«Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների հաստատումն անխուսափելի է»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Ռուսաստանի միջազգային հարցերով խորհրդի փորձագետ, քաղաքագետ Ալեքսեյ Նաումովի հետ։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Ադրբեջանի հետ սահմանին հայկական կողմի սադրանքները, հատկապես այժմ, երբ Հայաստանի ղեկավարության առջև սուր կանգնած է տարածաշրջանում տրանսպորտային միջանցքների ապաշրջափակման հարցը։ Ինչի՞ է ձգտում նման միջոցով Հայաստանը։
—Բանը նրանում է, որ Հայաստանը տվյալ պահին չի հանդիսանում արդյունավետ կառավարվող պետություն։ Չնայած նրան, որ Նիկոլ Փաշինյանը կարծես թե պահպանում է երկրի ղեկավարումը, Հայաստանում կան քաղաքական ուժեր, որոնք բավականին ուժեղ են։ Այդ ուժերը չեն ուզում իրավիճակի խաղաղացումը և հայ-ադրբեջանական ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը։ Այս իրավիճակում, իմ կարծիքով Նիկոլ Փաշինյանը մնում է առավել ադեկվատ հայ քաղաքական գործիչներից մեկը, ուստի Հայաստանում հակամարտող ուժերը բոլոր ուժերը ներդնում են նրա կայունությանը ուղղված ամեն մի ջանքերի խափանման համար։ Հետևաբար, ես կարծում եմ, որ սադրանքները, որոնք տեղի են ունենում սահմանին, հանդիսանում են ներքին հակամարտության վկայությունը, տարածաշրջանում խաղաղ նախաձեռնությունների ինչ որ ձևով խափանելու փորձը։
Մենք հասկանում ենք, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների ստեղծումը՝ իրոք դարակազմիկ իրադարձություն է հայկական քաղաքականության համար, և Նիկոլ Փաշինյանը կարող է պատմության մեջ մտնել, որպես հայկական պետության ղեկավար, ով ընդհանուր առմամբ Հայաստանը դուրս է բերել առճակատման խավարից և նրան դասավորել է տարածաշրջանային համագործակցության ձևաչափի մեջ։ Ուստի սադրանքները, իմ կարծիքով կշարունակվեն, բայց չեն փոխի ուղղվածության վեկտորը։ Ենթադրում եմ, որ տարածաշրջանի երկրների ղեկավարները ճիշտ կգնահատեն այն իրավիճակը, որի մեջ այժմ հայտնվել է Հայաստանի վարչապետը, քանզի տարածաշրջանի կարևոր նախագծերում Հայաստանի ներգրավումը ձեռնատու է ոչ միայն նրան, այլ նաև տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։
—Այսինքն, Դուք կանխագուշակու՞մ եք Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Ադրբեջանի հետ խաղաղ համաձայնագրի ստորագրման հավանականությունը արդեն ընթացիկ տարում։
—Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ համաձայնագրի ստորագրումը իրոք հնարավոր է։ Ընդ որում այն կարող էր դառնալ Փաշինյանի հաղթանակը, որպես հայկական պետության իմաստուն ղեկավարի և ողջ Հարավային Կովկասի համար կարևոր ուղենիշի։ Միևնույն ժամանակ, ինչպես արդեն ասել եմ, դա տարածաշրջանի կայունությանը ուղղված կարևորագույն քայլ է։ Հաշվի առնելով, որ Փաշինյանը հանդիպում է երկրի ներսում դիմակայության և որոշակի ընդիմության, որը ժամանակ առ ժամանակ վերածվում է զինված արարքների, այն կլիներ Հայաստանի վարչապետի կողմից արտաքին քաղաքականության մեջ ողջամիտ քայլը։ Իսկ նրա համար, որպես քաղաքական ինտրինգների վարպետի, այդ իրադարձությունը նույնպես շահավետ կլիներ։
Իր հերթին, Ադրբեջանի ղեկավարությունը բազմիցս ընդգծել է Հայաստանի հետ խաղաղ համաձայնագրի ստորագրման պատրաստակամությունը։ Ուստի այս դեպքում գնդակը հայկական ղեկավարության դաշտում է, և նա պետք է հաղթահարի ընդդիմության և ռեակցիոն ռևանշիստական շրջանակների դիմադրությունը։ Ես զգուշորեն հույս եմ տածում, որ խաղաղ համաձայնագրի ստորագրումը տեղի կունենա արդեն այս տարի։ Տեսնենք։
—Անցյալ տարի դուք այցելել եք ազատագրված Ղարաբաղ։ Դուք ինչպիսի՞ եզրակացություններ կանեք այդ այցի հետ կապված, և ինչի՞ հետ կարելի է համեմատել այն։
—Ձեր թույլտվությամբ, ես այդ հարցի կապակցությամբ կարտահայտվեմ առանց հույզերի, որովհետև ինձ թվում է, որ հարցը այնքան ցավալի ու զգայուն է, որ առանց հույզերի, օբյեկտիվ մոտեցումը՝ առավել ճիշտ և իմաստուն է։ Բանը նրանում է, որ ազատագրված տարածքներ այցը ցույց տվեց այն գլխավորը, որում ընդհանուր առմամբ ոչ մեկը չէր կասկածել։ Բայց կարևոր էր ամեն ինչ տեսնել իր աչքով։ Պարզվեց, որ հայերը այդ հողերի նկատմամբ չեն վերաբերվել, ինչպես իրենց համար հարազատ և արտակարգ կարևոր հողերի։ Այն, ինչ Ադրբեջանը իր հողերը անվանել է պետականության օրրան՝ Հայաստանի համար շատ բանում այդ հողերը եղել են անվտանգության գոտի։ Այո, մենք հիշում ենք, որ Շուշան՝ Ադրբեջանի մշակութային մայրաքաղաքն է։ Մինչդեռ այն, ինչ մենք տեսանք, դրանք տարածքներ էին, որոնց վրա ժամանակը կանգ էր առել, ըստ էության դրանք մեռյալ հողեր էին։ Թերևս սա եղել է Ղարաբաղ այցից իմ ամենագլխավոր և վառ տպավորությունը։
Եթե խոսենք վիճարկելի տարածքների մասին, ապա դրա օրինակներից մեկն է հանդիսանում Լոթարինգիյի հողերը, որի համար Գերմանիան և Ֆրանսիան պայքարել են շատ անգամ։ Բայց այդ երկրները միշտ ձգտել են այդ հողերը բարեկարգել, դրանք ինտեգրել իրենց երկրի մեջ, այսինքն դրանց նկատմամբ վերաբերվել են հարգանքով և իրոք հավատացել են, որ դա իրենց հողն է։ Իսկ Ղարաբաղի շրջանները օկուպացված տարածքներ են, որտեղ ոչինչ տեղի չի ունեցել։ Հույժ ակնհայտ և ցուցադրական էր, թե Ադրբեջանում մարդիկ հարգանքով և անկեղծ ուրախությամբ են վերաբերվում իրենց հողերի նկատմամբ։ Եվ սա նույնիսկ լրացուցիչ բացատրության կարիք չունի։
—Շնորհակալություն։ Դուք օբյեկտիվ եզրակացություն կատարեցիք, չնայած նույնիսկ Ձեզ մոտ, բոլոր տեսածի ֆոնի վրա անհուզական արտահայտվելը այնքան էլ չստացվեց։ Եվ այստեղ չի կարելի չհիշել այն մասին, թե հայերը ավանդաբար հավակնել են օտար հողերի՝ Թուրքիայում, Ադրբեջանում, Վրաստանում։ Դուկ չե՞ք զգուշանում, որ հետագայում այդ ճակատագրից չի խուսափի նաև հայերով խիտ բնակեցված Ռուսաստանի հարավը։
—Ես չէի խտացնի գույները։ Մենք հասկանում ենք, որ կան ինչ որ բանահյուսական, հիպերազգայնամոլական շրջանակներ, որոնք հաճախ են հավակնում մյուս երկրների հողերին։ Դա կա Հայաստանում, մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են Թուրքիայի նախագահ Էրդողանին ցույց տալիս մի քարտեզ, որտեղ Ռուսաստանի տարածքների մի մասը մտնում է Թուրքիայի ազդեցության գոտու մեջ։ Մենք հասկանում ենք, որ այդպիսի շրջանակներ կան ամենուր և միշտ։ Օրինակ, Ռուսաստանում կան մարդիկ, ովքեր համարում են, որ հյուսիսային Ղազախստանը պետք է մտնի Ռուսաստանի կազմի մեջ։ Ես չէի գերագնահատի այդ շրջանակների ազդեցությունը Ռուսաստանի իրական քաղաքականության վրա։ Ռուսաստանը շատ բանում բազմազգ երկիր է, ինչպես էլ դա չհնչի։ Հայերը, որոնք ապրում են Ռուսաստանում, նրանք հաճախ ռուսահայեր են, ադրբեջանցիները, որոնք ապրում են Ռուսաստանում, նրանք հաճախ ռուսաադրբեջանցիներ են, ճիշտ այդպես էլ Ադրբեջանում ապրող ռուսները՝ ձեր երկրի հայրենասերներ են։ Այնպես էլ Ռուսաստանում ապրող հայերը, ադրբեջանցիները, հույները դառնում են նրա հայրենակիցներ։ Ուստի ես էթնիկական գործոնում չար կամք, կամ չար մտահաղացում չէի փնտրի։ Չեմ կարծում, որ այն լուրջ արդիական է 21-րդ դարում։
—Հայ-թուրքական կարգավորման գործընթաց։ Ինչու՞ հայերի մի մասը զգուշանում է այդ գործոնից, չնայած նրանք գնում են Թուրքիա վաստակելու և նույնիսկ մշտական բնակության։
—Կարծում եմ, որ դա ազգային առասպելի մի մասն է։ Նմանապես շատ ուկրաինացիներ ատելով Ռուսաստանին, գնում են Ռուսաստան աշխատելու։ Բնաը նրանում է, որ ազգային առասպելները և իրական հնարավորությունները հաճախ տարբերվում են։ Մեկ բան է մտքով հավակնել ինչ որ տարածքների, և բոլորովին այլ բան է, երբ հարկավոր է վաստակել ինչ որ գումարներ և գնալ այնտեղ։Սա իրականության և առասպելների, իրականության և ինչ որ գաղափարախոսական դիրքավորումների միջև տիպիկ տարբերություն է։ Ինչպես նաև դրան էլ մեծ նշանակություն չէի տա։ Այդպես է կազմավորվում ամենուր։ Մենք հասկանում ենք, որ չնայած առկա խնդիրներին՝ և՛ հույները, և՛ հայերը գնում են Թուրքիա։ Պետք չէ գաղափարախոսական կառուցվածքները խառնել իրական կյանքի հետ։ Տնտեսական կապերը օգնում են հաղթահարել գաղափարախոսական կառուցվածքներից կախվածությունը։ Ես բազմիցս ասել եմ, որ Հայաստանի տնտեսական ինտեգրումը տարածաշրջանում կօգնի ազատվել ռևանշիստ ծայրահեղականներից։ Այսինքն՝ տնտեսությունը միշտ էլ եղել է ռևանշիզմի լավագույն թշնամին և հակառակորդը։ Երբ մարդիկ հասկանում են, որ բարեկամությունը ձեռնտու է, նրանք չեն ուզում թշնամություն անել, ինչպես դա բազմիցս եղել է պատմության մեջ ։
Հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական կարգավորման հեռանկարները ես գնահատում եմ, որպես անխուսափելի։ Չի կարելի շատ երկար ժամանակ լողալ պատմության դեմ, դիմադրել օբյեկտիվ գործոններին։ Հայաստանի տարածաշրջանում ինտեգրումը, հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատումը համապատասխանում են հայ ժողովրդի տնտեսական շահերին։ Մենք տեսնում ենք, որ հայ հասարակության մեջ ռևանշի պահանջը այդքան էլ մեծ չէ։ Պատերազմ վերախաղալու կամ կրկին պատերազմելու որևէ համաժողովրդական ցանկություն չկա։ Մարդիկ ուզում են ապրել, առևտուր անել, մեծացնել երեխաներին և այլն։ Սրանք բնական ցանկություններ են, որոնք ամեն դեպքում կհաղթահարեն ցանկացած թշնամանքը։ Իսկ ռեւանշի կամ վրեժի ցանկությունն այն է, ինչի վրա ոչ այնքան մաքուր ձեռքերով քաղաքական գործիչները փորձում են իրենց համար քաղաքական կապիտալ վաստակել։
Հետևաբար Թուրքիայի և Ադրբեջաի հետ Հայաստանի հարաբերությունների ստեղծումը անխուսափելի է, և Բաքվին, և Անկարային արժե դա խրախուսել, ինչը և ըստ էության, տեղի է ունենում։ Ադրբեջանը հաղթել է պատերազմում և դրանով ամենի ինչ իր համար ապացուցել է։ Ապացուցել է աշխարհին և իր բոլոր հակառակորդներին։ Եվ ես կարծում եմ, որ հաղթողի բարեհոգությունը երբեք չի խանգարել խաղաղ գործընթացին։
—Երևանը ինչպիսի՞ եզրակացություններ պետք է անի հետկոնֆլիկտային ժամանակահատվածում։
—Ենթադրում եմ, որ գլախավոր եզրակացությունը, որը պետք է արվի հայ հասարակությունում՝ դա այն է, որ պատերազմը նրանց կողմից տանուլ է տրվել։ Այդ իրողության հետ այդքան էլ չեն համակերպվել որոշակի շրջանակներ, և հետևաբար մենք մեղադրանքներ ենք լսում Ռուսաստանի հասցեին։ Ժամանակը և տնտեսությունը ամեն ինչ կդասավորի իր տեղերում, բայց այս առասպելը կշարունակի ապրել ժողովրդական լեգենդներում։ Մարդիկ չեն սիրում խոստովանել իրենց պարտությունը, որ պատրաստ չեն եղել պատերազմին, որ հակառակորդից թույլ են և այլն։ Ըստ էության, գլխավոր եզրակացությունը, որը անհրաժեշտ է անեն բոլորը և միշտ. ցանկությունը պետք է համապատասխանեցնել իրական հնարավորությունների և օբյեկտիվ գործոնների հետ։ Պատրանքներով ապրող երկրները երբեք հաջողության չեն հասնում։ Սա արժե, որ լսեն ոչ միայն հետպատերազմյան Հայաստանը, այլ նաև բոլոր երկրների քաղաքական գործիչները։ Հայաստանին անհրաժեշտ է հստակ արտաքին քաղաքական դիրքավորում։ Մենք հայկական պետության ղեկավարությունից հաճախ ենք լսում, որ տարածաշրջանում ամրապնդվելու համար Ռուսաստանին Հայաստանը պետք չէ։ Միաժամանակ ի՞նչ է նշանակում ամրապնդվել տարածաշրջանում։ Դա Ռուսաստանին հարկավոր է, որպեսզի ի՞նչ անել։ Ռուսաստանը ի՞նչ չի կարող անել տարածաշրջանում։ Միգուցե նա տարածաշրջանում կապեր չու՞նի։ Թե նա Ադրբեջանի հետ վատ հարաբերություններ ու՞նի։ Ոչ, լավ հարաբերություններ են։ Այնպես որ հարկավոր է բոլոր իմաստով ընտելանալ իրականության հետ։

«Перспективу армяно-турецкой и армяно-азербайджанской нормализации оцениваю как неизбежную»
Интервью Caliber.Az с экспертом Российского совета по международным делам, политологом Алексеем Наумовым.
- Как вы расцениваете провокации армянской стороны на границе с Азербайджаном, особенно сейчас, когда перед руководством Армении остро стоит вопрос разблокировки транспортных коридоров в регионе? Чего добивается таким способом армянская сторона?
- Дело в том, что Армения не является в данный момент эффективно управляемым государством. Несмотря на то, что Никол Пашинян вроде как сохраняет руководство страной, в Армении есть политические силы, которые достаточно сильны. Эти силы не хотят умиротворения ситуации и налаживания армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений. В этой ситуации Никол Пашинян, на мой взгляд, остается одним из наиболее адекватных армянских политиков, поэтому противоборствующие силы в Армении прикладывают все усилия для подрыва всяких его инициатив, направленных на стабилизацию. Поэтому я думаю, что провокации, которые происходят на границе, являются свидетельством внутреннего конфликта - попыткой как-то подорвать мирные инициативы в регионе.
Мы понимаем, что налаживание отношений с Турцией и Азербайджаном - это действительно эпохальное событие для армянской политики, и Никол Пашинян может войти в историю как руководитель армянского государства, который в общем-то вывел Армению из тьмы противостояния и встроил ее в форматы регионального сотрудничества. Поэтому провокации, я думаю, будут продолжаться, но не изменят вектора направленности. Полагаю, лидеры стран региона правильно оценят ситуацию, в которой оказался сейчас армянский премьер, так как привлечение Армении к важным региональным проектам выгодно не только ей, но и всем региональным странам.
- То есть, вы предполагаете вероятность подписания Николом Пашиняном мирного соглашения с Азербайджаном уже в текущем году?
- Я думаю, что подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией действительно возможно. Причем это могло бы стать триумфом Пашиняна как мудрого руководителя армянского государства, и важной вехой для всего Южного Кавказа. В то же время, как я уже сказал, это важнейший шаг, направленный на стабильность региона. Учитывая, что Пашинян встречает противодействие внутри страны и некую оппозицию, которая подчас выливается в вооруженные выходки, это было бы разумным шагом со стороны армянского премьера во внешней политике. А для него, как мастера политических интриг, это событие было бы также выгодно.
В свою очередь руководство Азербайджана неоднократно подчеркивало готовность к подписанию мирного соглашения с Арменией. Поэтому в данном случае мяч на стороне армянского руководства, и оно должно преодолеть сопротивление оппозиции и реакционных реваншистских кругов. Я осторожно понадеюсь, что подписание мирного соглашения произойдет уже в этом году. Посмотрим.
- В минувшем году вы побывали в освобожденном Карабахе. Какие выводы вы сделали по итогам той поездки, и с чем ее можно было бы сравнить?
- С вашего позволения я выскажусь по этому вопросу безэмоционально, потому что мне кажется, что в вопросах настолько болезненных и чувствительных, безэмоциональный, объективный подход - наиболее правильный и мудрый. Дело в том, что визит на освобожденные территории показал главное, в чем в общем-то никто и не сомневался. Но увидеть все своими глазами было важно. Стало ясно, что к этим землям армяне не относились как к своим родным и чрезвычайно важным для них. То, что Азербайджан называл свои земли колыбелью государственности, для Армении во многом эти земли были зоной безопасности. Да, мы помним, что Шуша - культурная столица Азербайджана. Между тем, то, что мы увидели, это были территории, на которых время остановилось, по сути, это были мертвые земли. Пожалуй, это было самое главное и яркое впечатление от поездки в Карабах.
Если говорить о спорных территориях, то одним из примеров тому являются земли Лотарингии, за которые Германия и Франция воевали много раз. Но эти страны всегда старались эти земли облагородить, интегрировать их в свою страну, то есть относились к ним с уважением и действительно верили в то, что это их земли. А районы Карабаха - это оккупированные территории, на которых ничего не происходило. Было весьма очевидно и показательно, как в Азербайджане с уважением и неподдельной радостью люди относятся к своей земле. И тут даже не нужны какие-то дополнительные пояснения.
- Спасибо. Вы сделали объективный вывод, хотя даже у вас на фоне всего увиденного безэмоционально высказаться не совсем получилось. И тут нельзя не вспомнить о том, что армяне традиционно претендовали на чужие земли в Турции, Азербайджане, Грузии. Вы не опасаетесь, что этой участи не избежит в дальнейшем и юг России, густонаселенный армянами?
- Я бы не сгущал краски. Мы понимаем, что есть некие фольклорные, гипернационалистические круги, которые часто претендуют на земли других стран. Это есть в Армении, мы видим, как президенту Турции Эрдогану показывают карту, где часть территорий России входит в зону влияния Турции. Мы понимаем, что такие круги есть везде и всегда. К примеру, в России есть люди, которые считают, что северный Казахстан должен войти в состав России. Я бы не переоценивал влияние этих кругов на реальную политику России. Россия - страна во многом многонациональная, как бы это не звучало. Армяне, которые живут в России, это часто русские армяне, азербайджанцы, которые живут в России, это часто русские азербайджанцы, точно так же русские, живущие в Азербайджане - патриоты вашей страны. Так и армяне, азербайджанцы, греки, проживающие в России, становятся ее патриотами. Поэтому я бы не искал злой воли или злого умысла в этническом факторе. Не думаю, что он серьезно актуален в 21-м веке.
- Процесс армяно-турецкой нормализации. Почему часть армян опасается этого фактора, хотя сами ездят в Турцию на заработки и даже на постоянное место жительства?
- Думаю, это часть национального мифа. Точно так же многие украинцы, ненавидя Россию, ездят в Россию на заработки. Дело в том, что национальные мифы и реальные возможности часто расходятся. Одно дело претендовать на какие-то территории мысленно, и совсем другое, когда нужно заработать какие-то деньги и ехать туда. Это типичное расхождение между реальностью и легендами, реальностью и неким идеологическим идейным позиционированием. Также не придавал бы этому большого значения. Так складывается везде. Мы понимаем, что и греки ездят в Турцию, и армяне ездят в Турцию, несмотря на существующие проблемы. Не нужно идеологические конструкты смешивать с реальной жизнью. Экономические связи помогают преодолеть зависимость от идеологических конструктов. Я не раз говорил, что экономическая интеграция Армении в регион поможет избавиться от радикалов-реваншистов. То есть экономика - это всегда лучший враг и противник реваншизма. Когда люди понимают, что дружить выгодно, они не хотят враждовать, как это многократно бывало в истории.
Перспективу армяно-турецкой и армяно-азербайджанской нормализации я оцениваю как неизбежную. Нельзя очень долго плыть против истории, сопротивляться объективным факторам. Интеграция Армении в регион, налаживание армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений отвечает экономическим интересам армянского народа. И мы видим, что запрос на реванш в армянском обществе не очень большой. Нет какого-то общенародного желания переиграть войну или снова идти воевать. Люди хотят жить, торговать, растить детей и прочее. Это естественные желания, которые в любом случае преодолеют любую вражду. А желание реванша или мести - это то, на чем не очень чистые на руку политики пытаются заработать для себя политический капитал.
Поэтому налаживание отношений Армении с Турцией и Азербайджаном неизбежно, это стоит поощрять и Баку, и Анкаре, что, собственно, и происходит. Азербайджан выиграл войну и этим все себе доказал. Доказал миру и всем своим противникам. И я думаю, что благодушие победителя никогда не мешало мирному процессу.
- Какие выводы должны сделать в Ереване в постконфликтный период?
- Полагаю, главный вывод, который должны сделать в армянском обществе - то, что война была ими проиграна. С этой реальностью не очень смирились некоторые круги, и поэтому мы слышим обвинительные заявления в адрес России. Время и экономика все расставят по своим местам, но в народных легендах будет продолжать жить этот миф. Люди не любят признавать свое поражение, что оказались не готовыми к войне, что слабее противника и так далее. Собственно главный вывод, который необходимо сделать всем и всегда: желания нужно соотносить с реальными возможностями и объективными факторами. Страны, которые живут в иллюзиях, никогда не приходят к успеху. Это стоит услышать не только послевоенной Армении, но и политикам всех стран. Армении необходимо четкое внешнеполитическое позиционирование, Смотрите. Мы часто слышим от руководителей армянского государства, что Армения нужна России, чтобы закрепиться в регионе. При этом, что означает закрепиться в регионе? Это нужно России, чтобы делать что? Что Россия не может делать в регионе? Может быть у нее нет связей в регионе?  Или у нее плохие отношения с Азербайджаном? Да нет, хорошие. Так что надо привыкать к реальности во всех смыслах.