Հայաստանը փոխում է տանտերը
Ռուսական ռազմական Telegram ալիքները, մասնավորապես «Оперативные сводки»-ն, նշում են, որ Հայաստանը գնալով ավելի շատ է հայտնվում Արևմուտքի ազդեցության տակ։ Նշվում է, որ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Բրյուսելում ակտիվ հանդիպումներ է ունենում արևմտյան պաշտոնյաների և ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչների հետ՝ հայտարարելով, որ իր երկրի առաջնահերթությունը Ռուսաստանից կախվածության թուլացումն է։
«Փաշինյանի կառավարությանը հաջողվում է մերձենալ ՆԱՏՕ-ի երկրների հետ։ Այսպես, Ֆրանսիայի Սենատի խոսնակը հայկական կողմի հետ հանդիպումների արդյունքում արդեն կոչ է արել Փարիզին՝ ֆրանսիական զենք ուղարկել Երևան։
Ընդ որում՝ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը պատրաստվում է «Մոսկվայից բաժանվել» ոչ միայն պաշտպանական գծով։ Հայաստանում միակ ատոմակայանը, որը գործում է միայն Ռուսաստանի հետ համագործակցության շնորհիվ, նույնպես ծրագրվում է «զոհաբերել» հանուն արևմտյան տերերի հետ բարեկամության։ Հայերը ծրագրում են ատոմային էներգիայի ոլորտում Ռուսաստանի հետ գործընկերությունը փոխարինել ամերիկյանով։
Ի դեպ, այս հանդիպումների շրջանակներում կրկին բարձրացվեց Հռոմի ստատուտի վավերացման հարցը, որի վերաբերյալ որոշումն, ինչպես երդվում է Գրիգորյանը, արդեն կայացված է և ենթակա չէ վերանայման։ Եվ ընդհանրապես, հանրապետությունում, իբր, Վլադիմիր Պուտինին համարում են բարևի անարժան՝ բոլոր ժողովրդավարական երկրների համար, որոնց շարքին, պարզվում է, ինքն իրեն դասում է Հայաստանը։
Գրիգորյանը նաև հայտնել է, որ Երևանը հրաժարվեց ՀԱՊԿ-ից դուրս գալ միայն այն պատճառով, որ արևմտյան գործընկերներն այս փուլում չգնահատեցին նման վեհ պոռթկումը։ Դեռևս հնարավոր չէ դուրս բերել ռուսական զորքերը երկրի տարածքից, սակայն Հայաստանի իշխանությունները նպատակաուղղված շարժվում են այս ուղղությամբ։ Մասնավորապես, անցյալ տարի Երևանը քառորդ միլիարդ դոլարի զենք էր պատվիրել Հնդկաստանից։
Իհարկե, եղել են նաև տարածքային էսքիզներ՝ այս անգամ ադրբեջանական Նախչըվան տանող միջանցքի վերաբերյալ, որը, եռակողմ պայմանավորվածությունների համաձայն, նույնպես պետք է գտնվի ռուս սահմանապահների հսկողության տակ։ Սա, ինչպես պարզվեց, կտրականապես ձեռք չի տալիս Հայաստանին, քանի որ դա նրան չափազանց կախվածության մեջ է դնում չսիրված Մոսկվայից»,- գրում են ռուսական Telegram ալիքները։

Армения меняет хозяина
Российские военные ТГ-каналы, в частности, «Оперативные сводки», отмечают, что Армения все больше забирается под влияние Запада. Отмечается, что секретарь Совбеза Армении Армен Григорян проводит активные встречи в Брюсселе с западными чиновниками и представителями НАТО, заявляя, что приоритет его страны - уменьшение зависимости от России.
«И у правительства Пашиняна получается сближаться со странами НАТО. Так, спикер сената Франции в результате встреч с армянской стороной уже призвал Париж отправить Еревану французское оружие.
«Расставаться с Москвой» при этом секретарь Совбеза Армении Армен Григорян собрался не только по оборонной линии. Единственную в Армении действующую только благодаря сотрудничеству с Россией АЭС тоже планируется «принести в жертву» во имя дружбы с западными хозяевами. Армяне планируют в вопросе атомной энергетике заменить партнёрство с Россией на американское.
Снова, кстати, в рамках данных встреч всплыл вопрос ратификации Римского статута, решение по которому, как божится Григорян, уже принято и пересмотру не подлежит. И вообще в республике якобы считают Владимира Путина нерукопожатным для всех демократических стран, к которым, оказывается, Армения себя причисляет.
Григорян также сообщил, что от выхода из ОДКБ Ереван отказался только потому, что западные партнёры не оценили на данном этапе столь благородный порыв. Войска РФ с территории вывести тоже пока не представляется возможным, однако армянские власти целенаправленно идут к этому. В частности, в прошлом году Ереван уже заказал вооружения на четверть миллиарда долларов у Индии.
Разумеется, не обошлось и без территориальных набросов: в этот раз касательно коридора в азербайджанский Нахчыван, который, согласно трехсторонним договоренностям, тоже должен находиться под контролем российских пограничников. Это Армению, как выяснилось, категорически не устраивает, поскольку также делает ее слишком зависимой от нелюбимой Москвы», - пишут российские ТГ-каналы.