկետով։

СГБ: Задержаны лица, пытавшиеся освободить из заключения убийцу Зии Буниятова
В Сабаильском районном суде города Баку в отношении гражданина Азербайджанской Республики Багирова Акифа Алимирза оглу избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Как сообщает в понедельник Trend, из обстоятельств дела следует, что по поручению иностранных спецслужб Багирову Акифу Алимирза оглу были направлены денежные средства в крупном размере для того, чтобы добиться освобождения Зейналова Махира Нургусейн оглу, приговоренного к пожизненному лишению свободы за убийство академика Зии Буниятова.
Для поиска путей в этом направлении Акиф Багиров передал эти средства другому гражданину Азербайджанской Республики, который также был привлечен к уголовной ответственности.
Эти средства были обнаружены и изъяты в качестве доказательств в ходе мероприятий, проведенных в рамках уголовного дела, возбужденного в Службе государственной безопасности Азербайджана.
Решением Сабаильского районного суда в отношении Акифа Багирова избрана мера пресечения в виде заключения под стражу сроком на 4 месяца.