Ֆարիդ Սաֆարլին փոխանակվել է իրանցի լրտեսի հետ
Նախօրեին հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցի ուսանող Ֆարիդ Սաֆարլին, ով 2023 թվականին ձերբակալվել էր Իրանում, ազատ է արձակվել և արդեն Ադրբեջանում է։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին նշված է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության և պետական անվտանգության ծառայության համատեղ հայտարարության մեջ։
Հայտարարությունից կարճ ժամանակ անց Facebook սոցիալական ցանցում ակտիվացել է տրոլների բանակը, որը կառավարվում է արտասահմանյան որո շրջանակների կողմից, ինչը նկատել են նաև սոցցանցի օգտատերերն ու մեդիա կազմակերպությունները։
Բազմաթիվ կեղծ պրոֆիլներ, որոնցից յուրաքանչյուրը վերջերս է ստեղծվել, սկսել են նույն բովանդակությամբ մեկնաբանություններ գրել ֆեյսբուքյան համապատասխան հրապարակումների տակ։ Նրանք հիմնականում պնդում էին, որ Ֆարիդ Սաֆարլին իբր Իրանում զբաղվել է լրտեսությամբ, և որ «նույնիսկ այդ երկրում ձերբակալվելուց հետո նրա նկատմամբ բարեհաճորեն են վերաբերվել»։ Նրանք նաև պնդում են, որ Սաֆարլին «արժանի չէր վերադառնալու Ադրբեջան», քանի որ նա լրտես է։
Հարազատներից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ Ֆարիդ Սաֆարլիին վերադարձնելու համար Բաքուն Թեհրանին է հանձնել Ադրբեջանում բանտարկված իրանցի լրտեսին։ Այս քայլն արվել է, քանի որ Ադրբեջանը բարձր է գնահատում իր քաղաքացիներին։ Ինչպես նշվում է Ադրբեջանի պետական մարմինների պաշտոնական հայտարարության մեջ, Սաֆարլին վերադարձվել է փոխադարձ ընթացակարգի շրջանակներում։