Պետական ծառայություն. Նախագահը հանձնարարել է ազատագրված տարածքներում ստեղծել մշտական ​​աշխատատեղեր
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանձնարարել է՝ ազատագրված տարածքներում ապահովել տնտեսական աշխուժացում, ստեղծել ձեռնարկատիրական միջավայր և մշտական աշխատատեղեր։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին՝ տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության խորհրդարանական կոմիտեի այսօրվա նիստում ասել է՝ տնտեսության նախարարությանը կից Հարկային պետական ծառայության պետի տեղակալ Սամիրա Մուսաևան։
Նրա խոսքով, բացառությամբ բանկերի, այս տարածքներում գրանցվող տնտեսվարող սուբյեկտները կկարողանան օգտվել հարկային արտոնություններից. «Ազատագրված տարածքներում հաշվառված հարկ վճարողները 10 տարի արտոնություններ կստանան գույքահարկի և հողի հարկի գծով։ Սա ներառում է նաև վաճառքից չստացված եկամուտը: Հումքի ներմուծումն ըստ արտադրական տարածքների նույնպես 10 տարով ազատվում է հարկերից։ Բացի այդ, հաշվի առնելով ազատագրված հողերի զբոսաշրջային ներուժը, ԱԱՀ-ի վերադարձի տոկոսադրույքը սահմանվում է 30%:

Госслужба: Президент поручил создать на освобожденных территориях постоянные рабочие места
Президент Азербайджана Ильхам Алиев поручил обеспечить на освобожденных территориях экономическое оживление, создать предпринимательскую среду и постоянные рабочие места.
Как сообщает АПА, об этом на сегодняшнем заседании парламентского комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству сказала заместитель начальника Государственной налоговой службы при Министерстве экономики Самира Мусаева.
По ее словам, за исключением банков субъекты предпринимательства, которые будут зарегистрированы на этих территориях, смогут воспользоваться налоговыми льготами: «Налогоплательщики, которые будут зарегистрированы на освобожденных территориях, получат льготы на 10 лет на налоги на имущество и землю. Сюда входят и доходы, полученные не от продажи. Импорт сырья по производственным сферам тоже освобождается от налогов на 10 лет. Кроме того, учитывая туристический потенциал освобожденных земель, процентная ставка по возвращению НДС установлена в размере 30%».