Ո՞ր բևեռը կընտրի Ղազախստանը՝ թուրքակա՞ն, թե ռուսակա՞ն
Չի կարելի բացառել թուրքական ռազմաքաղաքական միության կազմավորումը, այն կարող է կազմավորվել Թուրքական պետությունների կազմակերպության շուրջ։ Սակայն այստեղ շատ բան, Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ մեկտեղ, կախված կլինի տարածությամբ խոշորագույն թուրքական պետության՝ Ղազախստանի դիրքորոշումից։ Հատկապես Ղազախստանի օրինակով մենք այսօր կդիտարկենք Նուր-Սուլթանի կողմից, որպես իր գլավոր ռազմաքաղաքական դաշնակից՝ Թուրքիա, թե Ռուսաստան հնարավոր ընտրությունը։ Այո, այժմ Ղազախստանը ՀԱՊԿ-ի անդամ է, սակայն աշխարհում իրավիճակը սրըթաց փոխվում է և այստեղ նույնպես հնարավոր են տարբեր տարբերակներ։
Ղազախստանը խոշոր պետություն է, 19 մլն բնակչությամբ, բնական հարուստ պաշարներով։ Բոլորովին վերջերս այդ պետությունը հրավիրեց ռուսական զորքերին՝ պաշտպանելու Կասըմ-Ժոմարտ Տոկաևի կառավարությանը, որին սպառնում էին Արևմտյան Ղազախստանում որակավորված աշխատողների գործադուլները և Ալամաթիում և Շիմքենդում ցածր որակավորված աշխատողների և գործազուրկների ապստամբությունը։ Սակայն, այդ երկրի իշխանությունները շատ շուտ Ռուսաստանի Դաշնությանը և ՀԱՊԿ-ի մյուս պետություններին խնդրեցին դուրս բերել զինված ուժերը։ Բայց փաստը, որ նրանք կանչեցին ռուսական զորքերին, այլ ոչ թե թուրքականին՝ ուշագրավ է։
Թուրքիայում այդ որոշումը աշխուժացած վիճաբանություն և մեկնաբանություներ առաջացրին այն ոգով, որ Մոսկվան մի քայլ առաջ է արել, անցնելով Անկարային։ Որոշ մեկնաբաններ ասում էին, որ Թուրքիան պետք է աշխատի նրա վրա, որպեսզի Թուրքական պետությունների կազմակերպությունը վերածի լիարժեք ռազմաքաղաքական դաշինքի։
Այսօր Ղազախստանի դիրքորշումը փոխվում է։ «Ղազախսատանը չի օգնի Ռուսաստանին ԱՄՆ-ի ու Եվրոպական երկրների կողմից նրա դեմ ընդունված պատժամիջոցները շրջանցելու մեջ»,- հայտարարել է Ղազախստանի նախագահ աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Տիմուր Սուլեյմանովը՝ «Euractiv» կայքին տված հարցազրույցում։
Ռուսական «Վեդոմոստի» օրաթերթը հայտնում է, որ Սուլեյմանովը հայտարարել է, որ Ղազախստանի համար կարևոր է ցուցադրվել, որպես եվրոպական գործընկեր, և, որ երկիրը չի դառնա Ռուսաստանի գործիք պատժամիջոցները շրջանցելու հարցում։ «Մենք կպահպանենք պատժամիջոցները։ Չնայած նրան, որ հանդիսանում ենք Ռուսաստանի, Բելառուսի և մյուս երկրների տնտեսական միության մասը, մենք հանդիսանում ենք նաև համաշխարհային հանրության մասը։ Ուստի մենք ամենից շատ չենք ուզում, որպեսզի Ղազախստանում կիրառվեն ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի երկրորդական պատժամիջոցները»,- ընդգծել է նա։
Ո՞րն է հաջորդը: Ռուսաստանն ասում է, որ իր շահերն ունի Ուկրաինայում և զորքեր է մտցրել նրա տարածք: Հյուսիսային Ղազախստանը հիմնականում բնակեցված է ռուսներով և ռուսախոսներով։ Այսօր շատ ռուս հայրենասերներ կասեն, որ Ռուսաստանն այնտեղ էլ իր շահերն ունի։ Ամբողջ հարցն այն է, թե ինչպես է վարվելու Ղազախստանի կառավարությունը։
Շուշայի հռչակագիրը Ադրբեջանին տվել է Թուրքիայի պաշտպանությունը։ Հնարավոր է արդյո՞ք, որ ժամանակի հետ Ղազախստանի կառավարությունը դիմի նմանատիպ համաձայնագրի։ Մենք ապրում ենք նոր դարաշրջանում, երբ աշխարհը սրընթաց փոխվում է։ Պատմությունը դառնում է առավել ճկուն, երկրների միջև լարվածությունը ուժեղանում է, նախկինում գոյություն ունեցող նրանց սահմանները կարող են «լողալ»։ Տվյալ դեպքում Ղազախստանը կարող է դիմել Թուրքիայի հետ անմիջական ռազմական դաշինքի կնքմանը, որը չի քողարկում իր ազդեցության ոլորտը ընդլայնելու նկատառումները։ Իսկ ի՞նչ, եթե Անկարայի և Նուր-Սուլթանի շահերը համընկնեն։
Այստեղ կա նաև այլ ասպեկտ՝ տնտեսական։ Աճող պատժամիջոցների տակ գտնվող Ռուսաստանը կարող է խնդրահարույց վայր դառնալ ղազախական ընկերությունների համար։ Ճիշտ է, նույն Սուլեյմենովն ասում է, որ Ղազախստանը շարունակելու է առևտուրը Ռուսաստանի հետ, ներդրումներ կատարել երկրում և ներդրումներ ներգրավել իր համար։ Բայց նույնիսկ ՉԺՀ-ն, որն ասում է, որ չի պահպանի այն պատժամիջոցները, որոնք չեն բխում ՄԱԿ-ից, այնուամենայնիվ, նվազեցնում է առևտուրը Ռուսաստանի հետ և սառեցնում է ներդրումներն այնտեղ՝ վախենալով հայտնվել ԱՄՆ և ԵՄ պատժամիջոցների տակ:
Եթե հավելենք, որ Ղազախստանի տնտեսության և բնական ռեսուրսների մի հսկայական մասը վերահսկվում է միջազգային բիզնեսի կողմից, ապա իրավիճակ դառնում է ավելի հետաքրքիր։ Փետրվարի 2-ին Ֆորբսը հայտնել է, որ 25 օտարերկրյա հարկատուներ Ղազախստանի բյուջե են մուտքագրել բոլոր հարկերի ավելի քան 28%-ը։ Այստեղ ներկայացված են ամերիկյան, եվրոպական, ճապոնական, հարավկորեական,ինչպես նաև չինական և թուրքական ընկերություններ։ Կասկածից վեր է, որ նրանց ձայնը կարևոր է նաև այս երկրի քաղաքականության ձևավորման մեջ։
Սակայն վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո առաջին տեղում կարող են հայտնվել քաղաքական նկատառումները: Ղազախստանը, իհարկե, չի խզելու Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները, դա կարող է չափազանց վնասաբեր լինել։ Ամենայն հավանականությամբ, նա կդրսևորի չափավոր քաղաքականություն՝ աստիճանաբար ամրապնդելով կապերը Թուրքիայի հետ։

Какой полюс выберет Казахстан - турецкий или российский?
Формирование военно-политического союза тюркских исключать нельзя, он может начать формироваться вокруг Организации тюркских государств. Но тут многое, наряду с Турцией и Азербайджаном, будет зависеть и от позиции Казахстана - крупнейшего по территории тюркского государства. Именно на примере Казахстана мы и рассмотрим сегодня возможный выбор Нур-Султаном Турции или России в качестве своего главного военно-политического союзника. Да, сейчас Казахстан – член ОДКБ, однако ситуация в мире стремительно меняется и и здесь возможны разные варианты.
Казахстан - огромное государство, с 19 млн населения, богатое природными ресурсами. Совсем недавно эта страна пригласила российские войска для того, чтобы защитить правительство Касым-Жомарта Токаева, которому угрожали забастовки квалифицированных рабочих в Западном Казахстане и восстание низкоквалифицированных рабочих и безработных в Алматы и Шимкенте. Впрочем, очень скоро власти этой страны попросили РФ и другие государства ОДКБ вывести вооруженные силы. Но факт, что позвали они российские войска, а не турецкие, примечательный.
В Турции это решение вызвало оживленную дискуссию и комментарии прессы в том духе, что Москва сделала шаг вперед, опередив Анкару. Некоторые комментаторы говорили, что Турция должна работать над тем, чтобы превратить Организацию тюркских государств в полноценный военно-политический союз.
Сегодня позиция Казахстана меняется. «Казахстан не будет помогать России обходить введенные против нее санкции со стороны США и стран Евросоюза», - заявил первый заместитель руководителя Администрации президента Казахстана Тимур Сулейменов в интервью порталу Euractiv.
Российская газета «Ведомости» сообщает, что Сулейменов заявил, что для Казахстана важно продемонстрировать европейским партнерам, что страна не станет инструментом России в вопросе обхода санкций. «Мы будем соблюдать санкции. Несмотря на то, что мы являемся частью экономического союза с Россией, Белоруссией и другими странами, мы также являемся частью международного сообщества. Поэтому меньше всего хотим, чтобы к Казахстану применялись вторичные санкции США и ЕС», - подчеркнул он.
Что дальше? Россия говорит, что у нее есть свои интересы в Украине и ввела войска на ее территорию. Северный Казахстан в значительной мере населен русскими и русскоязычными людьми. Многие российские патриоты сегодня скажут, что у России имеются свои интересы и там. Весь вопрос в том, как будет поступать правительство Казахстана.
Шушинская декларация дала Азербайджану военную защиту Турции. Возможно ли, что со временем правительство Казахстана пойдет на аналогичное соглашение? Мы живем в новую эпоху, когда мир стремительно меняется. История становится более пластичной, напряжение между странами усиливается, их границы, ранее существовавшие, могут «поплыть». В данном случае Казахстан может пойти на заключение прямого военного союза с Турцией, которая не скрывает намерения расширить свою сферу влияния. А что, если интересы Анкары и Нур-Султана совпадут?
Здесь есть и другой аспект - экономический. Россия, оказавшись под растущими санкциями, может стать проблемным местом для казахстанских компаний. Правда, тот же Сулейменов говорит, что Казахстан продолжит вести торговлю с Россией, инвестировать в страну и привлекать для нее инвестиции. Но даже КНР, которая говорит, что не станет соблюдать санкции, не исходящие от ООН, тем не менее сокращает торговлю с Россией и замораживает инвестиции в нее, опасаясь попасть под санкции США и Евросоюза.
Если добавить, что громадная часть экономики и природных ресурсов Казахстана контролируется международным бизнесом, то ситуация становится еще более интересной. 2 февраля Форбс сообщил, что 25 иностранных налогоплательщиков внесли более 28% всех налогов в бюджет Казахстана. Здесь представлены американские, европейские, японские, южнокорейские, а также китайские и турецкие компании. Нет сомнений в том, что их голос имеет значение и в выработке политики этой страны.
Но в свете последних событий на первом месте могут оказаться политические соображения. Казахстан, конечно, не станет рвать связи с Россией, это может быть слишком травматично. Скорее всего, он будет демонстрировать умеренную политику, постепенно укрепляя связи с Турцией.