Ադրբեջանի օմբուդսմենը հայտարարություն է արել Հաղթանակի օրվա կապակցությամբ
Ադրբեջանի Հանրապետության մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան հայտարարություն է արել՝ 2020 թվականի աշնանը Հայրենական պատերազմում Հաղթանակի օրվա հինգերորդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են օմբուդսմենի մամուլի ծառայությունից, հայտարարության մեջ ասվում է.
«Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ, զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ և ժողովրդի անսասան համերաշխությամբ մեր քաջարի բանակը ընդամենը 44 օրում ազատագրեց մեր տարածքները օկուպացիայից՝ դրանով հասնելով պատմական հաջողության և մեր ժողովրդին պարգևելով Հաղթանակի ուրախությունը։
2025 թվականի օգոստոսին, Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն ապահովելու նպատակով, Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպման ժամանակ նախաստորագրվեց՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրը», որը ամուր հիմք դրեց՝ տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդների խաղաղ և բարգավաճ կյանքի համար՝ փոխադարձ հարգանքի և միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու հիման վրա։
Չնայած բոլոր դրական զարգացումներին, դեռևս անհրաժեշտ է լուծել մի շարք կարևոր խնդիրներ, ինչպիսիք են անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանումը, նախկին  հարկադիր վերաբնակների անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի լիարժեք ապահովումը մեր ազատագրված տարածքներ, ինչպես նաև ականազերծման գործընթացը արագացնելու համար՝ ականապատ դաշտերի ճշգրիտ քարտեզների տրամադրումը։