Անջատողականների նախկին ղեկավար. Գեներալի կոչումը Հարությունյանին շնորհվել է անձամբ ՀՀ նախագահի կողմից
Մեղադրյալ Արայիկ Հարությունյանը ցուցմունք է տվել Բաքվի ռազմական դատարանում՝ այսօր շարունակված դատավարության ժամանակ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, նա ասել է, որ 2020 թվականին ՀՀ նախագահը ինքնահռչակ կազմավորման «պաշտպանության նախարարին» շնորհել է գեներալ-լեյտենանտի կոչում։
Հարությունյանի խոսքով՝ անջատողական ռեժիմի (նկատի ունենալով ՀՀ զինված ուժերի զինված կազմավորումը - խմբ.) «բանակում» չկար մեկը, ով նման որոշումներ կայացնելու լիազորություն ունենար։ «Գեներալ-լեյտենանտի կոչումը Ջալալ Հարությունյանին շնորհվել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից։ Հրամանագիրը ստորագրվել է նախագահի կողմից վարչապետի առաջարկությամբ», - հավելել է մեղադրյալը։
Արայիկ Հարությունյանը նաև հայտնել է, որ ինքնահռչակ կազմավորումը չունի ռազմական ոստիկանություն, ռազմական դատախազություն կամ ռազմական դատարան՝ պատերազմական հանցագործությունները քննելու համար. «Ռազմական ոստիկանությունը գործում էր Հայաստանի զինված ուժերի կառուցվածքում, իսկ ռազմական դատախազությունը Հայաստանի դատախազության մաս էր կազմում: Կարծում եմ՝ դատավարությունները անցկացվել են Սյունիքի դատարանում: Այսինքն՝ Ղարաբաղում նման դատավարություններ չեն անցկացվել»: