Իլհամ Ալիևն ընդունել է ԱՄՆ պատվիրակությանը ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը հունվարի 4-ին ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից ժամանած պատվիրակությանը։
Այս մասին հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությանը։
Պատվիրակության կազմում էին ԱՄՆ Սենատի Զինված ուժերի կոմիտեի անդամ Մարքվեյն Մալլինը (հանրապետական, Օկլահոմա), Ներկայացուցիչների պալատի եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ջեյսոն Սմիթը (հանրապետական, Միսսուրի), Ներկայացուցիչների պալատի Զինված ուժերի կոմիտեի անդամ Ռոնի Ջեքսոնը (հանրապետական, Տեխաս) և Ներկայացուցիչների պալատի եկամուտների կոմիտեի անդամ Ջիմի Պանետան (դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա)։
Շնորհակալություն հայտնելով նախագահ Իլհամ Ալիևին ընդունելության համար՝ հյուրերը նշել են, որ խորապես տպավորված են Բաքվում տեսած զարգացման գործընթացով։
Հյուրերը շնորհավորել են պետության ղեկավարին անցյալ օգոստոսին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման գործում ձեռք բերված նվաճումների համար։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար։
Նշելով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պատմական նշանակությունը՝ պետության ղեկավարը հատուկ ընդգծել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դերը այս գործընթացում: Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ մեր երկիրը կշարունակի ջանքեր գործադրել տարածաշրջանային խաղաղության օրակարգը առաջ տանելու համար։
Պետության ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև արդեն իսկ հաստատվել են առևտրային հարաբերություններ՝ ընդգծելով ադրբեջանական նավթամթերքի Հայաստան արտահանումը, ինչպես նաև Ղազախստանից և Ռուսաստանից ցորենի Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան փոխադրումը: Նախագահ Իլհամ Ալիևը հույս է հայտնել, որ TRIPP միջանցքը նոր հնարավորություններ կստեղծի տարածաշրջանային տրանսպորտային կապի տեսանկյունից։
Պետության ղեկավարը հայտարարել է, որ «Ազատության աջակցության մասին» օրենքի անարդար 907-րդ ուղղումը չի արտացոլում մեր երկրների միջև հարաբերությունների ներկայիս վիճակի էությունը: Բարձր գնահատելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից այս փոփոխության կասեցումը, նախագահ Իլհամ Ալիևը ընդգծել է, որ ակնկալում է Կոնգրեսի անդամների հետագա ջանքերը՝ այն ամբողջությամբ չեղարկելու համար: