Ադրբեջանի ԱԳՆ. Զանգեզուրի միջանցքը չի կտրում Իրանի սահմանը Հայաստանի հետ
Գերագույն գլխավոր հրամանատարը շնորհավորել է ադրբեջանական և իրանական ժողովուրդներին՝ 44-օրյա Հայրենական պատերազմի ժամանակ ադրբեջանա-իրանական սահմանի ազատագրման կապակցությամբ, որը գտնվում էր օկուպացիայի տակ։ Ադրբեջանական կողմը Իրանի հետ սահմանները գնահատում է որպես առևտրի և համագործակցության հետագա զարգացման հնարավորություն։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլլաեւան՝ պատասխանելով «Իրանական կողմը Զանգեզուրի միջանցքն ընկալում է որպես իրանա-հայկական սահմանի հատում հարցին։ Այս հարցը քննարկվե՞լ է իրանական կողմի հետ շփումների ժամանակ»։
«Հայկական օկուպացիայի հետևանքով երկաթուղային հաղորդակցությունն ընդհատվել է ոչ միայն Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության, որը հանդիսանում է Ադրբեջանի անբաժանելի մասը, այլ նաև Իրանի հետ։ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն, հանձնաժողովում՝ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների բացման և վերականգնման շուրջ քննարկումները շարունակվում են։ Զուգահեռաբար ադրբեջանական կողմը համաձայնագիր է ստորագրել Իրանի հետ ենթակառուցվածքի ստեղծման մասին, որը կանցնի Իրանի տարածքով և կկապի Ադրբեջանի Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանը Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության հետ։ Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 22-ին Զանգիլանի շրջանում տեղի է ունեցել ճանապարհային կամրջի տեղադրման արարողություն՝ երկու երկրների պաշտոնյաների մասնակցությամբ։ Այն պնդումը, թե Զանգեզուրի միջանցքը կտրում է Իրանի և Հայաստանի սահմանը, սկզբունքորեն սխալ է և հեռու իրականությունից։ Ընդհակառակը, Զանգեզուրի միջանցքը կարևոր նախագիծ է, որը խորացնում է մեր երկրների հարաբերությունները և խոստանում տարածաշրջանային համագործակցության նոր հեռանկարներ»,- ասել է ԱԳՆ քարտուղարը։

МИД Азербайджана: Зангезурский коридор не перерезает границу Ирана с Арменией
Верховный главнокомандующий поздравил азербайджанский и иранский народы с освобождением в ходе 44-дневной Отечественной войны азербайджано-иранской границы, которая находилась под оккупацией. Азербайджанская сторона оценивает свои границы с Ираном как возможность для дальнейшего развития торговли и сотрудничества.
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявила пресс-секретарь МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева, отвечая на вопрос «Иранская сторона воспринимает Зангезурский коридор как перерезку ирано-армянской границы. Обсуждался ли этот вопрос в ходе контактов с иранской стороной?».
«В результате армянской оккупации было прервано железнодорожное сообщение не только с Нахчыванской Автономной Республикой, являющейся неотъемлемой частью Азербайджана, но и с Ираном. В соответствии с трехсторонним заявлением от 10 ноября 2020 года в рамках Комиссии продолжаются обсуждения по открытию и восстановлению коммуникаций в регионе. Параллельно азербайджанская сторона подписала соглашение с Ираном о создании инфраструктуры, которая будет проходить через территорию Ирана и соединит Восточно-Зангезурский экономический район Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой. Согласно достигнутой договоренности, 22 сентября 2022 года в Зангиланском районе состоялась церемония закладки автомобильного моста с участием официальных лиц обеих стран. Утверждение о том, что Зангезурский коридор перерезает границу Ирана с Арменией, в корне ошибочно и далеко от реальности. Наоборот, Зангезурский коридор является важным проектом, который углубляет отношения между нашими странами и обещает новые перспективы для регионального сотрудничества», - отметила пресс-секретарь МИД.