Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն ափսոսանք է հայտնել Ադրբեջանի դեսպանատանը տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ Լավ է ուշ քան երբեք
16 Օգոստոսի 2022 09:36
Միացյալ Թագավորության կառավարությունն ափսոսան է հայտնել 2022 թվականի օգոստոսի 4-ին Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանատան վրա արմատական կրոնական խմբերի հարձակման կապակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Միացյալ Թագավորության փոխարտգործնախարար Գրեհեմ Ստյուարտի հայտարարության մեջ, որը տարածվել է երկուշաբթի օրը՝ Ադրբեջանի դեսպան Էլին Սուլեյմանովի հետ հանդիպումից հետո։
«Ես ընդգծեցի Միացյալ Թագավորության կառավարության նվիրվածությունը Մեծ Բրիտանիայում բոլոր դիվանագիտական առաքելությունների անվտանգությանը և հայտնեցի իմ խորը ափսոսանքը տեղի ունեցածի կապակցությամբ: Մեծ Բրիտանիան երկարատև ավանդույթ ունի պաշտպանելու խոսքի ազատության իրավունքը, բայց դա պետք է իրականացվի խաղաղ և օրինական ցույցերի միջոցով»,- նշել է Ստյուարտը։

Правительство Великобритании выразило сожаление в связи с инцидентом в посольстве Азербайджана
Правительство Великобритании выразило сожаление в связи нападением радикальных религиозных групп на посольство Азербайджанской Республики в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии 4 августа 2022 года.
Как передает Trend, об этом говорится в распространенном в понедельник заявлении замглавы МИД Соединенного Королевства Грэма Стюарта по итогам его встречи с азербайджанским послом Элином Сулеймановым.
"Я подчеркнул важность того, что правительство Великобритании привержено обеспечению безопасности всех дипломатических миссий в Соединенном Королевстве, и выразил глубокое сожаление в связи с инцидентом. Великобритания имеет давние традиции поддержки права на свободу выражения, но оно должно реализовываться посредством мирных и законных демонстраций", - отметил Стюарт.