Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը կոշտ պատասխան է տվել Իրանի ցամաքային զորքերի հրամանատարին
Իրանի Իսլամական Հանրապետության բանակի ցամաքային զորքերի հրամանատար Չիոմերս Հեյդարին՝ ամբողջական զրպարտչական հայտարարություններ է արել Ադրբեջանի հասցեին։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ում։ Նշվում է, որ Կ.Հեյդարին իր խելահեղ հայտարարություններում պնդում է, որ Ադրբեջանում կան «սիոնիստական» ուժեր, և որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանն օգտագործել է Սիրիայից բերված ԴԱԻՇ ահաբեկիչներին, և նրանք դեռ երկրում են։ Միաժամանակ նա հայտարարում է, որ Իրանը թույլ չի տա փոփոխություններ Հայաստանի հետ սահմանին։
«Նախ՝ մենք հայտարարում ենք, որ իրանական կողմի մեղադրանքները՝ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում օտարերկրյա որևէ ուժի առկայության վերաբերյալ անհիմն են և լիովին անընդունելի։ Ընդհանրապես, Ադրբեջանի տարածքում օտար տարրեր չկան։ Հեյդարիին ուզում ենք հիշեցնել, որ Հայաստանը 30 տարի օկուպացման տակ է պահել ադրբեջանական տարածքները։ Ռազմական այս ագրեսիայի արդյունքում օկուպացվել է ադրբեջանա-իրանական պետական սահմանի 132 կիլոմետրանոց հատվածը։
Սակայն իրանական կողմը երբեք մեղադրանքներ չի ներկայացրել Հայաստանին։ Ընդհակառակը, այս ընթացքում ուժեղացավ իրանա-հայկական եղբայրությունը։ Եվ այսօր ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ եթե Հայաստանն աշխարհում երկու հիմնական դաշնակից ունի, ապա նրանցից մեկը Ֆրանսիան է, իսկ երկրորդը՝ Իրանը։ Ադրբեջանի Հանրապետությունը աջակցում է բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությանը և չի միջամտում պետությունների ներքին գործերին։
Ի պատասխան այն մեղադրանքներին, թե իբր Ադրբեջանը 44-օրյա Հայրենական պատերազմում օգտագործել է ԴԱԻՇ ահաբեկիչներին, մենք հայտարարում ենք, որ ադրբեջանական փառապանծ բանակը միանձնյա ազատագրել է մեր հողերը օկուպացիայից և գրել Հաղթանակի տարեգրությունը։ Այս հայտարարությունը ոչ այլ ինչ է, քան զրպարտություն։ Հեգնանք է առաջացնում նաև այն փաստը, որ այս մեղադրանքը հնչեցվել է հենց պետությունը ներկայացնող, ահաբեկչությանն աջակցող և աշխարհի տարբեր երկրներում ահաբեկչական գործունեություն իրականացնելու մեջ մեղադրվող բարձրաստիճան զինվորականի կողմից»,- ասված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ։

Минобороны Азербайджана жестко ответило командующему сухопутных войск Ирана
Командующему Сухопутных войск армии Исламской Республики Иран Киомерс Гейдари сделал полные клеветы заявления в адрес Азербайджана.
Об этом сообщили Caliber.Az в Минобороны. Отмечается, что в своих бредовых заявлениях К. Гейдари утверждает, что в Азербайджане есть «сионистские» силы и что во время 44-дневной войны Азербайджан использовал террористов ИГ, привезенных из Сирии, и они до сих пор находятся в стране. При этом он заявляет, что Иран не допустит изменений на границе с Арменией.
«Прежде всего, заявляем, что обвинения иранской стороны о наличии каких-либо иностранных сил на территории Азербайджанской Республики необоснованны и совершенно неприемлемы. В целом, на территории Азербайджана отсутствуют посторонние элементы. Мы хотели бы напомнить Хейдари, что Армения в течение 30 лет удерживала азербайджанские территории под оккупацией. В результате этой военной агрессии был оккупирован 132-километровый участок азербайджано-иранской государственной границы.
Однако иранская сторона ни разу не выступила с обвинениями в отношении Армении. Напротив, в этот период усилилось ирано-армянское братство. И сегодня ни для кого не секрет, что если у Армении два главных союзника в мире, то одним из них является Франция, а вторым - Иран. Азербайджанская Республика поддерживает территориальную целостность всех стран и не вмешивается во внутренние дела государств.
В ответ на обвинения в том, что Азербайджан якобы использовал террористов ИГИЛ в 44-дневной Отечественной войне, заявляем, что славная азербайджанская армия в одиночку освободила наши земли от оккупации и написала летопись Победы. Это утверждение - не что иное как клевета. Вызывает иронию и тот факт, что это обвинение было выдвинуто именно высокопоставленным военным, предстапвляющим государство, поддерживающее терроризм и обвиняемое в совершении террористической деятельности в разных странах мира», - говорится в сообщении Минобороны.