«ՀԱՊԿ-ը մեծ ֆիկցիա է, բայց նրա ֆորմալ լուծարումը դեռ երկար ժամանակի հարց է»
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 10-ի մամոլի ասուլիսին հայտնել է, որ Երևանը ստեղծված իրավիճակում նպատակահարմար չի գտնում իր մոտ ՀԱՊԿ նախօրոք նախատեսված զորավարժությունների անցկացումը։ Այս հայտարարությանը նախորդել էր՝ Փաշինյանի կողմից նոյեմբերի 23-ին Երևանում կայացած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ հնչեցրած աղմկահարույց որոշումը, երբ Հայաստանի կառավարության ղեկավարը չստորագրեց ՀԱՊԿ հռչակագիրը և Հայաստանի օգնության նախագիծը։ Նա դա հիմնավորել է նրանով, որ հռչակագրում բացակայել է «Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի ներխուժման» գնահատականը։
«Երևանում ՀԱՊԿ-ի հռչակագրի չստորագրելը՝ տվյալ կազմակերպության նկատմամբ հիասթափության դրսեւորում է»,- հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 10-ի ասուլիսում։ Նա դա անվանել է դիվանագիտական լեզվից նախադասության թարգմանություն։ «Այո, խնդիր կա»,- հաստատել է Փաշինյանը։ Նրա գնահատմամբ, վերջնական ժամկետը (վերջնաժամկետը) կլինի այն ժամանակ, երբ կողմերը հասկանան, որ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի մյուս անդամների միջև բանակցություններն անիմաստ են։ «Չեմ կարծում, որ բանակցություններն այժմ անիմաստ են։ Մեր գործընկերները, կարծես թե, նույնպես դրանք անիմաստ չեն համարում։ Այլ բան է, որ ցանկացած պահի, կամ մեր, կամ նրանց գնահատականը կարող է փոխվել»,- նշել է Հայաստանի վարչապետը։
Այս ամենը մղում է ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու հավանականության հարցի վրա։ Արդյո՞ք Փաշինյանը այդ մասին բավական թափանցիկ չի արտահայտվել։ ՀԱՊԿ-ի կազմում կան նաև թուրքական պետություններ, որոնք դժվար թե երբևէ համաձայնվեն հանդես գալ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի որևէ գործողության անմիջական դատապարտմամբ, մանավանդ որ միջազգային ոչ մի կառույց մինչ այժմ որևէ «ներխուժում» չի նշել։ Ի՞նչ կլինի ՀԱՊԿ-ի հետ, եթե Հայաստանը դուրս գա դրանից։ Եվ Մոսկվան ունի արդյո՞ք գործիքներ, որպեսզի Երեւանին թույլ չտա դա անել։
Caliber.Az-ի այս հարցերին պատասխանել են օտարերկրյա հայտնի փորձագետները։
Ղազախստանցի վերլուծաբան Մուխթար Թայժանը կարծում է, որ ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի հնարավոր դուրս գալը այդ դաշինքի համար կլիներ բարոյական հարված։
«Դժվար թե Հայաստանը ռազմական առումով այս կազմակերպության հզոր բաղադրիչն է, բայց բարոյական վնասի տեսանկյունից Հայաստանի ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը կլիներ չափազանց շոշափելի։ Սա կստեղծի նախադեպ, և մյուս անդամ պետությունների մոտ կարող են ծագել նմանատիպ տրամադրություններ»,- նշել է փորձագետը։
Այսօրվա դրությամբ Մոսկվան այնուամենայնիվ ազդեցության քիչ լծակներ ունի, որոնք կկարողանաին Երեւանին թույլ չտալ դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, կարծում է նա։
«Ինչո՞ւ։ Որովհետև, առաջին հերթին, Հայաստանը ընդհանուր սահման չունի Ռուսաստանի հետ։ Երկրորդը՝ Երևանն ունի այլընտրանքային հենարաններ՝ ի դեմս Եվրոպայի, հատկապես Ֆրանսիայի, որտեղ ուժեղ են հայկական սփյուռքի դիրքերը, ինչպես նաև Միացիալ Նահանգները։ Հիշեցնեմ՝ ամերիկյան խորհրդարանի այն ժամանակվա Ստորին պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի վերջերս Երևան կատարած այցի մասին։ Այսինքն՝ նա Երևանին ցույց տվեց Ամերիկայի բարոյական աջակցությունը։ Ուստի Հայաստանը, իհարկե, ունի աջակցության այլ կետեր։
Բայց այս երկրի համար Ռուսաստանը շատ կարևոր գործընկեր էր նախքան նրա, ըստ էության Ոկրաինայում հակամարտության մեջ ներքաշվելը: Այսինքն՝ Ռուսաստանը այսօրվա դրությամբ ռազմական առումով դժվար թե, թեկուզ հիպոթետիկ կարողանար հանուն Հայաստանի երկրորդ ճակատ բացել Ղարաբաղում։ Որովհետեւ դա և Թուրքիան էլ այլեւս չի հանդուրժի։ Իսկ դա նշանակում է, որ Ռուսաստանի մոտ արդեն այնքան էլ շատ չեն այն գործիքները, որպեսզի ազդել Հայաստանի վրա։
Տնտեսական առումով Հայաստանը կարող է լիովին շրջվել նաև Թուրքիայի կողմը, եթե, իհարկե, նա ընդհանրապես փոխի իր արտաքին քաղաքական վեկտորը։ Չէ որ Իլհամ Ալիևը բազմիցս նշել է, որ նա պատրաստ է Հայաստանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների վերականգնմանը այն դեպքում, եթե Հայաստանը հրաժարվի Ղարաբաղի նկատմամբ որևէ հավակնությունից։ Եթե Հայաստանը ճանաչի Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները, ապա հիանալի հեռանկարներ կունենա այդ թվում նաև Թուրքիայից ներդրումներ ներգրավելու համար։ Այսօրվա պայմաններում Ռուսաստանից ներդրումներ ներգրավելը պարզապես անիրատեսական է»,- ասել է Մ. Թայժանը։
Ռուս քաղաքագետ, Հետինդրուստալային հասարակության հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, սոցիոլոգ Վլադիսլավ Ինոզեմցևը կարծում է, որ Փաշինյանին կարելի է հասկանալ, իրավիճակը նրա համար իրոք շատ ծանր է։
«Դաշնակիցներ, որոնք պատրաստ կլինեն միջամտել իրավիճակին, բացի Ռուսաստանից՝ Հայաստանը չունի։ Հետևաբար Մոսկվայի դեմ նման շանտաժը, անպայման, կշարունակվի՝ որպես Պուտինի վրա ինչ-որ կերպ ազդելու միակ հնարավորություն։
Կարծում եմ, որ մոտ ժամանակներում ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալը քիչ հավանական է, քանի որ Փաշինյանի համար սա չափազանց արմատական գործողություն է, որին նա, ամենայն հավանականությամբ, չի դիմի։ Բայց ինքնին այս կազմակերպությունը, իհարկե, արդեն ապրել է իր «լավագույն» ժամանակները՝ դրանք մեծ հաշվով երբեք էլ չեն եղել։
Բայց Ռուսաստանը հիմա այնքան թունավոր է, որ ՀԱՊԿ-ի ոչ մի երկիր, կարծում եմ, չի փորձի նրանից աջակցություն ստանալ, կվախենա նրան ներքաշել իր ներքին գործերի մեջ։
Հետևաբար, կարծում եմ, որ ՀԱՊԿ-ի համար հեռանկարները տխուր են։ Այն, որպես կազմակերպություն չկայացավ: Նա դեռ որոշ ժամանակ կպահպանի իր կառույցները հատկապես այդպիսի կիսաֆիկտիվ վիճակում։ Բայց ևս մեկ անգամ կրկնում եմ, չեմ կարծում, որ այս կազմակերպությունը այժմ գոնե որևէ կերպ արդյունավետ լինի։ Մոսկվան խրված է Ուկրաինայում, այլ նպատակներ նա չունի, և նրա հնարավորությունները (հատկապես Կենտրոնական Ասիայում, որտեղ Չինաստանը մոտ է) շատ սահմանափակ են։ Ուստի ՀԱՊԿ-ը ավելի շուտ ֆիկցիա է, բայց նրա ֆորմալ լուծարումը դեռ երկար ժամանակի հարց է»,- նշել է Ինոզեմցևը։

«ОДКБ - это больше фикция, но до ее формального роспуска еще далеко» Эксперты о демарше Пашиняна
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции 10 января сообщил, что Ереван не считает целесообразным в сложившейся ситуации проведение у себя ранее намеченных учений ОДКБ. Этому заявлению предшествовало громкое решение, которое было принято Пашиняном 23 ноября во время заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ в Ереване, когда глава армянского правительства не подписал декларацию ОДКБ и проект помощи Армении. Он обосновал это тем, что в декларации отсутствовала оценка «вторжения Азербайджана на суверенную территорию Армении».
«Неподписание декларации ОДКБ в Ереване – это проявление разочарования в данной организации», - заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции 10 января. Он назвал это переводом предложения с дипломатического языка. «Да, проблема есть», – констатировал Пашинян. По его оценке, конечный срок (дедлайн) будет тогда, когда стороны поймут, что переговоры между Арменией и другими членами ОДКБ бессмысленны. «Не думаю, что переговоры сейчас бессмысленны. Наши партнеры, кажется, тоже не считают их бессмысленными. Другое дело, что в любое время или наша, или их оценка может измениться», – отметил премьер-министр Армении.
Всё это наталкивает на вопрос о вероятности выхода Армении из ОДКБ. Не достаточно ли прозрачно высказался об этом Пашинян? В ОДКБ состоят и тюркские государства, которые вряд ли когда-либо согласятся выступить с прямым осуждением каких-либо действий Азербайджана в отношении Армении – тем более, что и «вторжения» никакого до сих пор ни одна международная структура не отметила. Что случится с ОДКБ, если Армения покинет ее? И есть ли у Москвы какие-то инструменты, чтобы не позволить Еревану сделать это?
Казахстанский аналитик Мухтар Тайжан считает, что возможный уход Армении из ОДКБ станет для этого блока моральным ударом.
«Вряд ли Армения в военном плане была мощной составляющей этой организации, но с точки зрения морального ущерба выход Армении из ОДКБ был бы весьма ощутимым. Это создаст прецедент, и у других государств-членов могут возникнуть похожие настроения», - отметил эксперт.
На сегодняшний день у Москвы довольно-таки мало рычагов воздействия, которые могли бы не позволить Еревану выйти из ОДКБ, полагает он.
«Почему? Потому что, во-первых, Армения не имеет общей границы с Россией. Во-вторых, у Еревана есть альтернативные точки опоры в виде Европы, особенно Франции, где сильны позиции армянской диаспоры, а также Соединенных Штатов. Напомню, про недавний визит в Ереван тогдашнего спикера нижней палаты американского парламента Нэнси Пелоси. То есть она продемонстрировала Еревану моральную поддержку Америки. Поэтому Армения, конечно, имеет иные точки опоры.
Но для этой страны Россия была очень важным партнером до ее увязывания по сути дела в конфликте в Украине. То есть, Россия на сегодняшний день в военном плане вряд ли могла бы открыть какой-то второй фронт в Карабахе ради Армении, даже гипотетически. Потому что этого и Турция уже не потерпит. А это значит, что у России уже не очень-то и много инструментов для того, чтобы повлиять на Армению.
В экономическом плане Армения вполне может развернуться и на Турцию, если она, конечно, вообще поменяет свой внешнеполитический вектор. Ведь Ильхам Алиев не раз указывал, что он готов к восстановлению добрососедских отношений с Арменией, в случае если она откажется от каких бы то ни было притязаний на Карабах. Если Армения признает международно признанные границы Азербайджана, тогда у нее откроются прекрасные перспективы для привлечения инвестиций из Турции в том числе. Из России привлечь инвестиции просто нереально в сегодняшних условиях», - сказал М.Тайжан.
Российский политолог, руководитель Центра исследований постиндустриального общества, социолог Владислав Иноземцев считает, что Пашиняна можно понять, ситуация для него действительно очень сложная.
«Союзников, которые готовы были бы вмешиваться в ситуацию, кроме России, у Армении нет. Поэтому такой шантаж в отношении Москвы, безусловно, будет продолжаться – как единственная возможность как-то повлиять на Путина.
Я думаю, что в ближайшее время выход Армении из ОДКБ маловероятен, потому что для Пашиняна это слишком радикальное действие, на которое он скорее всего не пойдет. Но сама по себе эта организация, конечно, уже пережила свои «лучшие» времена - их никогда и не было по большому счету.
Но Россия сейчас настолько токсична, что ни одна страна ОДКБ, я думаю, не будет пытаться получить от нее поддержку, будет бояться вовлечь ее в свои внутренние дела.
Поэтому я думаю, перспективы у ОДКБ печальные. Она как организация не состоялась. Она еще сохранит какое-то время свои структуры именно в таком полуфиктивном состоянии. Но еще раз повторю, я не думаю, что эта организация сейчас хоть сколь-нибудь эффективна. Москва завязла в Украине, других целей у нее нет, и возможности ее (особенно в Центральной Азии, где рядом Китай) очень сильно ограничены. Поэтому ОДКБ - это больше фикция, но до ее формального роспуска еще много времени», - отметил Иноземцев.