Օմբուդսմենը կոչ է արել միջազգային կազմակերպություններին ճանաչել ադրբեջանցիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը
31 Մարտի 2023 17:43
Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան միջազգային կազմակերպություններին կոչ է արել ճանաչել ադրբեջանցիների դեմ իրականացված ցեղասպանությունը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանը հայտարարել է Գուբայում կայացած «Էթնիկ զտումների և ցեղասպանության հանցագործությունների իրավական ասպեկտները. պատմական փաստերի համատեքստում» թեմայով համաժողովում, որը համընկնում է մարտի 31-ին՝ Ադրբեջանցիների ցեղասպանության օրվա հետ։
Նա ընդգծել է, որ չնայած ռազմական հանցագործությունների, մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների, ահաբեկչական հարձակումների և ադրբեջանցիների դեմ հայերի կողմից իրականացված ցեղասպանության վերաբերյալ բավականաչափ ծանրակշիռ ապացույցների առկայությանը, Ադրբեջանի նկատմամբ երկակի ստանդարտների պատճառով, խաղաղության դեմ ուղղված այդ հանցագործություններին միջազգային մասշտաբով դեռևս համարժեք արձագանք չի եղել:
«Կրկին կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին արտահայտել վճռական և արդարացի դիրքորոշում՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի վրա այս ծանր հանցագործությունների առնչությամբ և ճանաչել ցեղասպանության ակտը՝ հրաժարվելով երկակի չափանիշներից»,- նշել է օմբուդսմենը։

Омбудсмен призвала международные организации признать совершенный против азербайджанцев акт геноцида
ПОЛИТИКА  31 Марта 2023 - 14:43
Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджана Сабина Алиева призвала международные организации признать совершенный против азербайджанцев акт геноцида.
Как сообщает северное бюро Report, об этом омбудсмен заявила на конференции в Губе на тему «Правовые аспекты этнической чистки и преступлений геноцида: в контексте исторических фактов», приуроченной к 31 марта - Дню геноцида азербайджанцев.
Она подчеркнула, что несмотря на наличие достаточного количества весомых доказательств о военных преступлениях, преступлениях против человечности, терактах и актах геноцида, совершенных армянами против азербайджанцев, по причине двойных стандартов в отношении Азербайджана в международном масштабе все еще не дана адекватная реакция на эти преступления против мира и человечности.
«Вновь призывают международные организации выразить основывающуюся на нормах международного права решительную и справедливую позицию в отношении этих тяжких преступлений и признать акт геноцида, не допуская двойных стандартов», - отметила омбудсмен.