Ֆրանսիացի սենատորն ու պատգամավորները դատապարտել են Նաթավանի հուշարձանի նկատմամբ վանդալիզմը և հակաադրբեջանական պահվածքը ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
13 Հունվարի 2024 11:07
Ֆրանսիական հանրության հայտնի ներկայացուցիչները սուր քննադատության են ենթարկել՝ Էվիան-լե-Բեն քաղաքում գտնվող «Ադրբեջանական զբոսայգու» և ադրբեջանցի ականավոր բանաստեղծուհի Խուրշիդբանու Նաթավանի հուշարձանի նկատմամբ անընդունելի վերաբերմունքը։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեում, Ֆրանսիայի պատվարժան սենատոր Ալեն Վասելը՝ «Ադրբեջանական զբոսայգի» անվանումը փոխելու և զբոսայգուն վնաս պատճառելու հետ կապված քաղաքապետարանի նախաձեռնությունները անվանել է՝ անհեթեթ և ամբողջությամբ հեռու՝ հայամետ ուժերի գործողությունների օբյեկտիվությունից:
Պատվարժան սենատորի խոսքով՝ կոնկրետ իրադարձության վերաբերյալ դժգոհությունը կարող է տարբեր կերպ արտահայտվել։ Այնուամենայնիվ, գրողներն ու բանաստեղծները պատմություն են։ Այնպիսի հանճարների գործերը, ինչպիսիք են Ալեքսանդր Դյուման և բանաստեղծուհի-արքայադուստր Խուրշիդբանու Նաթավանը, ընդհանուր մշակութային ժառանգության մաս են կազմում և պատկանում են մշակույթին։
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ էր պայմաններ ստեղծել, որպեսզի Ադրբեջանը խաղաղ ճանապարհով վերականգներ իր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, և հարկավոր էր համաձայնության գալ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի դիվանագիտական ուղիներով բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու շուրջ։
Ֆրանսիայում Ադրբեջանի բարեկամների ասոցիացիայի նախագահ, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ժերոն Լամբերտը նույնպես՝ Էվիան քաղաքի քաղաքապետարանի գործողությունները համարել է բոլորովին անտեղի պահվածք՝ այն որակելով հզոր հայկական լոբբի.գործունեության արդյունք։