Ադրբեջանի ՊՆ-ն կոչ է արել ռուս խաղաղապահներին՝ չօգտագործել մտացածին հայկական տեղանուններ
Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը ռուս խաղաղապահներին կոչ է արել կանխել հայերի սադրիչ գործողությունները։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը։
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի բնակավայրերի ցուցակը և քարտեզը՝ ադրբեջանական տեղանուններին համապատասխանող անվանումներով, Ադրբեջանի կողմից պաշտոնապես ուղարկվել է ՌԴ պաշտպանության նախարարություն, Ադրբեջանի տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի նախկին և ներկայիս հրամանատարություն, ինչպես նաև Համատեղ թուրքական-ռուսական մոնիտորինգի կենտրոն, բացի այդ, բազմաթիվ դիմումներում արտահայտվել է՝ հաղորդագրություններում հատկապես այդ անվանումների օգտագործելու անհրաժեշտությունը։
Չնայած դրան, ցավոք, ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքում հրապարակված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պաշտոնական հաղորդագրություններում մեր բնակավայրերի անվանումները նշվում են հայկական հորինված տեղանուններով։
Այսպես, Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի 2022 թվականի նոյեմբերի 24-ի պաշտոնական տեղեկատվությունում նշվում է իբր Ադրբեջանի կողմից Մաղավուզ բնակավայրի ուղղությամբ հրադադարի ենթադրյալ խախտման մասին։
Ռուսական կողմի ուշադրությանն ենք ներկայացնում, որ նշված ադրբեջանական բնակավայրի պաշտոնական անվանումը, որը նրանք անվանում են Մաղավուզ, ՉԱՐԴԱԽԼԸ է։ Ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները չեն խախտել հրադադարը և ոչ մի կրակոց չեն արձակել նշված ուղղությամբ։
Միաժամանակ հայտարարում ենք, որ հայկական անօրինական զինված խմբավորումների կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման և այլ իրադարձությունների մասին ռուսական կողմին տրամադրված տեղեկատվությունը, չգիտես ինչու, վերջերս չի արտացոլվել ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պաշտոնական հաղորդագրություններում։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հրավերով նոյեմբերի 23-ին՝ Ադրբեջանի տարածքում ժամանակավոր տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարը և թուրք-ռուսական մոնիտորինգի միացյալ կենտրոնի ղեկավարությունը ստուգել են ականապատ դաշտը, որը հայտնաբերվել է ադրբեջանական բանակի ինժեներական և սակրավորական ստորաբաժանումների կողմից՝ Սարըբաբա բարձունքի հյուսիսային ուղղությամբ, որտեղ հայկական ապօրինի զինված կազմավորումների կողմից տեղադրվել էին հայկական արտադրության PMN-E հակահետևակային ականներ։
Ստուգման ընթացքում նշվել է, որ մեր ստորաբաժանումները հայտնաբերել և վնասազերծել են 2021 թվականին Հայաստանում արտադրված PMN-E մակնիշի 350 հակահետևակային ական։ Ցավոք, ռուսական խաղաղապահ զորախումբն այս մասին պաշտոնական տեղեկատվություն չի տրամադրել։
Կոչ ենք անում ԱՀ տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությանը՝ ճիշտ նշել մեր երկրի տարածքում բնակավայրերի անվանումները իրենց համապատասխան ուղերձներում և լրջորեն ել հայկական անօրինական զորամիավորումների բոլոր սադրիչ գործողությունները, այդ թվում՝ տարածքների ականապատումը:

Минобороны Азербайджана призвало российских миротворцев не использовать вымышленные армянские топонимы
ПОЛИТИКА  25 Ноября 2022 - 00:32
Минобороны Азербайджана призвало российских миротворцев предотвратить провокационные действия армян.
В информации отмечается, что список и карта населенных пунктов карабахского экономического района Азербайджанской Республики с названиями, соответствующими азербайджанским топонимам, были официально направлены Азербайджаном Министерству обороны Российской Федерации, предыдущему и нынешнему командованию российского миротворческого контингента, временно дислоцированного на территории Азербайджана, а также в Совместный турецко-российский мониторинговый центр, кроме того, в многократных обращениях выражалась необходимость использования в сообщениях именно этих названий.
Несмотря на это, к сожалению, в официальных сообщениях миротворческого контингента Российской Федерации, опубликованных на официальном сайте Министерства обороны Российской Федерации, названия наших населенных пунктов указываются вымышленными армянскими топонимами.
Так, в официальной информации миротворческого контингента Российской Федерации от 24 ноября 2022 года говорится о якобы нарушении Азербайджаном прекращения огня в направлении населенного пункта «Магавуз».
Доводим до сведения российской стороны, что официальное название указанного азербайджанского населенного пункта, которое они называют «Магавуз», - ЧАРДАГЛЫ. Подразделения азербайджанской армии не нарушали перемирия и не производили ни одного выстрела в указанном направлении.
В то же время заявляем, что информация, предоставляемая российской стороне о нарушении прекращения огня и других событиях со стороны незаконных армянских вооруженных формирований, в последнее время почему-то не находит отражения в официальных сообщениях российского миротворческого контингента.
По приглашению Министерства обороны Азербайджана командующий российским миротворческим контингентом, временно дислоцированным на территории Азербайджана, и руководство Совместного турецко-российского мониторингового центра 23 ноября провели осмотр обнаруженного инженерно-саперными подразделениями Азербайджанской Армии минного поля в северном направлении высоты Сарыбаба, где незаконными армянскими вооруженными формированиями были установлены противопехотные мины ПМН-Э производства Армении.
В ходе осмотра было отмечено, что нашими подразделениями было обнаружено и обезврежено 350 единиц противопехотных мин марки ПМН-Э производства Армении 2021 года. К сожалению, российский миротворческий контингент не представил официальной информации об этом.
Призываем командование российского миротворческого контингента, временно дислоцированного на территории Азербайджанской Республики, в соответствующих своих сообщениях правильно топонимизировать названия населенных пунктов на территории нашей страны и серьезно пресекать все провокационные действия незаконных армянских воинских формирований, включая минирование территорий.