«Եթե Հայաստանը չինտեգրվի նոր իրողություններին, ապա որպես պետություն տապալվելու վտանգ կա»
Հունվարի 14-ին, ուրբաթ օրը, Մոսկվայում կկայանա՝ վերջերս նշանակված Թուրքիայի և Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը։ Ինչպես արդեն հայտնի է, Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ է դարձել ԱՄՆ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչը։ Երևանում հատուկ էմիսար են նշանակել Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբենյանին։ Հիշեցնենք, որ երկողմ հարաբերությունները վերականգնելու մասին Թուքիայի և Հայաստանի նկատառումների մասին խոսել են անցյալ տարվա դեկտեմբերին։ Հարաբերությունների նորմալացման ուղղությամբ որոշակի քայլեր արդեն արվել են՝ մասնավորապես մեկնարկել է Երևանի և Ստամբուլի միջև օդային հաղորդակցությունը։
Նշենք, որ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան։ Երկկողմ կապերը դադարեցվել էին Թուրքիայի կողմից՝ 1993 թվականին Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի Քելբեջարի շրջանի օկուպացման պատճառով, և փակ են ցամաքային սահմանները։
Թուրքիայի և Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչների վաղվա հանդիպումից իրենց ակնկալիներով Caliber.Az-ի լրագրողի հետ կիսվել են օտարերկրյա փորձագետները։
Այսպես, թուրք փորձագետ, պրոֆեսոր Թողրուլ Իսմայիլի կարծիքով, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումը վերացրել է հայ-թուրքական երկխոսության կարգավորման հիմնական խոչընդոտը։
«Սակայն, մյուս կողմից, չի կարելի հաշվի չառնել Թուրքիայի նկատմամբ Հայաստանի կանխակալ հարաբերություններով առաջացած խնդիրները։ Նկատի ունեմ Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականի իրադարձությունները, որոնք Հայաստանը հարյուր տարվա ընթացքում ձգտում է դիրքավորել, որպես հայ բնակչության «ցեղասպանություն»։ Հայաստանը մինչև այժմ տարածքային հավակնություններ ունի Թուրքիայի և մյուս հարևան պետությունների նկատմամբ, ինչը մատնանշում է Երևանի պետական քաղաքականության խնդրահարույց ընթացքի մասին։ Հետևաբար, առաջին հերթին հենց Հայաստանը պետք է հրաժարվի կանխակալ քաղաքականությունից, որպեսզի չխոչընդոտի Թուրքիայի հետ խաղաղ երկխոսության դասավորմանը։ Կարծում եմ, որ սույն գործընթացը կլինի բավականին բարդ, քանզի կուտավել են շատ խնդիրներ՝ մասնավորապես Հայաստանի կողմից, որը առայժմ չի ցուցադրում՝ տարածաշրջանում բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատեմանը իր պատրաստակամությունը։
Ի դեպ հատկապես Հայաստանի համար է ավելի կարևոր վերականգնել Թուրքիայի հետ հարաբերությունները, հաշվի առնելով նրա ծանր սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը։ Այնպես որ Երևանը պետք է փոխել ագրեսիվ ճարտասանությունը և իր հարևաններ՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ բանակցությունների սեղանի շուրջ նստի կառուցողական առաջարկությունների փաթեթով, որոնք կկարողանային նպաստել տարածաշրջանում կայունության հետագա հաստատմանը։ Անկասկած, այս գործոնը հանդիսանում է տարածաշրջանային տնտեսական նախագծերի իրագործման համար գլխավոր պայման, որոնց հետագայում կարող էր մուտք ստանալ նաև Հայաստանը»,- ասել է Իսմայիլը։
Իր հերթին, խորհրդային և ռուսաստանցի կինոռեժիսիոր, հասարակական գործիչ, «Մոսֆիլմ» կինոկոնցեռնի գլխավոր տնօրեն և վարչության նախագահ, Ռուսաստանի ժողովրդական դերասան Կարեն Շահնազարովը համարում է, որ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական երկխոսության հաստատմանը ուղղված ցանկացած ջանքերը անհրաժեշտ է միայն ողջունել։
«Ինձ համար դժվար է դատել Հայաստանի և Թուրքիայի փոխհարաբերությունների քաղաքական օրակարգի մասին, բայց համարում եմ, որ երկու երկրների, մասնավորապես հատուկ ներկայացուցիչների մակարդակով շփումների հաստատումը ունի կարևոր նշանակություն, քանզի այն կարող է ինչ որ առաջընթաց բերել երկկողմ հարաբերություններում։ Կարծում եմ, որ դա կարևոր է ոչ միայն Հայաստանի և Թուրքիայի, այլ նաև Ադրբեջանի, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում ապրող բոլոր ժողովուրդների, այդ թվում նաև Վրաստանի համար։ Այս բոլոր երկրներին վիճակված է ապրել մի տարածաշրջանում և ինչ որ կերպ կառուցել բարիդրացիական, ես կասեի, նույնիսկ բարեկամական հարաբերություններ, որպեսզի զարգացնել տնտեսությունը, մշակութային ծրագրերը։
Հասկանալի է, որ փոխհարաբերությունների պատմությունը հույժ ցավալի է, և պարզ է, որ դա փոխադարձ վիրավորանքների և անվսահության վերացման ամենևին էլ հասարակ գործընթաց չէ։ Բայց ես կարծում եմ, որ հարկավոր է դրանք հաղթահարել, հանուն ընդհանուր ապագայի, հանուն երիտասարդության, որը պետք է այնուամենայնիվ ապրի հաշտության պայմաններում և ամենակարևորը՝ դադարեցնել միմյանց դիվայնացնել։ Ինձ թվում է, որ սա շատ կարևոր է։ Հետևաբար ես հույս ունեմ, որ նորմալացման գործընթացը կգնա հատկապես այս ուղղությամբ։ Հաշվի առնելով նաև, ինչպես արդեն ասել եմ, հայ և թուրք ժողովուրդների միջև փոխհարաբերությունների ցավալի պատմությունը, խոսել այն մասին, թե ով ավելի շատ կշահի երկկողմ հարաբերությունների նորմալացումից՝ ամենևին կոռեկտ չէ։ Ես կարծում եմ, որ չարժե բարձրացնել այդ թեման։ Ենթադրում եմ, որ այդ գործընթացում կշահեն բացարձակապես բոլորը։ Ինձ համար ակնհայտ է, որ շահույթը կլինի փոխադարձ։ Հայաստանը փոքր երկիր է Թուրքիայի համեմատ, որը շատ անգամ հզոր է նրանից տնտեսապես և քաղաքականապես, այնուամենայնիվ Թուրքիայի համար էլ կարևոր է Երևանի հետ հարաբերությունների ստեղծումը, քանզի այն կարող է բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծել ողջ տարածաշրջանում, որի շնորհիվ հնարավոր կլինի զարգացնել երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունները։ Այն, որ աս երկրները երկար ժամանակ փաստորեն գտնվել են պատերազմի վիճակում, կաթվածահար է անում բոլոր պետությունների ժողովուրդների ստեղծագործական ուժերը։ Հետևաբար, ինձ թվում է, որ այն հավասարապես կարևոր է ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Երբ կողմերից մեկը համարի, որ դա նրա համար քիչ կարևոր է, ապա կլինի այնպիսի տպավորություն, որ դա այդքան էլ պետք չէ։ Ուստի երկու կողմերը նետք է առաջ շարժվեն դրական հունով»,- ասել է Շահնազարովը։
Ռուսաստանցի ռազմական վերլուծաբան, «Դեն» հեռուստաալիքի «Միջազգային համայնապատկեր» և «Պրավդա.րու» մեդիա հոլդինգի «Կոնտրոլնի վիստրել» ծրագրերի հաղորդավար Ալեքսանդր Արտամոնովի կարծիքով, հաշվի առնելով այն, որ հանդիպումը անցկացվում է Մոսկվայում, որը նույնպես պետք է հաստատի Հարավային Կովկասում հաջող միջնորդի իր կարգավիճակը՝ հարկավոր է ակնկալել խաղաղ հարաբերությունների հաստատման մեկնարկ, ինչը անկասկած շահավետ է Երևանի համար, քանի որ նրա համար կբացի հարավկովկասյան լոգիստիկական համակարգին (Իրան-Ադրբեջան-Թուրքիա, ինչպես նաև Վրաստան) միանալու հնարավորությունը։
«Ռուսաստանը շատ անգամ է Հայաստանին նման խորհրդատվություններ տվել։ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանին անցակետ բացելու դեպքում այնուհետև կհասունանա Զանգեզուրի հարցի լուծումը։ Խոսելով Թուրքիայի մասին, հարկավոր է առանձնացնել թուրք ժողովրդի շահերը և Էրդողանի կուսակցության շահերը։ Սերդար Քըլըջը փորձառու բանագնաց է, որին Թուրքիայի նախագահն ներգրավում է բարդ հարցեր լուծելու համար։ Բացի դրանից, այդ դիվանագետը մտնում է Էրդողանի մերձավոր շրջանակի մեջ։ Թուրքիայի համար, ինչպես դա արդեն հայտարարել է Մևլութ Չավուշօղլուն՝ կարևոր է երկարաժամկետ խաղաղություն ստեղծել Կովկասում, դառնալ տարածաշրջանի պետությունների՝ Վրաստանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի համար ձգողության կենտրոն։ Ուստի նման հարցի լուծումը կարևոր է, չնայած նույնիսկ, եթե մոտ ժամանակում իրավիճակը լուծում չստանա՝ Անկարայի համար ոչ մի սարսափելի բան տեղի չի ունենա։
Հայաստանի համար Թուրքիայի հետ հարաբերությունների նորմալացումը՝ առաջնային հարց է։ Նրա տնտեսական վիճակը նողկալի է։ Երկրից հեռացել է բնակչության գրեթե կեսը։ Ընդ որում տարօրինակությունը այն է, որ միգրանտների մի մասը տեղափոխվել է Թուրքիա։ Ռուսաստանը հստակ հասկացնել է տվել, որ նրա համար առաջնահերթային է՝ Թուրքիայի հետ 1833 թվականի Ադրիանապոլի խաղաղության ոգով համագործակցությունը։ Սա փաստորեն նոր աշխարհաքաղաքականության կառուցում է։ Ռուսաստանը հանուն Հայաստանի չի հրաժարվի իր գծից։ Եկել է նոր իրողությունների ժամանակը, և, եթե Հայաստանը չինտեգրվի նոր իրողություններին, ապա որպես պետություն տապալվելու վտանգ կա»,- նշել է Արտամոնովը։
Իր հերթին, ռուս լրագրող, «Կոմերսանտ» օրաթերթի արտաքին քաղաքականության բաժնի թղթակից Կիրիլ Կրիվոշեևը համարում է, որ Թուրքիայի և Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչների առաջիկա հանդիպումը՝ երկու հարևան երկրների միջև հարաբերությունների վերականգնման և տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման հերթական փորձ է։
«Անշուշտ, սա դրական ազդանշան է, բայց, իմ կարծիքով, ինքստինքյան գործընթացը կլինի շատ դանդաղ և ստորջրյա քարերի զանգվածով։ Եթե Թուրքիան քննարկել ոչ թե, որպես Ադրբեջանի գլխավոր դաշնակից, այլ պարզապես Հայաստանի հետ սահմանակից ևս մեկ պետություն, ապա Երևանին դա իրական սպառնալիք չի սպսռնում, սա խոստովանում են նաև հայերը։ Սակայն, որպեսզի լավատես սցենարը իրագործվի և երկրների միջև ցամաքային սահմանը առևտրի համար բացվի, երկու երկրները ստիպված կլինեն ճանաչել ընդդիմախոսի իրավունքը այնպես, ինչպես այն կա։ Եվ կառուցել հատկապես երկկողմ, այլ ոչ թե եռակողմ հարաբերություն, որ Թուրքիայի տակ հասկացվում է Թուրքիա+Ադրբեջան։ Օրինակ, գործընթացը շեղելու լավագույն միջոցը՝ 1915 թվականի իրադարձությունների թեմայի վրա կենտրոնանալն է: Այո, Հայաստանը ճանաչում է «ցեղասպանությունը» և երբեք չի հրաժարվի այդ դիրքորոշումից։ Իսկ Թուրքիան դա չի ճանաչում։ Բայց ո՛չ Թուրքիան, ո՛չ Հայաստանը պատրաստ չեն վերանայել իրենց տեսակետներն այս հարցում։ Բայց, չէ որ մենք խոսում ենք ոչ թե 1915-ի մասին, այլ 2022-ի, ուստի այս թեման պետք է մի կողմ թողնել։ Չէ որ նպատակը ոչ թե ամեն ինչում միմյանց աջակցող լավագույն ընկերներ, այլ պարզապես կառուցողական, պրագմատիկ գործընկերներ դառնալն է: Գործընկերների համար նորմալ է առանցքային հարցերի շուրջ տարաձայնություններ ունենալ, բայց շարունակել երկխոսությունը։
Սակայն ինձ մտահոգում է Մևլութ Չավուշօղլու խոսքերը այն մասին, որ Թուրքիան իր գործողությունները կհամաձայնեցնի Ադրբեջանի հետ։ Սա լավ է Ադրբեջանի տեսակետից, բայց լավ չի հայ-ադրբեջանական դիվանագիտական գործընթացի առումով։ Իմ կարծիքով, այժմ Ռուսաստանի քանաքակազմի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքների մասին վեճը դեռ առջևում է, իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին պարբերաբար շարունակում են կրակել։ Եվ ի՞նչ, Քելբեջարի, կամ Զանգիլանի շրջանում յուրաքանչյուր հրաձգություն կազդի Երևանի և Անկարայի միջև դիվանագիտական գործընթացի վրա և կարգելափակի՞ այն։ Նման դեպքում, դա ոչ թե երկկողմ, այլ եռակողմ գործընթաց է։
Քաղաքական տետակետից երկու կողմերը հավասարաչափ շահում են։ Ուստի ցանկացած շփում՝ միմյանց վրա խաղաղ ճանապարհով ազդելու հնարավորություն է։ Կարծում եմ, որ և՛ Երևանը, և՛ Անկարան կցանկանային ունենալ նման հնարավորություն։ Բայց տնտեսական պլանով, դա իհարկե հարկավոր է Հայաստանին։ Թուրքիան բավականին մեծ երկիր է, դեպի ծով ելքով, իսկ Հայաստանը՝ թույլ տնտեսությամբ և բացարձակապես ավերված լոգիստիկայով փոքր երկիր է։ Դեպի ծով ելք չունի, երկաթուղային հաղորդակցությունները քայքայված են՝ վրաց-աբխազական և ղարաբաղյան հակամարտությունների պատճառով։ Այս իրավիճակից անհրաժեշտ է դուրս գալ»,- եզրափակել է Կրիվոշեևը։

«Если Армения не встроится в новые реалии, то рискует потерпеть фиаско как государство»
В пятницу, 14 января, в Москве состоится первая встреча недавно назначенных специальных представителей Турции и Армении. Как уже известно, спецпредставителем Анкары стал бывший посол Турции в США Сердар Кылыч. В Ереване назначили спецэмиссаром вице-спикера Национального собрания Армении Рубена Рубиняна. Напомним, что о намерениях Турции и Армении восстановить двусторонние отношения заговорили в декабре минувшего года. Определенные шаги в направлении нормализации отношений уже сделаны, в частности, запущено авиасообщение между Ереваном и Стамбулом.
Отметим, что между Турцией и Арменией нет дипломатических отношений. Двусторонние связи были приостановлены Турцией из-за оккупации Арменией Кяльбаджарского района Азербайджана в 1993 году, и закрыта наземная граница.
Своими ожиданиями от завтрашней встречи спецпредставителей Турции и Армении в беседе с журналистом Caliber.Az поделились зарубежные эксперты.
Так, по мнению турецкого эксперта, профессора Тогрула Исмаила, восстановление территориальной целостности Азербайджана устранило главное препятствие для налаживания турецко-армянского диалога.
«Однако, с другой стороны, нельзя сбрасывать со счетов проблемы, вызванные предвзятым отношением Армении к Турции. Я имею в виду события 1915 года в Османской империи, которые Армения пытается на протяжении ста лет позиционировать как «геноцид» армянского населения. Армения до сих пор имеет территориальные претензии к Турции и к другим соседним государствам, что указывает на проблемный курс государственной политики Еревана. Поэтому в первую очередь именно Армения должна отказаться от предвзятой политики с тем, чтобы не препятствовать выстраиванию мирного диалога с Турцией. Полагаю, что данный процесс будет достаточно сложным, так как накопилось много проблем, в частности, со стороны Армении, которая пока не демонстрирует готовность к установлению добрососедских отношений в регионе.
Между тем именно Армении важнее восстановить отношения с Турцией, учитывая ее тяжелую социально-экономическую ситуацию. Так что Еревану следует сменить агрессивную риторику и сесть за переговоры со своими соседями - Турцией и Азербайджаном - с пакетом конструктивных предложений, которые могли бы содействовать в дальнейшем установлению стабильности в регионе. Несомненно, этот фактор является главным условием для реализации региональных экономических проектов, к которым могла бы в дальнейшем получить доступ и Армения», - сказал Исмаил.
В свою очередь советский и российский кинорежиссер, общественный деятель, генеральный директор и председатель правления киноконцерна «Мосфильм», народный артист России Карен Шахназаров считает, что любые усилия, направленные на налаживание дипломатического диалога между Турцией и Арменией, необходимо только приветствовать.
«Мне сложно судить о политической повестке взаимоотношений Армении и Турции, но считаю, что установление контактов, в частности, на уровне спецпредставителей двух стран, имеет важное значение, поскольку это может принести какой-то прогресс в двусторонних отношениях. Думаю, это важно не только для Армении и Турции, но и для Азербайджана, а также для всех народов, проживающих на Южном Кавказе, в том числе и для Грузии. Всем этим странам предначертано жить в одном регионе и как-то выстраивать добрососедские, я бы сказал, даже дружеские отношения с тем, чтобы развивать экономику, культурные программы.
Понятно, что история взаимоотношений весьма болезненна, и ясно, что это отнюдь не простой процесс устранения взаимных обид и недоверия. Но я думаю, что надо преодолевать их, во имя общего будущего, во имя молодежи, которая должна жить все-таки в согласии и главное - прекратить демонизировать друг друга. Мне кажется, это очень важно. Поэтому я очень надеюсь, что процесс нормализации будет идти именно в этом направлении. Учитывая длительную и, как я уже сказал, болезненную историю взаимоотношений между армянским и турецким народами, говорить о том, кто больше выиграет от нормализации двусторонних отношений, не совсем корректно. Я думаю, что не стоит поднимать эту тему. Полагаю, что от этого процесса выиграют абсолютно все. Для меня очевидно, что выигрыш будет взаимный. Армения маленькая страна по сравнению с Турцией, которая во многом мощнее ее экономически и политически, тем не менее, и для Турции важно налаживание отношений с Ереваном, поскольку это может создать благоприятный климат во всем регионе, благодаря которому можно будет развивать двусторонние торгово-экономические отношения. То, что эти страны долгие годы находятся фактически в состоянии войны, парализует творческие силы народов всех государств. Поэтому, мне кажется, это важно в равной степени для всего региона. Когда одна из сторон будет считать, что для нее это менее важно, то будет ощущение, что это не очень-то нужно. Поэтому обе стороны должны двигаться вперед в позитивном русле», - сказал Шахназаров.
По мнению российского военного аналитика и ведущего программы «Международная панорама» канала «День» и программы «Контрольный выстрел» медиахолдинга «Правда.ру» Александра Артамонова, с учетом того, что встреча проводится в Москве, которой также надо подтвердить свой статус успешного посредника на Южном Кавказе, надо ожидать начало процесса установления мирных отношений, что несомненно выгодно Еревану, так как откроет для него возможность присоединиться к южно-кавказской логистической системе (Иран-Азербайджана-Турция, а также Грузия).
«Россия много раз давала такие рекомендации Армении. В случае открытия КПП на границе между Арменией и Турцией далее назреет решение вопроса по Зангезуру. Говоря о Турции, надо отделять интересы турецкого народа и интересы партии Эрдогана. Сердар Кылыч - опытный переговорщик, которого президент Турции привлекает для решения сложных вопросов. Кроме того, этот дипломат входит в ближний круг Эрдогана. Для Турции, как это уже заявил Мевлют Чавушоглу, важно создать долгосрочный мир на Кавказе, стать центром притяжения для государств региона - Грузии, Азербайджана, Армении. Поэтому такой вопрос решить важно, хотя даже если ситуация не получит решения в ближайшее время, ничего страшного для Анкары не произойдет.
Для Армении нормализация отношений с Турцией - вопрос первостепенный. Ее экономическое положение отвратительное. Из страны уехала едва ли не половина населения. Причем парадокс - часть мигрантов перебралась в Турцию. Россия ясно дала понять, что ее приоритет - сотрудничество с Турцией в духе Адрианопольского мира 1833 года. Это фактически построение новой геополитики. Россия ради Армении от своей линии не откажется. Настала пора новых реалий, и если Армения в них не встроится, она рискует потерпеть фиаско как государство», - отметил Артамонов.
В свою очередь российский журналист, корреспондент отдела внешней политики газеты «Коммерсантъ» Кирилл Кривошеев, считает, что предстоящая встреча спецпредставителей Турции и Армении - очередная попытка восстановить отношения между двумя соседними странами и снизить напряженность в регионе.
«Безусловно, это позитивный сигнал, но, на мой взгляд, сам процесс будет очень медленным и с массой подводных камней. Если рассматривать Турцию не как главного союзника Азербайджана, а как просто еще одно государство, граничащее с Арменией, то реальной угрозы Еревану она не несет - это признают сами армяне. Но чтобы оптимистичный сценарий реализовался, и сухопутная граница между странами открылась для торговли, обеим сторонам придется признать право оппонента быть таким, какой он есть. И строить именно двусторонние, а не трехсторонние отношения, где под Турцией понимаются Турция+Азербайджан. Например, лучший способ пустить процесс под откос - это концентрироваться на теме событий 1915 года. Да, Армения признает «геноцид» (кавычки - Ред.) и никогда не откажется от этой позиции. А Турция - не признает. Но ни Турция, ни Армения не готовы пересматривать свои взгляды на этот вопрос. Но ведь мы говорим не о 1915-м, а о 2022 годе, поэтому эту тему следует оставить в стороне. Ведь цель - стать не лучшими друзьями, которые поддерживают друг друга во всем, а просто конструктивными, прагматичными партнерами. Для партнеров нормально иметь разногласия по ключевым вопросам, но продолжать диалог.
Но меня волнуют слова Мевлюта Чавушоглу о том, что Турция будет согласовывать свои действия с Азербайджаном. Это хорошо с точки зрения Азербайджана, но не хорошо с точки зрения армяно-турецкого дипломатического процесса. На мой взгляд, спор о территории, ныне контролируемой российскими миротворцами, еще впереди, а на границе Армении и Азербайджана продолжают периодически стрелять. И что, каждая перестрелка в районе Кяльбаджара или Зангилана будет отзываться на дипломатическом процессе между Ереваном и Анкарой и тормозить его? В таком случае, это не двусторонний, а трехсторонний процесс.
С политической точки зрения обе стороны выиграют в равной степени. Поэтому что любой контакт - это возможность влиять друг на друга мирным путем. Думаю, и Еревану, и Анкаре хотелось бы иметь такую возможность. Но в экономическом плане, конечно, это нужнее Армении. Турция - достаточно большая страна с выходом к морю, а Армения - небольшая, со слабой экономикой и абсолютно разрушенной логистикой. Выхода к морю нет, железнодорожное сообщение разрушено из-за грузино-абхазского и карабахского конфликтов. Из этой ситуации необходим выход», - резюмировал Кривошеев.