Թուրքիայում իսլամական խաղերի փակմանը կիրառվել է «Ադրբեջանի օրվա» փորձը
Թուրքիայի Քոնյա քաղաքում Իսլամական համերաշխության 5-րդ խաղերի փակման արարողության ժամանակ օգտագործվել է հատուկ հարթակ, որը տեղադրվել էր «Ադրբեջանի օվա» ժամանակ:
Caliber.Az-ը հայտնում է, որ Թուրքիայի երիտասարդության և սպորտի նախարար Մեհմեդ Քասապօղլուն նույնպես բարձր է գնահատել օգոստոսի 11-ին Իսլամական խաղերի շրջանակներում անցկացված միջոցառումը։
Ավելի ուշ նա մաղթել է այս բեմական հարթակի տեղադրումը նաև փակման արարողությանը:
Ավելի վաղ նախատեսվում էր, որ փակման արարողությունը, ինչպես և բացման արարողությունը, տեղի կունենա «սեպտեմբերի 15-ի» մարզադաշտում (Սելջուկյան համալսարանի մարզադաշտ): Սակայն հաշվի առնելով, որ բացումից հետո դաշտի խոտածածկ մակերեսը խարխլվել է, որոշվել է փակման արարողությունն անցկացնել Մարզիկների ավանին կից մարզադաշտում։

СПОРТ 18 Августа 2022 - 22:07
На церемонии закрытия V Игр исламской солидарности в турецком городе Конье использована сценическая площадка, которая была установлена на «Дне Азербайджана».
Как сообщает командированный в Конью сотрудник Report, министр молодежи и спорта Турции Мехмет Касапоглу также высоко оценил мероприятие, прошедшее 11 августа в рамках Исламиады.
Позднее он пожелал установки этой сценической площадки и на церемонии закрытия.
Ранее планировалось, что церемония закрытия, как и церемония открытия, пройдет на стадионе «15 сентября» (стадион Сельджукского университета). Однако из-за того, что травяное покрытие поля пришло в негодность после открытия, было принято решение провести церемонию закрытия на стадионе около Деревни атлетов.