Ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր վերահսկողության տակ գտնվող ադրբեջանական տարածքներում տեղակայված հայկական անօրինական զինված կազմավորումները շարունակում են Հայաստանից ռազմական բեռներ տեղափոխել Շուշա-Լաչին ճանապարհին այլընտրանքային գրունտային ճանապարհով:
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունից։
Նախարարությունում ընդգծել են, որ գիշերային ժամերին հայկական ապօրինի զինված կազմավորումները, օգտվելով մառախլապատ եղանակից, Խանքենդի-Խալֆալի-Թուրշսու գրունտային ճանապարհով կենդանի ուժ, զինամթերք, ականներ, ինչպես նաև վառելիք, ջուր, պարենամթերք և այլ նյութատեխնիկական միջոցներ են հասցնում մարտական դիրքեր։
«Ադրբեջանական կողմը բազմիցս տեղեկացրել է միջազգային հանրությանը նշված ճանապարհով ռազմական բեռների փոխադրման մասին։ Բացի այդ, պարզվել է, որ հայկական կողմը ռազմական բեռներ տեղափոխելու համար օգտագործում է նաև քաղաքացիական մեքենաներ։ Այսպես, Հայաստանից շարժվող քաղաքացիական մեքենաները պայմանագրային զինծառայողներ և ռազմական բեռներ են հասցնում Շուշայի շրջանի Թուրշսու գյուղի մոտակայքում գտնվող որոշակի կետ։ Ավելի ուշ մենք հետևել ենք, թե ինչպես են անձնակազմը և զինտեխնիկան Խանքենդի տեղափոխում բարձր անցանելիության ռազմական մեքենաներով։
Հայտարարում ենք, որ տարածաշրջանում հնարավոր լարվածության ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա»,- նշել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունից։

ПОЛИТИКА  21 Марта 2023 - 18:35
Незаконные армянские вооруженные формирования на территориях Азербайджана, где временно дислоцирован российский миротворческий контингент, продолжают перевозку военных грузов из Армении по альтернативным дороге Шуша-Лачин грунтовым дорогам.
Как передает Caliber.Az, об этом сообщили в Министерстве обороны Азербайджана.
В Минобороны подчеркнули, что незаконные армянские вооруженные формирования в ночное время, пользуясь туманной погодой, доставляют на боевые позиции по грунтовой дороге Ханкенди-Халфали-Туршсу живую силу, боеприпасы, мины, а также топливо, воду, продовольствие и другие средства материально-технического обеспечения.
«Азербайджанская сторона неоднократно информировала международное сообщество о перевозке военных грузов по указанному маршруту. Кроме того, установлено, что армянская сторона также использует гражданские автомобили для перевозки военных грузов. Так, гражданские автомобили, движущиеся из Армении, доставляют до определенной точки вблизи села Туршсу Шушинского района живую силу, проходящую службу по контракту, и военные грузы. Позже мы наблюдали за подвозом личного состава и военной техники в Ханкенди на военных автомобилях высокой проходимости.
Заявляем, что вся ответственность за напряженность, которая может возникнуть в регионе, ложится на военно-политическое руководство Армении», - отметили в оборонном ведомстве Азербайджана.