Վերջին 30 տարիների ընթացքում Ադրբեջանը 4,2 միլիարդ դոլարի ներդրում է կատարել CAREC երկրներում. Միքայիլ Ջաբբարով
Վերջին 30 տարիների ընթացքում Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության ծրագրին (CAREC) մասնակցող երկրներից ուղղակի ներդրումներն Ադրբեջան կազմել են 1,4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, իսկ Ադրբեջանի ուղղակի ներդրումները CAREC-ի երկրներ՝ 4,2 միլիարդ դոլար:
Ինչպես հայտնում է Report-ը, այս մասին ասել է էկոնոմիկայի նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը COP29-ի շրջանակներում «Կլիմայի, նորարարության և առևտրի ոլորտներում գործընկերությանը նվիրված» CAREC-ի նախարարական հանդիպմանը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ջանքերը՝ ամրապնդելու CAREC երկրների հետ առևտրային և ներդրումային հարաբերությունները. «Այս տարվա առաջին 9 ամիսներին Ադրբեջանի և CAREC անդամ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է մոտ 4 մլրդ ԱՄՆ դոլար, իսկ CAREC երկրների մասնաբաժինը Ադրբեջանի արտաքին առևտրի ընդհանուր ծավալում այս ժամանակահատվածում կազմել է 11,5%»։