Զանգեզուրի միջանցք, թե՞ «հայկական խաչմերուկ»։
Հայաստանում համառորեն շարունակում են Ադրբեջանի կողմից, Զանգեզուրի տարածքի միջով առաջարկված և առաջ մղվող տրանսպորտային միջանցքի և համապատասխանաբար «Զանգեզուրի միջանցք» անունը ստացած նախագծից խուսափել՝ ինչպես սատանան խունկից։ Հիշեցնենք, որ այդ միջանցքը, կապահովի Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախչըվանի Ինքնարավար Հանրապետության միջև ցամաքային կապը։
Այսպես, Հայաստանի երեկվա կառավարական նիսի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բավականին տարօրինակ հայտարարություն է արել՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման և Զանգեզուրի միջանցքի բացման հեռանկարների վերաբերյալ՝ վերջինս նշելով, որպես խաչմերուկ, ընդ որում «հայկական»։
Փաշինյանի խոսքով «տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման թեմայի քննարկումների արդյունքում՝ «Հյուսիս-Հարավ» նախագիծը վերակազմվել է, որպես «Հյուսիս-Հարավ, Արևելք-Արևմուտք» նախագիծ։
«Սա նշանակում է, որ այդ ճանապարհի ճյուղերից մեկը, նկատի ունեմ «Հյուսիս-Հարավ, Արևելք-Արևմուտք»-ը, կամ կարճ ասած «Հայկական խաչմերուկ»-ի ճյուղերից մեկը կանցնի Հայաստանի Հանրապետությունից դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, մյուս ճյուղը կլինի Ադրբեջան-Հայաստան, իսկ հետագայում՝ Նախչըվան-Թուրքիա։ Մենք այդ նախագիծը տեղավորում ենք այդ ընդհանուր համատեքստում»,- ասել է Հայաստանի վարչապետը։
Սակայն Փաշինյանի նման, հայկական մոտեցմանը (իսկ ըստ էության՝ «Զանգեզուրի միջանցք» անունից հայկական կողմի հերթական խուսափելը) համաձայն չէ ադրբեջնցի քաղաքական վերլուծաբան Ֆարհադ Մամեդովը, ով բառացիորեն շարադրել է դրա սխալականությունը։
«Երեկ Փաշինյանը Զանգեզուրի միջանցքը անվանեց «հայկական խաչմերուկ» և Հյուսիս-Հարավ երթուղուն բարձրաձայն միացրեց նաև «Արևելք-Արևմուտքը»։ Քանի որ աշխարհի կողմերը ընդամենը 4-են, և դրանով սահմանափակվեց։
Ֆրանսա-եվրոպական Euronews-ը անմիջապես բռնեց այդ գաղափարը և հրապարակեց Փաշինյանի գաղափարով և նշումով սյուժե այն մասին, որ 2011 թվականին թուրքերը ավերել են բարեկամության հուշարձանը, ահա այսպիսի ստորակարգ ուղերձ։
Սակայն... Խաչմերուկը՝ մեկ հարթության մեջ ճանապարհի երթևեկելի մասերի հատման վայրն է։ Իսկ որտե՞ղ ենք մենք լուսանկարում տեսնում Հայաստանի տարածքում մեկ հարթության վրա չորս ճանապարհների հատումը։ Երկաթուղային խաչմերուկները կլինեն Ջուղայում, Նախչըվանում։
Իսկ ահա «տրանսպորտային միջանցք» հասկացողության մեկնաբանությունը՝ տարածքի համեմատաբար նեղ գոտի է, որտեղ կենտրոնացվում են խիտ բնակեցված տարածաշրջանները իրար հետ միացնող զգալի թվով ավտոմոբիլային և երկաթուղային ճանապարհներ։
Ու Euronews-ի քարտեզին մենք տեսնում ենք հատկապես նեղ մի գոտի՝ ավտոմոբիլային և երկաթուղային ճանապարհների հետագա համակենտրոնացմամբ։

Зангезурский коридор или «армянский перекресток»?
В Армении упорно продолжают, словно черт от ладана, шарахаться от названия предложенного и продвигаемого Азербайджаном проекта транспортного коридора через территорию Зангезура и, соответственно, получившего название «Зангезурский коридор». Данный коридор, напомним, обеспечит сухопутное транспортное сообщение между западными районами Азербайджана и Нахчыванской Автономной Республикой.
Так, на вчерашнем заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян сделал довольно странное заявление относительно перспектив разблокировки региональных коммуникаций и открытия Зангезурского коридора, обозначив последний в качестве перекрестка, причем, «армянского».
По словам Пашиняна, «в результате обсуждения темы открытия региональных коммуникаций проект «Север-Юг» был реорганизован в проект «Север-Юг, Восток-Запад».
«Это означает, что одна из ветвей этой дороги, я имею в виду «Север-Юг, Восток-Запад», или, короче говоря, одна из ветвей «Армянского перекрестка» будет проходить из Республики Армения в Исламскую Республику Иран, другой ветвью будет Азербайджан-Армения, а позже - Нахичеван-Турция. Мы помещаем этот проект в этот общий контекст», - сказал армянский премьер.
Однако с подобным - армянским - подходом Пашиняна (а по сути - очередного шараханья армянской стороны от названия «Зангезурский коридор) не согласен азербайджанский политический аналитик Фархад Мамедов, который буквально по полочкам разложил его ошибочность.
«Вчера Пашинян назвал Зангезурский коридор «армянским перекрестком» и громогласно добавил к маршруту Север-ЮГ еще и Восток-Запад. Благо сторон света всего 4, на том и ограничился.
Французско-европейский Euronews подхватил идею и выдал сюжет с упоминанием идеи Пашиняна и заметкой о том, что турки в 2011 году разрушили памятник дружбе, такой сублиминальный месседж.
Однако... Перекресток - это место пересечения проезжих участков дорог в одной плоскости. И где же на фото мы видим пересечение четырех дорог в одной плоскости на территории Армении?! Перекресток по железной дороге будет в Джульфе, в Нахчыване!
А вот толкование понятия «транспортный коридор» - это сравнительно узкая полоса территории, где сосредоточено значительное число авто/ железных дорог, связывающих густонаселенные регионы.
И на карте Euronews мы видим именно узкую полосу с будущей концентрацией автомобильных и железных дорог.