Ինչո՞ւ է Հայաստանում արտադրված ապրանքը Իրանից առաքվել Ադրբեջան ՊԱԾ-ի և ՄՊԿ-ի համատեղ հետաքննություն /ՖՈՏՈ/ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
01 Դեկտեմբերի 2022 15:53
Ադրբեջանցի մաքսավորները բացահայտել են օրենքի խախտման փաստ, որի հետ նախկինում երբեք չէին ընդհարվել։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Մաքսային պետական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից, ՄՊԿ-ի Բաքվի գլխավոր մաքսային վարչության İpək Yolu մաքսակետում, ի թիվս այլոց, հայտնաբերվել են Հայաստանում արտադրված և մաքսային մարմնին չհայտարարագրված շինարարական ապրանքներ։
Մինչ այս նրանք փորձել են ապօրինի կերպով հանրապետություն ներմուծել Հայաստանում արտադրված սննդամթերք և ալկոհոլային խմիչքներ։ Այս անգամ հայտնաբերվել են շինարարական աշխատանքներում օգտագործվող սիլիկոնե արտադրանքի 24820 բեռնարկղ և սիլիկոնե արտադրանքի համար բեռնարկղերը փաթեթավորելու համար նախատեսված 1050 դատարկ ստվարաթղթե տուփ։
Պարզվել է, որ այդ ապրանքները առաքվել են Իրանում գտնվող մի ընկերության կողմից՝ Ադրբեջանում ֆիզիկական անձի հասցեով:

Почему из Ирана в Азербайджан был отправлен товар, произведенный в Армении?
Азербайджанские таможенники выявили факт нарушения закона, с которым раньше никогда не сталкивались.
Как сообщили Caliber.Az в пресс-службе ГТК, на таможенном посту İpək Yolu Бакинского главного таможенного управления ГТК среди прочих товаров были выявлены строительные товары, произведенные в Армении и не заявленные таможенному органу.
До этого в страну пытались незаконно ввезти продовольственные товары и алкогольные напитки, произведенные в Армении. На этот раз были обнаружены 24 820 контейнеров под силиконовые изделия, используемых в строительных работах, и 1050 пустых картонных коробок, предназначенных для упаковки контейнеров для силиконовых изделий.
Было установлено, что эти товары были отправлены компанией в Иране на адрес физического лица в Азербайджане.
С какой целью эти товары с этикетками на армянском языке пытались ввезти в Азербайджан? Комитет и Служба государственной безопасности проводят совместное расследование.