02 Հունիսի 2022 12:21
«Մեծ վերադարձ» ծրագրի շրջանակներում Ղարաբաղում շարունակվում են լայնածավալ ականազերծման աշխատանքները։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքների ականազերծման գործակալությունից (ANAMA):
Հաղորդագրության համաձայն՝ ականազերծման ինտենսիվ և հաջող աշխատանքներից հետո առաջին բնակիչները կվերաբնակեցվեն Զանգիլանի շրջանի Աղալը գյուղում։ Գլխավոր առաջնահերթություններից է օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում բնակիչներին ականների և չպայթած զինամթերքի վտանգի մասին իրազեկելը՝ նրանց անվտանգ բնակությունն ապահովելու համար։
Նշվել է, որ այդ նպատակով 2022 թվականի հուլիսի 1-ից Զանգիլանում ANAMA-ն սկսել է պայթուցիկ նյութերի վտանգի մասին իրազեկման փուլային դասընթացներ.
«Նպատակը քաղաքացիներին գործողությունների անվտանգ ալգորիթմներին ծանոթացնելն է, ինչը նրանց պետք կգա Աղալը գյուղի շրջակայքում գործելիս: Դասընթացների ժամանակ քաղաքացիները տեղեկացվում են կասկածելի վայրերի նշանների, վտանգավոր վայրերում վարքագծի կանոնների, նախազգուշացնող նշանների մասին, կոչ են անում լինել կարգապահ, պատասխանատու և զգոն, չմտնել տարածք, որի անվտանգ լինելու մեջ վստահ չեն»։

В селе Агалы Зангиланского района ANAMA проводит тренинги по минной опасности
В рамках проекта «Большое возвращение» в Карабахе продолжается широкомасштабная деятельность по разминированию.
Об этом АПА сообщили в Агентстве по разминированию территорий Азербайджанской Республики (ANAMA).
Согласно сообщению, первые жители после интенсивной и успешной деятельности по разминированию будут переселены в село Агалы Зангиланского района. Одним из главных приоритетов является информирование жителей об опасности мин и неразорвавшихся боеприпасов на освобожденных от оккупации территориях с целью их безопасного и здорового проживания.
Было отмечено, что именно с этой целью с 1 июля 2022 года в Зангилане ANAMA начало поэтапные тренинги по информированию об опасности взрывчатых веществ:
«Цель состоит в том, чтобы познакомить граждан с безопасными алгоритмами действий, когда они будут вести деятельность в окрестностях села Агалы. На тренингах граждан информируют о знаках подозрительных территорий, правилах поведения на опасных участках, предупреждающих знаках, призывают быть дисциплинированными, ответственными и бдительными, не заходить на территорию, в безопасности которой они не уверены, а также не трогать подозрительные предметы».