Բաքվում ICESCO-ի տարածաշրջանային գրասենյակի տեղավորման մասին համաձայնագիր է ստորագրվել ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Մշակույթի նախարար Անար Քերիմովը հանդիպել է՝ ICESCO-ի գլխավոր տնօրեն Սալիմ բեն Մուհամմեդ ալ-Մալիքիի հետ։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է մշակույթի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Շուշայում անցկացված՝ «Հետկոնֆլիկտային մարդասիրական օրակարգի զարգացում. կայուն զարգացում մշակութային միջավայրի վերածնման միջոցով» միջազգային համաժողովին մասնակցելու համար։
ICESCO-ի գլխավոր տնօրեն Սալիմ բեն Մուհամմեդ ալ-Մալիքին իր հերթին խորին շնորհակալություն է հայտնել մշակույթի նախարարին հրավերի համար՝ նշելով, որ Ադրբեջանի և ICESCO-ի միջև հարաբերությունները մշտապես զարգանում են։
Անար Քերիմովը նշել է, որ բարձր է գնահատել գլխավոր տնօրենի այցը Ղարաբաղ՝ մեր պատմական հաղթանակից հետո։ Նա ընդգծել է նաև, որ 2023 թվականին Շուշան թուրքական աշխարհի մայրաքաղաք հռչակելը պատմական իրադարձություն է։
Վերջում Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության և Իսլամական աշխարհի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպության միջև ստորագրվել է համաձայնագիր՝ Բաքվում ICESCO-ի տարածաշրջանային գրասենյակի տեղակայման մասին։

Подписано соглашение о размещении регионального офиса ICESCO в Баку ФОТО
Сегодня министр культуры Анар Керимов встретился с генеральным директором ICESCO Салимом бин Мухаммедом аль-Малики.
Как передает Caliber.Az, об этом сообщает пресс-служба Министерства культуры.
Министр выразил благодарность за участие в международной конференции «Развитие постконфликтной гуманитарной повестки дня: устойчивое развитие путем возрождения культурной среды», которая прошла в Шуше.
Генеральный директор ICESCO Салим бин Мухаммед аль-Малики, в свою очередь, выразил глубокую признательность министру культуры за приглашение, отметив, что отношения между Азербайджаном и ICESCO постоянно развиваются.
Анар Керимов отметил, что высоко ценит визит генерального директора в Карабах после нашей исторической победы. Он также подчеркнул, что объявление Шуши столицей тюркского мира в 2023 году является историческим событием.
В заключение было подписано соглашение между правительством Азербайджанской Республики и Организацией исламского мира образования, науки и культуры о размещении регионального офиса ICESCO в городе Баку.