ԱՀ ԱԳՆ. Կոչ ենք անում Հայաստանին կատարել իր միջազգային պարտավորությունները
Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել սեպտեմբերի 27-ի՝ Հիշատակի օրվա կապակցությամբ։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ ասվում է.
Այսօր լրանում է երկու տարին այն օրվանից, երբ 2020 թվականին Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերը՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի հերթական ռազմական սադրանքը կանխելու նպատակով պատասխան միջոցներ ձեռնարկեցին։
Այս միջոցները, որոնք նշանավորեցին 44-օրյա Հայրենական պատերազմի սկիզբը, իրականացվել են ինքնապաշտպանության իրավունքի շրջանակներում և միջազգային մարդասիրական իրավունքին լիովին համապատասխան՝ Հայաստանի կողմից հերթական ռազմական ագրեսիան կանխելու և քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունն ապահովելու նպատակով։

МИД АР: Призываем Армению соблюдать свои международные обязательства
Министерство иностранных дел Азербайджанской Республики распространило заявление по поводу 27 сентября - Дня памяти.
Сегодня исполнилось два года с момента предпринятых в 2020 году Вооруженными силами Азербайджанской Республики ответных мер по предотвращению очередной военной провокации со стороны вооруженных сил Республики Армения.
Эти меры, положившие начало 44-дневной Отечественной войне, были осуществлены в рамках права на самооборону и в полном соответствии с международным гуманитарным правом с целью предотвращения очередной военной агрессии Армении и обеспечения безопасности гражданского населения.