Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտնել է սպանված ու գերի ընկած հայ զինվորականների թիվը Սեպտեմբերյան սադրանքի արձագանքները
06 0Հոկտեմբերի 2022 13:00
Երևանին հանձնվել է 2022 թվականի սեպտեմբերի 12-13-ի հայկական զինված սադրանքի կանխման ժամանակ գերեվարված 17 զինծառայող և այդ նույն սադրանքի ժամանակ ոչնչացված հայերի 133 դիակ։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՀ գլխավոր դատախազի հատուկ հանձնարարությունների գծով ավագ օգնական, արդարադատության կրտսեր խորհրդական Իլգար Սաֆարովը Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության և արտաքին գործերի նախարարության համատեղ ճեպազրույցում, որը նվիրված էր հայ զինծառայողների և ապօրինի հայկական զինված կազմավորումների անդամների կողմից 1988 թվականից մինչ օրս Ադրբեջանի դեմ կատարված հանցագործություններին։
«Սեպտեմբերի 12-ի գիշերը Դաշքեսանի, Քելբաջարի և Լաչինի ուղղությամբ հայկական զինված ուժերի լայնածավալ սադրանքը կանխելու ընթացքում զոհվել է 80 ադրբեջանցի զինծառայող, 274-ը՝ վիրավորվել»,- ընդգծել է Սաֆարովը։

Генпрокуратура Азербайджана озвучила количество убитых и пленных армянских военных
Еревану переданы 17 военнослужащих, взятых в плен в ходе пресечения армянской вооруженной провокации 12-13 сентября 2022 года, и 133 трупа армян, уничтоженных в ходе пресечения этой провокации.
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявил старший помощник генерального прокурора АР по особым поручениям, младший советник юстиции Ильгар Сафаров на совместном брифинге Генеральной прокуратуры Азербайджана и Министерства иностранных дел АР, посвященном преступлениям, совершенным армянскими военнослужащими и представителями незаконных армянских вооруженных формирований против Азербайджана с 1988 года по наши дни.
«В ходе пресечения масштабной провокации армянских вооруженных сил в направлении Дашкесана, Кяльбаджара и Лачина, совершенной начиная с ночи 12 сентября, погибло 80 азербайджанских военнослужащих, 274 получили ранения», - подчеркнул И.Сафаров.