Հայ-թուրքական երկխոսություն և «Թուրքիայի կողմից Հայաստանի կլանման» մասին մտավախություններ
Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները այսպես կոչված «հայոց ցեղասպանության» մասին պնդումների, Ադրբեջանի ղարաբաղյան մարզի օկուպացիայի և Բաքվի ու Անկարայի նկատմամբ հայկական կողմի տարածքային հավակնությունների ֆոնին երկար ժամանակ չեն զարգացել։ Սակայն, 2020 թվականի 44 օրյա պատերազմի արդյունքում, որով վերջ դրվեց ադրբեջանական հողերի 30-ամյա օկուպացիային, իրավիճակը Հարավային Կովկասում փոխվեց, ինչը Անկարային և Երևանին թույլ է տվել հանդես գալ մի շարք դրական հայտարարություններով։
Այսպես, 2021 թվականի դեկտեմբերի 13-ին Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն հասկացնել տվեց, որ Անկարայի և Երևանի միջև հարաբերություններում նոր էջ է բացվել։ Չավուշօղլուն հայտարարեց, որ Թուրքիան և Հայաստանը փոխադարձ հիմունքներով կնշանակեն հարաբերությունների նորմալացման հարցով հատուկ ներկայացուցիչներ։ Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հետ հարաբերությունների նորմալացման հարցով հատուկ ներկայացուցիչ նշանակվեց Վաշինգտոնում նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչը։ Իսկ Հայաստանի կողմից՝ հատուկ ներկայացուցիչ դարձավ խորհրդարանի փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Երկխոսության մեկնարկից առաջ Հայաստանը հունվարի 1-ից վերացրեց թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքը, ինչպես նաև երկրների միջև վերականգնվեց օդային հաղորդակցությունը: Իսկ այսօր՝ հունվարի 14-ին, Մոսկվայում կանցկացվի հարաբերությունների նորմալացման հարցով Թուրքիայի և Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը։ Արդյո՞ք կողմերը կարող են փոխզիջման հասնել այսօր։
Այս և ուրիշ հարցերով Caliber.Az-ը դիմել է Ժամանակակից Թուրքիայի ուսումնասիրման ռուսաստանյան կենտրոնի տնօրեն Ամուր Հաջիևին։
Հաջիևը նշել է, որ որոշակի լավատեսությամբ է նայում Թուրքիայի և Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչների առաջիկա հանդիպմանը:
«Առաջիկա հանդիպմանը որոշակի լավատեսությամբ եմ նայում: Քանզի առաջին անգամ են կողմերը բանակցությունների սեղանի շուրջ նստում նոր իրողությունների պայմաններում և ի դեմս Մոսկվայի՝ մեդիատորի միջնորդությամբ, որի հետ երկու կողմերն էլ ունեն լավ և վստահելի հարաբերություններ։
Նախկին փորձերը ձեռնարկվել էին ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի աջակցությամբ, որոնք հարաբերությունների նորմալացման մեջ փնտրում էին միայն սեփական շահերը և այդ գործընթացը դիտարկում որպես տարածաշրջանում իր ազդեցությունը մեծացնելու հնարավորություն։ Երբեմն նույնիսկ պարզապես անտեսվում էին առկա խնդիրները և ջանքեր ձեռնարկվում հակառակ օբյեկտիվ հանգամանքների։ Իսկ այսօր իրավիճակը փոխվել է։ Եվ համապատասխանաբար առաջիկա բանակցությունների նկատմամբ մոտեցումները բոլորովին ուրիշ են, առավել կառուցողական։ Դրանով հանդերձ, ես կարծում եմ, որ առաջին հանդիպումից որևէ կոնկրետ արդյունք չարժե ակնկալել։ Կարևոր է ինքնին գործընթացի մեկնարկը և փոխզիջման հասնելու ուղղությամբ կողմերի իրական տրամադրվածությունը։ Միաժամանակ, կարելի է ենթադրել, որ առաջին հանդիպման արդյունքներով կմշակվեն հետագա գործունեության ճանապարհային քարտեզի ուրվագծերը»,- ասել է քաղաքագետը։
Նրա խոսքով, Թուրքիայի և Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչների՝ Սերդար Քըլըջի և Ռուբեն Ռուբինյանի թեկնածություններն այս կամ այն չափով համաձայնեցվել են ինչպես միմյանց, այնպես էլ գլոբալ խաղացողների հետ, ինչպիսին են ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ն։
Հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանին ձեռնտու է Թուրքիայի և Հայաստանի մերձեցումը՝ մեր զրուցակիցը պատասխանեց, որ Մոսկվայի նպատակն է ամբողջապես նպաստել հարաբերությունների նորմալացման ուղղված կողմերի երկխոսությանը, ինչն ակնհայտորեն նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման հաստատմանը։
Վերջում Հաջիևն անդրադարձել է հայկական փորձագիտական շրջաններում ակտիվորեն շրջանառվող «Թուրքիայի կողմից Հայաստանի կլանման» մասին կարծիքին։ Նրա խոսքով, այդ մտավախությունները խիստ չափազանցված են և դրանց հիմքում դրված են անհիմն փաստարկներ:

Армяно-турецкий диалог и страхи о «поглощении Армении Турцией»
Отношения между Турцией и Арменией на фоне утверждений о так называемом «геноциде армян», оккупации Карабахского региона Азербайджана и территориальных претензий армянской стороны к Баку и Анкаре долгие годы не развивались. Однако, по итогам 44-дневной войны 2020 года, положившей конец 30-летней армянской оккупации азербайджанских земель, ситуация на Южном Кавказе изменилась, что позволило Анкаре и Еревану выступить с рядом позитивных заявлений.
Так, 13 декабря 2021 года глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу дал понять, что в отношениях между Анкарой и Ереваном открылась новая страница. Чавушоглу заявил, что Турция и Армения на взаимной основе назначат специальных представителей по нормализации отношений. Со стороны Турции спецпредставителем по нормализации отношений с Арменией был назначен бывший посол в Вашингтоне Сердар Кылыч. Спецпредставителем по диалогу с Турцией от Армении стал вице-спикер парламента Рубен Рубинян.
Перед запуском диалога Армения с 1 января сняла запрет на импорт турецких товаров, также между странами было восстановлено авиасообщение, а сегодня, 14 января, в Москве пройдет первая встреча спецпредставителей Турции и Армении по нормализации отношений. Смогут ли стороны прийти к компромиссу сегодня?
С этим и другими вопросами Caliber.Az обратился к директору российского Центра изучения современной Турции Амуру Гаджиеву.
А.Гаджиев отметил, что рассматривает предстоящую встречу спецпредставителей Турции и Армении с определенным оптимизмом.
«Предстоящую встречу рассматриваю с определенным оптимизмом. Поскольку впервые стороны сядут за стол переговоров в условиях новых реалий и при посредничестве медиатора в лице Москвы, с которой у обеих сторон хорошие и доверительные отношения.
Прежние попытки были предприняты при содействии США и ЕС, искавших лишь собственную выгоду в нормализации отношений и рассматривавших сам процесс в качестве возможности повышения своего влияния в регионе. Иногда даже просто игнорировались существующие проблемы и усилия предпринимались вопреки объективным обстоятельствам. Сегодня же ситуация изменилась. И соответственно подходы к предстоящим переговорам несколько другие, гораздо более конструктивные.
Тем не менее, я думаю, что от первой встречи каких-то конкретных результатов ожидать не нужно. Важно само начало процесса и реальный настрой сторон на достижение компромисса. В то же время, можно предположить, что по итогам первой встречи будут выработаны контуры дорожной карты дальнейших действий», - сказал политолог.
По его словам, кандидатуры специальных представителей Турции и Армении - Сердара Кылыча и Рубена Рубиняна с учетом их прошлой активности были в той или иной степени согласованы как друг с другом, так и с глобальным игроками, такими как РФ, США и ЕС.
На вопрос, выгодно ли России сближение Турции и Армении, наш собеседник ответил, что позиция Москвы заключается в том, чтобы всецело содействовать диалогу сторон по нормализации отношений, что очевидно отвечает интересам мира, стабильности и процветания региона.
В заключение Гаджиев коснулся активно муссируемой в экспертных кругах Еревана темы о «поглощении Армении Турцией». По его мнению, страхи эти во многом преувеличены и опираются на не совсем внятные и обоснованные аргументы.