Belarus leader extends Novruz greetings to Azerbaijani counterpart, promises stronger bilateral ties
President of Belarus Aleksandr Lukashenko has sent a congratulatory letter to President of Azerbaijan Ilham Aliyev on the occasion of the Novruz holiday.
“I cordially congratulate you on the wonderful holiday of Novruz, symbolizing the awakening of nature, the beginning of a new phase of life, and belief in a better future,” Lukashenko said in his letter, Caliber.Az reports via AZERTAC.
“I am confident that the existing friendly relations between Belarus and Azerbaijan will contribute to further expanding bilateral relations in all areas for the benefit of the peoples of both countries,” the President of Belarus noted.
“On this remarkable holiday, I wish you strong health and success in the successful implementation of your plans, as well as peace and tranquility to the people of your country,” President Lukashenko added.