Ադրբեջանը՝ Չինաստանն ու Եվրոպան կապող օղակ AnewZ-ի՝ Միջին միջանցքին նվիրված վավերագրական ֆիլմ/ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
AnewZ հեռուստաալիքը թողարկել է նոր վավերագրական ֆիլմ Միջին միջանցքի մասին, տրանսպորտային երթուղի, որը համարվում է Ասիայի և Եվրոպայի միջև ավանդական տրանսպորտային ուղիների ռազմավարական այլընտրանք։
Մինչ Եվրոպան փնտրում է հուսալի ուղիներ առևտրի և էներգիայի համար, Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունը (BRI) պահպանում է իր ուժեղ դիրքերը։
2023 թվականին Հնդկաստանը առաջարկեց իր սեփական նախագիծը, սակայն դրա հեռանկարները մշուշոտ են մի շարք աշխարհաքաղաքական ճգնաժամերի պատճառով՝ պատերազմը Գազայում, հուսիտների հարձակումները Կարմիր ծովում, Իրանի սպառնալիքները՝ փակելու Հորմուզի նեղուցը՝ մի անցակետ, որով անցնում է համաշխարհային նավթի 20%-ը, և լարվածությունը միջուկային տերությունների՝ Պակիստանի և Հնդկաստանի միջև՝ Քաշմիրի հարցում Հնդկաստանի դիրքորոշման պատճառով։
Միևնույն ժամանակ, Միջին միջանցքն ինքնին ընդլայնվում է։ Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված համաձայնություններից հետո նախագծում ներառվում է երկար քննարկվող Զանգեզուրի միջանցքը՝ Հայաստանի միջով անցնող երթուղի, որը կապում է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները Նախչըվանի և այնուհետև Թուրքիայի հետ։ Այս քայլը ոչ միայն ամրապնդում է տարածաշրջանային կապը, այլև ավելի է ինտեգրում Հարավային Կովկասը Եվրասիական առևտրային քարտեզի մեջ:
Ֆիլմի ստեղծող, հեռուստալրագրող Անաստասիա Լավրինան Caliber.Az-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ նկարահանումների մի մասը տեղի է ունեցել Չինաստանում. նկարահանող խմբի հետ նա այցելել է հիմնական լոգիստիկ հանգույցներ, որտեղից ապրանքներ են տեղափոխվում Միջին միջանցքով, և զրուցել է փորձագետների հետ, ովքեր միաձայն ընդգծել են Ադրբեջանի հատուկ դերը։
«Թուրքական պետությունների կազմակերպությունը նույնպես կարևոր դեր է խաղում Միջին միջանցքի զարգացման գործում՝ ամրապնդելով մասնակից երկրների միջև համագործակցությունը և այս երթուղին վերածելով Ասիայի և Եվրոպայի միջև իսկական ռազմավարական կամրջի», - ասել է նա։