Հայերը Մոսկվային գանգատվել են Caliber.Az-ից
«Մոսկվա, Կրեմլ»։ «Մոսկվա, Բոլշայա Դմիտրովկա փողոց, տուն 15Ա»։ «Մոսկվա, Բոլշայա Լուբյանկա փողոց, տուն 1»։ Ըստ երևույթին, այս հասցեներով է ուղարկվել ռուս-հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (ՌՀԿ ՀԽ) դիմումը Caliber.Az-ի նոյեմբերի 4-ին «Գործողություն «պետնախարար» գտնել և ոչնչացնել։ Վարդանյանի կյանքի ժամացույցը սկսել է հետհաշվարկ» հոդվածի կապակցությամբ։
Հիշեցնենք, որ այս հրապարակման մեջ մենք անջատողական կտորտանքների նորահայտ «պետնախարար» Ռուբեն Վարդանյանին, նրա թիկունքում կանգնած ուժերին և ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար գեներալ Վոլկովին բաց տեքստով զգուշացրել ենք, որ Ադրբեջանը այլևս մտադիր չէ իր տարածքում հանդուրժել նրանց, ովքեր բացահայտորեն որոշել են գնալ ադրբեջանական պետականությանը սպառնացող ճանապարհով, և որ մեր երկիրը իր տարածքային ամբողջականության պաշտպանության գործում պատրաստ է ամենավճռական քայլերի, ընդհուպ մինչև հրոսակախմբերի ֆիզիկական ոչնչացման։ Մենք այստեղ Ամերիկա չենք հայտնաբերել և միջազգային հանրությանը անակընկալի չենք բերել՝ ցանկացած երկիր իրավունք ունի իր անվտանգության և տարածքային ամբողջականության հարցերը լուծել իրեն հասանելի բոլոր միջոցներով և ուժերով։ Այդպես են վարվում բոլորը՝ Ռուսաստան (հիշեք այդ պահին ՌԴ վարչապետ Պուտինի հայտնի արտահայտությունը. «Մենք ահաբեկիչներին հետապնդելու ենք ամենուր։ Օդանավակայանում, թող լինի օդանավակայանում։ Ուրեմն, կներեք, զուգարանում կբռնենք, մենք վերջի վերջո նրանց պետքարանում էլ կսպանենք) ԱՄՆ (Բեն Լադենի լիկվիդացիան Պակիստանում), Իսրայել (օրինակների համար երկու ձեռքերի մատները չեն բավականացնում): Իսկ Վարդանյանի լիկվիդացման համար Ադրբեջանի հիմնական զինանոցը՝ չափ ու սահման չունի։
Այն, որ Ադրբեջանը չի սիրում կատակել և կտրելու է անջատողական հիդրայի բոլոր գլուխները, հայերը վաղուց են հասկացել։ Եվ այդ պատճառով էլ նրանք ամենայն լրջությամբ են վերաբերվել Caliber.Az-ի հոդվածին։ Սակայն, Վարդանյանին Ադրբեջանի տարածքից դուրս բերելու փոխարեն, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված են ռուս խաղաղապահները և դադարեցնել այն խաղերը, որոնց տրամաբանական արդյունքն անփոփոխ կդառնա «Եռաբլուրի» ընդլայնումը, նրանք բարձրացրին իրենց արդեն իսկ սովորական նվնվոցը։ Եվ վազեցին բողոքել իրենց դեռևս սյուզերանի «վերադաս ատյաններին»։
«2022 թվականի նոյեմբերի 4-ին Caliber.Az տեղեկատվական- վերլուծական պորտալը հրապարակել է «Գործողություն «պետնախարար» գտնել և ոչնչացնել։ Վարդանյանի կյանքի ժամացույցը սկսել է հետհաշվարկ» հոդվածը։ Այնուհետև այն վերատպվել է ադրբեջանական մի շարք այլ տեղեկատվական ռեսուրսների և ռուսական «Վկոնտակտե»-ի կողմից։ ՌԴ նախկին հայտնի գործարար և բարեգործ, այդ հայաբնակ մարզի ռուսական կողմնորոշման համոզված կողմնակից, ավանդաբար Ռուսաստանին համակրող Ռուբեն Վարդանյանին ԼՂՀ պետական նախարարի պաշտոնում նշանակվելուն նվիրված այս հոդվածում ադրբեջանցիների կողմից հնչում է պարոն Վարդանյանի ֆիզիկական հաշվեհարդարի անմիջական սպառնալիք։
Այս փաստի կապակցությամբ Ռուս-հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը դիմել է Ռուսաստանի Դաշնության մի շարք իրավասու մարմիններին՝ պահանջելով ուշադիր հետաքննել ամեն ինչ և կանխել ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցների գործունեությունը, որոնց հրապարակումները չեն համապատասխանում Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրությանը»,- ասվում է այս կազմակերպության հրապարակման մեջ, որը, չզարմանանք, գտնվում է հենց «ֆիլանտրոպ» Վարդանյանի բավարարության վրա։ Եվ որը, միանգամայն ակնհայտորեն, լրջորեն անհանգստացել է և սկսել է քաշել գրպանային խնամակալության տակ գտնվող կառույցների թելերը։
Ոչ, այստեղ ոռնալը՝ հենց ժամանակն է, մեկ էլ տեսար բարերարի «անժամանակ վաղճանի» հետ կապված զրկվես բազմամյա կերակրատաշտից։ Բայց հետաքրքիր է նաև մեկ այլ բան։ Եթե Վարդանյանը՝ նախկին ռուս գործարար է, և ավելին, ինչպես սեպտեմբերին խոստացել էր հրաժարվել Ռուսաստանի քաղաքացիությունից, ապա այստեղ ի՞նչ կապ ունի Մոսկվան։ Ռուսաստանը, իհարկե, առատաձեռ հոգի է, բայց յուրաքանչյուր նախկին քաղաքացու համար ձեռնամուխ լինելն արդեն չափազանց է։ Եթե Վարդանյանի գրպանում դեռ ռուսական անձնագիր կա, իսկ Ռուսաստանի Դաշնությունում դեռ մնացել է խոշոր բիզնես (իսկ որտեղ մեծ բիզնես կա՝ այնտեղ միշտ էլ քաղաքականություն կա, առավել ևս, ՌԴ-ում օլիգարխները՝ իշխանության մոտ կանգնած մարդիկ են), ապա այստեղ կրկին հարց է առաջանում, թե նա ի՞նչ գործ ունի Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքում և այն էլ ռուս խաղաղապահների պաշտպանության ներքո։ Այնպես որ, ադրբեջանական տարածքում ահաբեկչի ոչնչացումը՝ ադրբեջանական պետության իրավունքն է, որը ոչ մի կերպ չի կարող հակասել Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրությանը, ինչի մասին իր խնդրագրի մեջ նշում է Վարդանյանի ձեռքերից սնվող ռուս-հայկական կազմակերպությունը։ Առավել ևս, դժվար թե Մոսկվան աչք փակեր այն փաստի վրա, որ եթե Չեչնիայի Հանրապետություն գար ազգային-ազատագրական շարժման նախկին առաջնորդներից մեկը, օրինակ՝ Զաքաևը։
Եվ եզրափակելով կցանկանայի վախեցած Վարդանյանին և նրա հսկիչներին հիշեցնել նախագահ Իլհամ Ալիևի բառերը, որոնք նա ասել է Հաղթանակի օրվա կապակցությամբ՝ Շուշայում կազմակերպված միջոցառման ժամանակ. «Եթե այնտեղ ինչ-որ մեկը՝ լինի դա իշխանությունը, լինի ընդդիմությունը, կամ արտասահմանում սովորեցրած և ուղարկված ինչ-որ տարր, մեր դեմ ինչ որ չար մտադրություններ է հասունացնում, ապա նա նորից կտեսնի մեր բռունցքը և վերջին երկու տարվա պատմությունը ցույց է տվել դա»։ «Պետնախարարի» գլխին բռունցքը արդեն բարձրացվել է, իսկ «Բայրաքթարը» սպասում է օպերատորի հրամանին…

Армяне нажаловались Москве на Caliber.Az
«Москва, Кремль». «Москва, ул. Большая Дмитровка, д.15А». «Москва, ул.Большая Лубянка, дом 1». Судя по всему, именно по этим адресам разослано обращение Координационного совета российско-армянских организаций (КС РАО) в связи с публикацией Caliber.Az «Операция «Госминистр»: найти и уничтожить. Часы жизни Варданяна начали обратный отсчет» от 4 ноября.
Напомним, что в данной публикации мы открытым текстом предупредили новоявленного «госминистра» сепаратистского ошметка Рубена Варданяна, стоящие за ним силы и командующего российским миротворческим контингентом генерала Волкова, что Азербайджан более не намерен терпеть на своей территории тех, кто открыто решил ступить на путь угрозы азербайджанской государственности, и что наша страна готова к самым решительным мерам в деле защиты территориальной целостности, вплоть до физического уничтожения армянских бандитов. Америку тут мы не открыли и международную общественность на дыбы не подняли – любая страна вправе решать вопросы своей безопасности и территориальной целостности всеми имеющимися у нее средствами и силами. Так поступают все – Россия (вспомним знаменитую фразу на тот момент премьер-министра РФ Путина: «Мы будем преследовать террористов везде. В аэропорту — в аэропорту. Значит, вы уж меня извините, в туалете поймаем, мы и в сортире их замочим, в конце концов), США (ликвидация бен Ладена в Пакистане), Израиль (для примеров не хватит пальцев обеих рук). А уж у Азербайджана оснований и арсенала для ликвидации Варданяна – хоть отбавляй.
То, что Азербайджан шутить не любит и сепаратистской гидре поотрубает все головы, армяне поняли давно. А потому со всей серьезностью отнеслись к статье на Caliber.Az. Однако, вместо того, чтобы вывезти Варданяна с территории Азербайджана, на которой временно дислоцированы российские миротворцы и прекратить игры, закономерным итогом которых неизменно станет расширение «Ераблура», они подняли уже привычный скулеж. И побежали жаловаться в «вышестоящие инстанции» своего все еще сюзерена.
«4 ноября 2022 года информационно-аналитическим порталом Caliber.Аz была опубликована статья «Операция «Госминистр»: найти и уничтожить». Затем она была перепечатана рядом других азербайджанских информационных ресурсов и российском Вконтакте. В этом материале, посвящённом вступлению в должность государственного министра НКР бывшего известного российского предпринимателя и филантропа Рубена Варданяна, являющегося убежденным сторонником российской ориентации этого армянонаселённого региона, традиционно с симпатией относящегося к России, со стороны азербайджанцев звучит прямая угроза физической расправы с господином Варданяном.
В связи с этим фактом Координационный совет Российско-Армянских организаций (КС РАО) обратился в ряд компетентных органов РФ с требованием во всём тщательно разобраться и пресечь деятельность некоторых азербайджанских СМИ, чьи публикации не соответствуют законодательству Российской Федерации», - говорится в публикации этой организации, которая, не удивимся, как раз и находится на довольствии «филантропа» Варданяна. И который, совершенно очевидно, серьезно заволновался и начал дергать за ниточки находящиеся на содержании карманные структуры.
Нет, тут взвыть – самая пора, того и глядишь, лишишься многолетней кормушки в связи с «безвременной кончиной» благодетеля. Но интересно и другое. Если Варданян – бывший российский предприниматель, да еще, как он обещал в сентябре, отказался от российского гражданства, то причем тут Москва? Россия, конечно, щедрая душа, но впрягаться за каждого бывшего гражданина – это уже слишком. Если же у Варданяна в кармане все еще российский паспорт, да еще остался в РФ крупный бизнес (а где большой бизнес – там всегда и политика, тем более, в РФ олигархи - люди к власти приближенные), то тут опять же вопрос – что он делает на суверенной территории Азербайджана, да еще под защитой российских миротворцев? Так что, уничтожение террориста на азербайджанской территории – право азербайджанского государства, которое никак не может противоречить законодательству Российской Федерации, на что указывает в своей челобитной кормящаяся с рук Варданяна российско-армянская организация. Тем более, вряд ли Москва закрыла бы глаза на то, если бы в Чеченскую Республику приехал кто-то из бывших лидеров народно-освободительного движения, например, Закаев.
И в заключение хотелось бы напомнить напуганному Варданяну и его кураторам слова президента Ильхама Алиева, сказанные им на мероприятии, организованном в Шуше по случаю Дня Победы: «Если там кто-то – пусть власть, пусть оппозиция, или какой-либо элемент, наученный и засланный из-за рубежа, вынашивает против нас какие-то злые намерения, то он вновь увидит наш кулак, и история последних двух лет это показала». Кулак над головой «госминистра» уже занесен, а «Байрактар» ждет команды оператора…