Ալիևը՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններում լայնածավալ շինարարական աշխատանքների մասին
15 0Հոկտեմբերի 2025 15:40
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը  ուղերձ է հղել՝ Խանքենդիում  անցկացվող Քաղաքաշինության 3-րդ ազգային ֆորումի մասնակիցներին։
Իլհամ Ալիևը նշել է, որ ՄԱԿ-ի մարդկային բնակավայրերի ծրագրի հետ համատեղ քաղաքաշինության  ազգային  ֆորումների անցկացումը՝ Ադրբեջանի միջազգային գործընկերների հետ հաջող համագործակցության  հերթական հստակ դրսևորումն է։ Նախագահը ընդգծել է, որ այս ֆորումին 60-ից ավելի երկրներից ավելի քան 200 պատվիրակների մասնակցությունը վկայում է՝ մեր երկրի նկատմամբ վստահության և բարեկամական վերաբերմունքի, ինչպես նաև քաղաքաշինության ոլորտում  նպատակներին հասնելու միասնության մասին։
Իր ուղերձում Իլհամ Ալիևը պատել է՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններում իրականացվող լայնածավալ վերականգնման և շինարարական աշխատանքների մասին։ Պետության ղեկավարը հայտարարել է, որ տարածաշրջանի ընդհանուր պլանն արդեն ավարտվել է։ Այս պլանի հիման վրա, որը ընդգրկում է 13,600 քառակուսի կիլոմետր տարածք, վերականգնման աշխատանքներ են ընթանում՝ ավելի քան 1,1 միլիոն մարդու իրենց հայրենի քաղաքներ և գյուղեր վերադառնալու համար։ Նախագահը ընդգծել է, որ մինչ օրս հաստատվել են ութ քաղաքների և 90 գյուղերի գլխավոր հատակագծերը, որոնց բնակչությունը գերազանցում է 300,000-ը, և մարդիկ արդեն վերադարձել են օկուպացիայից ազատագրված վեց քաղաքներ, երկու ավաններ և 20 գյուղեր։