ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ. Վաշինգտոնը ցանկանում է սահմանի սահմանազատում և խաղաղություն Բաքվի և Երևանի միջև
Քաղաքականություն 30 Նոյեմբերի 2022 - 14:58
Նախօրեին հատուկ առցանց ճեպազրույց է անցկացրել ԵԱՀԿ-ում (Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպություն) ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Մայքլ Քարփենթերը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով Պետդեպարտամենտին, ճեպազրույցի ժամանակ լրագրողները հարցրել են, թե արդյո՞ք մոտ ապագայում նախատեսվում է Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հանդիպում՝ չնայած Բաքուն հրաժարվել է մասնակցել Երևանի հետ բանակցություններին Ֆրանսիայի նախագահ մասնակցությամբ։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնության հասնելու քաղաքականությունը կբերի տարածաշրջանում խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման։ Ինչպես գիտեք, Միացյալ Նահանգները շատ ակտիվորեն ներգրավված են այս գործընթացում, ես կասեի, որ շատ շահագրգռված է խաղաղ համաձայնագրի ստորագրման մեջ: Մենք շարունակելու ենք փորձեր անել՝ մերձեցնելու երկու երկրների նախարարների և ղեկավարների դիրքորոշումները։ Գաղտնիք չէ, որ այս հարցում մենք շատ սերտ համագործակցում ենք ԵՄ մեր գործընկերների հետ և դիտարկում ենք ԵԱՀԿ-ի բոլոր անհրաժեշտ միջոցներն օգտագործելու հնարավորությունը։
Մենք ուզում ենք, որ տարածաշրջանում կայունություն հաստատվի, Հարավային Կովկասի պատմության նոր էջ բացվի:
Ակնհայտ է, որ վերջնական արդյունքի հասնելու համար որոշակի ժամանակ կպահանջվի, սակայն մենք պատրաստ ենք անել հնարավոր ամեն ինչ այս գործընթացին աջակցելու համար»,- ասել է Քարփենթերը։

Постпред США при ОБСЕ: Вашингтон желает делимитации границы и достижения мира между Баку и Ереваном
Накануне состоялся специальный онлайн-брифинг постоянного представителя США при ОБСЕ (Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе) Майкла Карпентера.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на Госдеп, во время брифинга журналисты задали вопрос, планируется ли в ближайшее время встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении, несмотря на отказ Баку участвовать в переговорах с Ереваном при участии президента Франции.
«Политика по достижению соглашения между Арменией и Азербайджаном приведет к миру в регионе и нормализации отношений. Насколько вам известно, Соединенные Штаты очень активно вовлечены в этот процесс - я бы сказал, очень сильно заинтересованы в достижении мирного соглашения. Мы продолжим предпринимать попытки по сближению позиций министров и лидеров обеих стран. Ни для кого не секрет, что мы очень тесно сотрудничаем с нашими партнерами из ЕС в этом вопросе и рассматриваем возможность использования всех необходимых средств ОБСЕ. Напомним, что организация направила группу по оценке ситуации на армянскую сторону армяно-азербайджанской границы.
Наша цель проста: мы хотим, чтобы была проведена делимитация границы, чтобы между двумя сторонами было достигнуто мирное соглашение, чтобы в регионе установилась стабильность, чтобы права человека соблюдались, и чтобы в истории Южного Кавказа открылась новая страница. Очевидно, что для достижения конечного результата потребуется некоторое время, но мы готовы сделать все возможное, чтобы поддержать этот процесс», – сказал М. Карпентер.
Напомним, 1-2 декабря в польском городе Лодзь состоится 29-ое заседание Совета министров ОБСЕ, в котором примут участие главы МИД Азербайджана и Армении.