Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կոչ է արել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը՝ զերծ մնալ միակողմանի հայտարարություններից
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության մեկնաբանության մեջ՝ կապված Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան 2022 թվականի սեպտեմբերի 23-ի հայտարարության հետ։
«Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան այս տարվա սեպտեմբերի 23-ին՝ երկրի հանրային հեռուստատեսության հասցեին արված միակողմանի և խեղաթյուրող հայտարարությունը խորը ափսոսանք է առաջացնում»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կոչ է արել ԱՄՆ դեսպանատանը նման նուրբ հարցերում պատասխանատու դիրքորոշում ցուցաբերել և զերծ մնալ Հայաստանի օգտին միակողմանի հայտարարություններից։
«Նման մոտեցումը չի նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի առաջմղմանը, ընդհակառակը, խրախուսում է ռևանշիստական և անջատողական շրջանակները Հայաստանում և դրանով իսկ հանգեցնում տարածաշրջանում լարվածության սրման։ Միևնույն ժամանակ, այս դիրքորոշումը ստվերում է ԱՄՆ-ի չեզոքությունն ու անաչառությունը, որը փորձում է իր դերը կատարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում»,- ընդգծվում է հայտարարության մեջ։

МИД Азербайджана призвал посольство США в Армении воздержаться от односторонних заявлений
Как сообщает Caliber.Az, об этом говорится в комментарии Управления пресс-службы МИД Азербайджана по поводу заявления посольства США в Армении от 23 сентября 2022 года.
«Одностороннее и искажающее реальную ситуацию заявление посольства США в Армении, сделанное 23 сентября этого года общественному телевидению страны, вызывает глубокое сожаление», - говорится в заявлении.
МИД Азербайджана призвал посольство США занять ответственную позицию по таким деликатным вопросам и воздерживаться от односторонних заявлений в пользу Армении.
«Такого рода подход не способствует продвижению в регионе мирной повестки, наоборот, поощряет реваншистских и сепаратистских кругов в Армении, и тем самым приводит к эскалации напряженности в регионе. В то же время такая позиция затмевает нейтралитет и беспристрастность США, которые пытаются сыграть свою роль в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном», - подчеркивается в заявлении.
Напомним, ранее посольство США в Ереване призвало Баку «отвести вооруженные силы на исходные позиции».