Ադրբեջանական զինուժը շարունակում է դիրքերում մնալ Ֆառուխ գյուղում և մոտակա շրջաններում. ՊՆ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ցավում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության 2022 թվականի մարտի 27-ի հայտարարության մեջ արտացոլված կետերը չեն համապատասխանում իրականությանը։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարության մեջ:
«Ադրբեջանական բանակի զորքերը մեր երկրի ինքնիշխան տարածքի մաս կազմող Ֆառուխ գյուղում և նրան հարող լեռնային շրջաններում չեն փոխվել։ Այդ դիրքերից ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների դուրսբերման մասին տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը։ Մեր բանակը լիովին վերահսկում է օպերատիվ իրավիճակը։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունն այն մասին, թե իբր հրադադարը խախտվել է Ադրբեջանի կողմից, նույնպես չի համապատասխանում իրականությանը, իսկ տուժած զինծառայողների մասին տեղեկություններ չկան։
Եվս մեկ անգամ հիշեցնում ենք, որ Ադրբեջանի տարածքում «Լեռնային Ղարաբաղ» անունով վարչատարածքային միավոր չկա։
ՌԴ ՊՆ մարտի 26-ին և 27-ի հայտարարություններում «Լեռնային Ղարաբաղ» տերմինի օգտագործումը անհարգալից վերաբերմունք է միջազգային հանրության, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ճանաչված և ընդունված Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության նկատմամբ»,- ասված է Ադրբեջանի ՊՆ-ի հայտարարության մեջ։
Կուզենայինք հիշեցնել, որ 2022 թվականի փետրվարի 22-ին երկու երկրների նախագահների կողմից ստորագրված «Դաշնակից համագործակցության մասին» հռչակագրի առաջին կետում ասվում է, որ «Ռուսաստանի Դաշնությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը հիմնված են փոխադարձության վրա. հարգանք տարածքային ամբողջականության և պետական սահմանների անձեռնմխելիության նկատմամբ, ինչպես նաև միմյանց ներքին գործերին չմիջամտել, վեճերի խաղաղ կարգավորում և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում։
Բացի այդ, Հռչակագրի 18-րդ հոդվածի համաձայն, Ռուսաստանի Դաշնությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը միավորում են իրենց ջանքերը միջազգային ահաբեկչության, ծայրահեղականության և անջատողականության դեմ պայքարի և դրա չեզոքացման գործում:
ՌԴ ՊՆ-ն այս հայտարարությամբ նաև անարգանք է դրսևորում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ, ՌԴ ԶՈւ Գերագույն գլխավոր հրամանատար Վլադիմիր Պուտինի ստորագրած հռչակագրի նկատմամբ:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն կրկնում է. «Խոջալուի շրջանում Ֆուռուխ գյուղ չկա։ Նշված գյուղի անունը Ֆառուխ է։ Հուսով ենք, որ գյուղի անունը ճիշտ կնշվի հաջորդ հայտարարություններում»,- ասված է Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրության մեջ։

МО: Позиции ВС Азербайджана в селе Фаррух и прилегающих районах не претерпели изменений
Министерство обороны Азербайджанской Республики сожалеет, что пункты, отраженные в заявлении Министерства обороны Российской Федерации от 27 марта 2022 года, не соответствуют действительности.
Об этом сообщает Caliber.Az со ссылкой на пресс-службу Минобороны Азербайджана.
«Позиции Азербайджанской армии в селе Фаррух, входящем в состав суверенной территории нашей страны, и в прилегающих к нему горных районах не претерпели изменений. Информация о выводе частей азербайджанской армии с этих позиций не соответствует действительности. Наша армия полностью контролирует оперативную ситуацию.
Заявление Минобороны России о том, что режим прекращения огня якобы был нарушен Азербайджаном, также не соответствует действительности, и о пострадавших среди азербайджанских военнослужащих не сообщается. Хотим еще раз напомнить, что на территории Азербайджана нет административно-территориальной единицы под названием «Нагорный Карабах».
Использование выражения «Нагорный Карабах» в заявлениях Минобороны России от 26 и 27 марта является неуважением к территориальной целостности Азербайджанской Республики, признанной и принятой международным сообществом, в том числе Российской Федерацией.
Хотелось бы напомнить Министерству обороны Российской Федерации, что в первом пункте декларации о союзническом взаимодействии, подписанной президентами двух стран 22 февраля 2022 года, отмечается, что «Российская Федерация и Азербайджанская Республика определяют свои отношения как союзническое взаимодействие, основанное на взаимном уважении к независимости, государственному суверенитету, территориальной целостности и неприкосновенности государственных границ двух стран, а также на принципах невмешательства во внутренние дела, они основаны на приверженности принципам мирного разрешения споров и ненасилия или угрозы силой».
Кроме того, согласно пункту 18 декларации, Российская Федерация и Азербайджанская Республика объединяют усилия в борьбе с угрозами международного терроризма, экстремизма и сепаратизма и их нейтрализации.
Министерство обороны РФ своим заявлением также демонстрирует неуважение к указанной декларации, подписанной Президентом Российской Федерации, Верховным Главнокомандующим Вооруженными силами России Владимиром Владимировичем Путиным.
Министерство обороны еще раз заявляет, что в Ходжалинском районе Азербайджана нет села под названием «Фурух». Название упомянутого села Фаррух. Надеемся, что в следующих заявлениях название села будет указано в правильной форме», - говорится в сообщении.