Քաղաքականություն  30 Ապրիլի 2024 - 12:43
Խաղաղությունը, առաջին հերթին, նշանակում է հարգանք տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ։ Ինչպե՞ս կարելի է խաղաղության մրցանակ հանձնել անջատողականության մեջ մեղադրվող մարդուն։
Այս մասին AZERTAC-ին ասել է Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավոր Ալեքսեյ Գոնչարենկոն՝ մեկնաբանելով Ռուբեն Վարդանյանի առաջադրումը Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար։
Պատգամավորը հայտարարել է, որ անընդունելի է այդ մրցանակը Ռուբեն Վարդանյանին հանձնելը. «Նախ պետք է նշեմ, որ Ռուբեն Վարդանյանը գտնվում է Ուկրաինայի պատժամիջոցների ցուցակում։ Ուկրաինայի կառավարությունը նրա անունը ներառել է պատժամիջոցների ցուցակում՝ որպես ռուսաստանցի օլիգարխ։ Լինել ռուսսաստանցի օլիգարխ նշանակում է այս կամ այն չափով լինել Պուտինի դրամապանակը: Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի նման մարդու առաջադրումը շոկային էֆեկտ է ստեղծում, և դա անընդունելի է։ Այս մարդուն մեղադրանք է առաջադրվել փողերի լվացման և այլ հանցագործությունների համար»։
Ա.Գոնչարենկոն ասել է, որ Ուկրաինայում պատժամիջոցների ցուցակը կազմում են հատուկ ծառայություններն ու իրավապահ մարմինները։ Եթե ինչ-որ մեկը ներառված է այս ցուցակում, դրա համար ծանրակշիռ պատճառներ կան: Վարդանյանի մեղքն այն է, որ նրա ղեկավարած ձեռնարկությունները սպառնում են Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը. «Ուկրաինայի խորհրդարանի մի շարք պատգամավորներ արդեն ստորագրել են նամակ, որում ասվում է, որ դա անընդունելի է։ Ես վստահ եմ և հավատում եմ, որ Նոբելյան կոմիտեն հաշվի կառնի այն փաստերը, որոնք ես թվարկեցի»,- հավելել է Գերագույն Ռադայի պատգամավորը։

ПОЛИТИКА  29 Апреля 2024 - 19:59
Мир, прежде всего, означает уважение территориальной целостности и суверенитета. Как можно вручить премию мира человеку, обвиняемому в сепаратизме?
Об этом АЗЕРТАДЖ заявил депутат Верховной Рады Украины Алексей Гончаренко, комментируя выдвижение Рубена Варданяна на Нобелевскую премию мира.
Депутат заявил, что недопустимо вручать эту награду Рубену Варданяну. «Прежде всего, должен отметить, что Рубен Варданян находится в санкционном списке Украины. Правительство Украины включило его имя в санкционный список как российского олигарха. Быть российским олигархом — значит в той или иной степени быть кошельком Путина. Выдвижение такого человека на Нобелевскую премию мира создает шоковый эффект и это неприемлемо. Этому человеку предъявлено обвинение в отмывании денег и других преступлениях».
А.Гончаренко сообщил, что санкционный список в Украине составляется спецслужбами и правоохранительными органами. Если кто-то включен в этот список, то на это есть веские причины. Вина Варданяна в том, что возглавляемые им предприятия угрожают суверенитету и территориальной целостности Украины. «Ряд депутатов украинского парламента уже подписали письмо, в котором говорится, что это недопустимо. Я уверен и верю, что Нобелевский комитет примет во внимание те факты, которые я перечислил», - добавил депутат Верховной Рады.