Իլհամ Ալիև. Ադրբեջանի և Իտալիայի միջև առկա է ակտիվ քաղաքական երկխոսություն
Իմ ներկայիս այցը Իտալիա շատ հաջող էր։ Այս այցի ընթացքում ես հանդիպումներ եմ ունեցել Իտալիայի նախագահի և վարչապետի հետ։ Այս հանդիպումներում մենք քննարկել ենք մեր երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության սերտ հարաբերություններին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը Իտալիայում անցկացվող Չերնոբբիո 48-րդ միջազգային ֆորումում «Ադրբեջանի դերը էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում» թեմայով իր ելույթում։
Հիշատակելով չորս տարի առաջ կայացած Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի պաշտոնական այցը՝ Ալիևը նշել է, որ դա վկայում է երկու երկրների միջև ակտիվ քաղաքական երկխոսության մասին։
«Ընթացիկ հանդիպումների ընթացքում մենք նոր և շատ կարևոր հարցեր ենք ներառել մեր երկկողմ օրակարգում։ Դրանցից մեկը կրթության ոլորտն է։ Հանդիպումների ընթացքում մենք քննարկել ենք ոչ միայն էներգետիկայի, տնտեսական զարգացման, այլ նաև կրթության հարցեր»,- ընդգծել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։