Ալիևը և Բերդըմուհամեդովը զննել են Ֆիզուլի քաղաքում ավերված տարածքները ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Հուլիսի 17-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Թուրքմենստանի Խալք Մասլահաթի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդըմուհամեդովը զննել են Ֆիզուլի քաղաքում ավերված տարածքները։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին տեղեկատվությունը տեղադրվել է պետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում։ Գուրբանգուլի Բերդըմուհամեդովը ծանոթացել է նաև քաղաքի գլխավոր հատակագծին։
Ադրբեջանի նախագահի Աղդամի, Ֆիզուլիի և Խոջավենդի շրջաններում հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը Գուրբանգուլի Բերդըմուհամեդովին տեղեկացրել է՝ Ֆիզուլիի շրջանի տարածքում 30-ամյա օկուպացիայի ընթացքում կատարված ավերածությունների, վանդալիզմի գործողությունների, ինչպես նաև քաղաքի գլխավոր հատակագծի համաձայն իրականացվող և պլանավորված աշխատանքների մասին:
Ֆիզուլի քաղաքը, որը մի ժամանակ խիտ բնակեցված և բարգավաճ էր, ամբողջությամբ թալանվել և ավերվել է հայկական օկուպացիայի ժամանակ։ Ադրբեջանական հողերի ազատագրումից հետո, մշակվել է Ֆիզուլի քաղաքի գլխավոր հատակագիծ, որը հաստատվել է նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից և ներկայացվել հանրությանը 2021 թվականին։