Ի.Ալիևը ուղերձ է հղել իսլամաֆոբիայի դեմ միջազգային համաժողովի մասնակիցներին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել Բաքվում անցկացվող՝ «Իսլամաֆոբիա. նախապաշարմունքների բացահայտում և խարանների ոչնչացում» թեմայով միջազգային գիտական ​​համաժողովի մասնակիցներին։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, ուղերձը ընթերցել է՝ նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը:
Համաժողովին մասնակցում են միջազգային կազմակերպությունների փորձագետներ, կրոնական գործիչներ, ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և գիտնականներ մոտ 40 երկրներից։ Միջոցառման ընթացքում կքննարկվեն այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են՝ «Իսլամաֆոբիայի գլոբալ միտումները. մարտահրավերներ և պատասխաններ», «Մահմեդականների նկատմամբ ատելությունը քաղաքականության մեջ. իրավական շրջանակներ և դատապաշտպանության ռազմավարություններ», «Իսլամաֆոբիան տարբեր համատեքստերում. տարածաշրջանային հեռանկարներ», «Իսլամաֆոբիան լրատվամիջոցներում և թվային հարթակներում. ինչպես կարող են արհեստական ​​բանականության համակարգերը տարածել և ամրապնդել կողմնակալությունը», «Իսլամական մշակութային ժառանգության պահպանումը փոփոխվող աշխարհում», «Երիտասարդության ներառման կոչը. պայքար կողմնակալության և մոլորության դեմ»: