Վաճառվեք, կամ ինքնորոշվեք:
«Ես չեմ կարող պատկերացնել Արցախի ապագան առանց Ռուսաստանի ներկայության»,- լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Ղարաբաղում անջատողականների մնացորդների առաջնորդ Արայիկ Հարությունյանը։ -Այս իմաստով մենք պետք է սթափ գնահատենք իրավիճակը, որոշենք մեզ համար նախընտրելի ու խոստումնալից քաղաքական կուրսը և առաջնորդվենք դրանով՝ չշեղվելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման միջազգային իրավունքից։ Սա ենթակա չէ քննարկման։ Ցանկացած հանդիպման, ցանկացած քննարկման ժամանակ մենք հստակ ձևակերպում ենք, որ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սակարկելի չէ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը չի խանգարի մեր պայքարին»։
Մինչև 1988 թվականը այն ժամանակվա ԼՂԻՄ-ի հայ համայնքը վատ չէր ապրում, ամեն դեպքում նրա բոլոր ներկայացուցիչները ոչ ավելի վատ էին կերակրվում, քան մարզի մյուս բնակիչները։ Սակայն հենց խորհրդային իշխանությունները սկսեցին թուլանալ՝ սկսվեց կազմալուծում։ Չորեքթաթ վազելով վտարեցին ադրբեջանցիներին, երկար կուրծք ծեծեցին ու նախկին իշխանությունների օգնությամբ ադրբեջանցիներից կտրեցին տարածքի 20 տոկոսը։ Նստեցին հանգստանալու, իրենց ազատ զգացին, սկսեցին կոպտել իրենց շրջապատի մարդկանց՝ ինչ մեզ, ինչ վրացիներին, ինչ այդ նույն Ռուսաստանին, որին դրանից առաջ երդվել էին հավերժ բարեկամությամբ և անսահման երախտագիտությամբ (ի դեպ, լակեյի առաջին նշանը, ճիշտ այնպես, ինչպես Յաշկան «Վիշնյովի սադ»-ից՝ հեռացիր, ես այստեղ սիգար եմ ծխում): Այ հենց այստեղ մենք, նրանց, մեղմացածների վրա ցանց գցեցինք, և «գողացածի վրա նստած երգեր մի երգիր, մի՛ կոպտիր նրան, ով քեզ կերակրել ու պինդ գրկել է»։
Այնպես որ, ես համաձայն եմ, որ «Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը քննարկման ենթակա չէ»։ Քննարկում չի լինելու, լինելու է անհավատարիմ բնակչության սովորական արտաքսում (ամեն ինչ միջազգային իրավունքի շրջանակներում 1945 թվականի տեղահանությունների արդյունքները ճանաչված են Եվրամիության կողմից Լիսաբոնի պայմանագրի համապատասխան փոփոխությամբ)։ Պարզապես պետք է դա անել հնարավորինս արագ՝ եվրոպական շաբլոնով, որպեսզի մաքրման առարկան անգամ հաչել չհասցնի։ «Ի՞նչ է պետք, որպեսզի Խանքենդին հողին հավասարեցնել։ Միայն մեր ցանկությունը, քանի որ Խանքենդին մեզ բացարձակ պետք չէ Ադրբեջանի իրավասությունից դուրս»։ Մինչև վերջ չոչնչացված անջատականները դա հասկանում են՝ շրջափակում, ձմեռը քթին, գերիշխող բարձունքները մեր ձեռքերում են, և դրա համար էլ իրար են անցել. Այդ, իբր, երևանյան հայեր են Արևմուտք հեռանում, իսկ մենք այստեղ բոլորս ռուսներ ենք, ռուսներ։ Այո, դուք ռուսներ եք։ Ինչպես եթովպացին այդ նույն «Ժմուրկի» ֆիլմից.
- Ես ռուս եմ և երբեք չեմ եղել Եթովպիայում:
-Մեզ գոնե մի խաբի։ Մեկ կիլոմետրի վրա երևում է, որ դու մարդակեր ես եղել։:
Այնպես որ դասավորությունն այստեղ չափազանց հետաքրքիր է. Հայաստանը նահանջում է Ֆրանսիայի տակ, իսկ անջատողականների մնացորդները Ռուսաստանի տակ: Արդյո՞ք Ռուսաստանը կհամաձայնի դրան՝ ցույց կտա ժամանակը, որը նրանց կողմից չի խաղում: Չի խաղում նաև Ռուսաստանի կողմում, քանի որ նախ՝ նա ամուր խրված է Ուկրաինայում, երկրորը՝ խաղաղապահների ներկայությունը կասեցվում է մեր թուրք դաշնակիցների (համատեղ մոնիտորինգի կենտրոն) ներկայությամբ։ Այո և Մոսկվայի ֆինանսական վիճակն այնպիսին չէ, որ կերակրի մակաբույծ-արայիկներին։ Տեսնում ես, Արայիկը չի կարող պատկերացնել «արցախի» ապագան։ Իհարկե չի կարող։ Որովհետև կխլենք ֆանտազիան: Եթե ոչ մենք, այդ դեպքում Ռուսաստանը։ Ինձ ինչ-որ բան հուշում է, որ Հարությունյանին ամենամոտ ժամանակներում կվերացնեն։ Ստվարաթղթե տուփի մեջ, թե փայտե տուփի մեջ՝ թող ռուսներն իրենք որոշեն։ Նա նրանց էլ է, ըստ երևույթին, սկսել խանգարել, նրանք ուզում են բեմի վրա հրել Ռուբեն Վարդանյանին՝ բուն Ռուսաստանում լուրջ գործարար շահեր ունեցող մարդուն։ Իսկ Վարդանյանի գործարար շահերն ավարտվում են այնտեղ, որտեղ սկսվում են Ռուսաստանի շահերը։ «Անջատողականների պահպանման համար վարկեր չկան, փնտրեք տեղական ռեսուրսներ և Ռուբենը կվճարի»։
Անջատողականներին սյուզերան է պետք, և սա զուտ կենսաբանություն է. թութակները խոսում են միայն վանդակում նստած, ջունգլիներում նրանք արագ մոռանում են մարդկային լեզուն։ Իսկ մեզ պետք է մեր Ղարաբաղը ու մեր Խանքենդին։ Առանց ինչ որ ինքնորոշման իրավունքի ինչ որ քննարկման։ Եվ այստեղ ռուս բժիշկը ձեզ նույնիսկ ֆրանսիական դեղամիջոցներով չի օգնի:

Продаетесь или самоопределяетесь?
«Я не могу представить будущее Арцаха без присутствия России, - заявил главарь сепаратистских недобитков в Карабахе Араик Арутюнян в интервью журналистам. - В этом смысле мы должны трезво оценивать ситуацию, определить предпочтительный и перспективный для нас политический курс и руководствоваться им, не отклоняясь от международного права на самоопределение народа Арцаха. Это не подлежит обсуждению. В ходе любой встречи, в ходе любого обсуждения мы четко формулируем, что право народа на самоопределение не подлежит обсуждению. Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном не помешает нашей борьбе».
До 1988 года армянская община в тогдашней НКАО жила неплохо, во всяком случае питались все ее представители ничуть не хуже других жителей области. Однако, как только советское начальство стало слабеть - началась деградация. Забегали на четвереньках, изгнали азербайджанцев, долго стучали себе в грудь и с помощью бывшего же начальства оттяпали у азербайджанцев 20% территории. Сели отдохнуть, расслабились, начали грубить окружающим - что нам, что грузинам, что той же России, которой до этого клялись в вечной дружбе и безмерной благодарности (кстати, первый признак лакея, точь-в-точь Яшка из «Вишневого сада» - подите прочь, я тут сигару курю). Вот тут-то мы на них, размякших, сеть и накинули, «не пой песен, сидя на ворованном, не дерзи тому, кто тебя кормил и тискал».
Так что я соглашусь, что «право народа Арцаха на самоопределение не подлежит обсуждению». Обсуждения не будет, будет обыкновенная депортация нелояльного населения (все в рамках международного права: результаты депортаций 1945 года признаны Евросоюзом в соответствующей поправке к Лиссабонскому договору). Просто делать это надо максимально быстро, по европейским лекалам, чтобы объект чистки даже тявкнуть не успел. «Что нужно, чтобы сровнять Ханкенди с землей? Только наше желание, потому что нам совершенно не нужен Ханкенди вне юрисдикции Азербайджана». Недобитые сепары это понимают - блокада, зима на носу, господствующие высоты в наших руках, потому и засуетились: это, мол, ереванские армяне уходят на Запад, а мы тут все русские, русские… Да, вы русские. Как эфиоп из того же фильма «Жмурки»:
— Я— русский, и в Эфиопии никогда не был.
— Нам-то не гони! За километр видно, что ты людоедом был.
Так что расклад тут крайне интересный: Армения отходит под Францию, а остатки сепаратистов – под Россию. Согласна ли на это Россия – покажет время, которое играет не их на стороне. Не играет оно и на стороне России, потому что, во-первых, она крепко завязла в Украине, а во-вторых, наличие миротворцев купируется присутствием наших турецких союзников (совместный мониторинговый центр). Да и финансовое положение у Москвы не такое, чтобы дармоедов-араиков кормить. Видите ли, Араик, не может представить будущее «арцаха». Конечно, не может. Потому что фантазию отобьем. Не мы, так Россия. Мне что-то подсказывает, что Арутюняна уберут в самое ближайшее время. В картонную ли коробку, в деревянный ли ящик – пусть россияне сами решают. Он и им начинает мешать, судя по всему, они хотят вытолкнуть на сцену Рубена Варданяна, человека с серьезными деловыми интересами в самой России. А деловые интересы Варданяна заканчиваются там, где начинаются интересы России. «На содержание сепаратистов кредитов не отпущено, изыскивайте местные ресурсы, Рубен и заплатит».
Сепаратистам нужен сюзерен, и это чистая биология: попугаи говорят только сидя в клетке, в джунглях они быстро забывают человеческий язык. А нам нужен наш Карабах и наш же Ханкенди. Без какого-либо обсуждения каких-либо прав на самоопределение. И тут русский врач даже с французскими лекарствами вам не поможет.