Պարզվեց, որ ոչ թե հայր է, այլ ընդամենը Տեր-Պետրոսյան
Դա եղել է հետաքրքրաշարժ և շատ բան բացատրող գրառում: Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է 2017 թվականին արված սեփական էթնոքաղաքական գրառումները։ Կարևոր եմ համարում հետևել այս հայ քաղաքական գործչի մտքերի ընթացքին, ում Հայաստանում ոմանք մեծարում են «պապ», իսկ վերջերս, անհասկանալի պատճառով նրան սկսել են համարել գրեթե խաղաղարար։
«Ղարաբաղի ազատագրման ժամանակ հայաստանցիների կրած զրկանքները ամենևին էլ հիմք չեն ղարաբաղցիներին կշտամբելու և երախտամոռության, անբանության կամ մակաբուծության մեջ նրանց մեղադրելու համար։ Դեռ մեծ հարց է, թե ով ում է ավելի շատ բան տվել՝ Հայաստանը Ղարաբաղին, թե՞ Ղարաբաղը Հայաստանին։ Այդպիսի հիմք չէ նաև Հայաստանում ապաստանած մեկ-երկու տասնյակ ղարաբաղցի պաշտոնյաների ու խոշոր գործարարների նկատմամբ ձևավորված խիստ բացասական վերաբերմունքը»,- գրում է Հայաստանի առաջին նախագահը։
Բայց անմիջապես խորամիտ քննարկումից հետո այն մասին, թե ով ում է ավելի շատ տվել՝ ղարաբաղցի հայերը երևանցիներին, թե հակառակը, բառացիորեն ուշքի գալով, Տեր-Պետրոսյանը շտապել է հռչակել այն հիմնականը, հանուն որի, ըստ էության, ձեռնարկել է իր փիլիսոփայական դրվագները և որը կա ու մնում է բոլոր հայ քաղաքական գործիչների անփոփոխ դիրքորոշումը՝ անկախ որոշակի պաշտոններում նրանց գտնվելու ժամանակից։ «Հայաստանը և Ղարաբաղը մեր ընդհանուր հայրենիքն են, որոնց քաղաքացիները հավասարապես կիսում են ինչպես հաղթանակներն ու պարտությունները, այնպես էլ զրկանքներն ու տառապանքները»,- հռչակել է նա։
Այնուհետև, այսպես ասած, երկրորդականը. «Դրանով հանդերձ, չպետք է մոռանալ, որ ղարաբաղցիներն ապրում են հայ-ադրբեջանական առճակատման առաջնագծում, սահմանային ընդհարումների ու գնդակոծությունների մշտական սպառնալիքի տակ և այդ պատճառով ավելի սուր են ընկալում իրողությունները, ինչը հայաստանցիներից բացառիկ նրբանկատություն է պահանջում»։ Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ նման համակրանքով Տեր-Պետրոսյանը, կարծես թե ամփոփում է իր մտքերը՝ հատուկ ընդգծելով, որ այս գրառումն իր կողմից արվել է վեց տարի առաջ։
Ուրեմն ինչո՞ւ է նա հանկարծ որոշել հրապարակել իր վաղեմի թեզերը, այն ժամանակ, երբ իրադարձությունները շատ առաջ են գնացել: Միգուցե սա կրկին հայ ժողովրդի առաջ մի տեսակ պատգամախոս, նույնիսկ ազգի հայր հանդես գալու փորձ է: Որպես հմուտ քաղաքական գործիչ, նույնիսկ չլինելով շահավետ դիրքում, հիանալի գիտակցում է, որ մեծ անջրպետ կա բուն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների և Ադրբեջանի ղարաբաղյան տնտեսական շրջանում ապօրինի բնակվող նրա ձևական հպատակների միջև։
Հայաստանի Հանրապետության բնակիչները, նույնիսկ հայկական մի ամբողջ շարք, ներառյալ իշխող կուսակցությունների քաղաքական գործիչները, մեկ-երկու անգամ չեն դժգոհել, որ իրենց ղարաբաղցի հայրենակիցների խնդիրները գնալով ավելի ու ավելի անտանելի տնտեսական, քաղաքական, ռազմական բեռով ճնշում են երկրի վրա։ «Մենք ինչու՞ պետք է նրանց պահենք» և «ինչու՞ մեր տղաները պետք է նրանց այնտեղ պաշտպանեն» արտահայտությունները հնչում էին 44-օրյա պատերազմից առաջ, ընթացքում և հետո։ Դրանք հիմա էլ են լսվում։ Ահա, օրինակ, մի հատված «Epress.am» կայքում թարմ հրապարակումից. երևանցի տաքսու վարորդը կես ճանապարհին հայուհուն մեքենայից իջեցրել է այն պատճառով, որ նա հեռախոսով խոսել է Ղարաբաղի բարբառով։
Ավելին, Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանը մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին, ներառյալ Ղարաբաղի տնտեսական շրջանը։ Եվ սա էլ չասած ցանցում հայ հայտնի բլոգերների կողմից իրավիճակի մասին պարբերաբար արվող մեկնաբանությունների մասին: Նույն Ռոման Բաղդասարյանը, ում համարում են Հայաստանի ներկայիս իշխանության ձայնը, առատորեն իդիոմատիկ արտահայտություններ է օգտագործում Խանքենդիի «մարդասիրական ճգնաժամի» մասին առասպելը ցրելու համար և Ռուբեն Վարդանյանին ու Արայիկ Հարությունյանին մեղադրում է նրանում, որ այդ հատկապես նրանք են թալանել ղարաբաղցի հայերին՝ նրանց զրկելով գոյության որոշակի միջոցներից։ Այնպես որ Տեր-Պետրոսյանը հենց այնպես չի որոշել հիշեցնել իր մասին՝ կրկնելով վեց տարվա վաղեմության գրառումը։
Այստեղ հարկ է հիշեցնել, որ 2017 թվականին դեռ իշխանությունում էր ղարաբաղյան կլանը՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ։ Բայց այդ ժամանակ արդեն տեղի ունեցավ քառօրյա պատերազմ, որի արդյունքում ադրբեջանական բանակը ազատագրեց ավելի քան 20 քառակուսի կիլոմետր տարածք՝ վերահսկողության տակ առնելով մի շարք ռազմավարական բարձունքներ։ Այդ ժամանակ Սարգսյանը, զգալով, որ տակի աթոռը երերում է, քիչ էր մնում երդվեր մորով, որպեսզի իր ժողովրդին համոզի, որ Հայաստանը ամենևին էլ չի պարտվել։
2017-ին այս գրառմամբ Տեր-Պետրոսյանը, փաստորեն, ստորաքարշեց ղարաբաղյան կլանին՝ փորձելով հետաձգել նրա հեռանալը։ Նա այն ժամանակ, ինչպես և հիմա, փորձել է հանդես գալ որպես ազգի գուրու, ում խնդիրն է միավորել նրան։ Այդ ամենը ինչո՞վ է ավարտվել: Նրանով որ ղարաբաղյան կլանը ուղարկվեց պատմության աղբանոց, և ՀՀ-ում իշխանության եկավ Նիկոլ Փաշինյանը։ Ում սկզբում համարում էին Տեր-Պետրոսյանի հետևորդ։ Սակայն իրականում ամեն ինչ լրիվ այլ կերպ ստացվեց։ Փաշինյանը վաղուց իրականացնում է սեփական օրակարգը՝ չնայելով Լեւոն Հակոբովիչի արտահայտությունների կողմը։ Իսկ նախկին ղեկավարը 2021 թվականին երկու այլ նախկիներին՝ Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին առաջարկել է միավորվել մեկ միասնական նախընտրական դաշինքում, որպեսզի ազատվել Փաշինյանի իշխանությունից։
Ի դեպ, այս նախաձեռնությունը երկուսի կողմից էլ մերժվեց, իսկ անձամբ Տեր-Պետրոսյանին քննադատեցին «գաղտնի հանդիպման մանրամասները բացահայտելու համար»։ Բայց այն ժամանակ արդեն պարզ էր, որ 2018-ի «թավշյա հեղափոխությունից» առաջ Փաշինյանի խրատու համարվող Տեր-Պետրոսյանը 44-օրյա պատերազմից հետո վճռականորեն հեռացավ նրանից, քանի որ Նիկոլ Վովաևիչը ՀՀ-ում հռչակվեց որպես կապիտուլյանտ և դավաճան։
Հիմա, ըստ էության, տեսնում ենք ՀՀ-ի առաջին նախագահի խորամանկ խաղի նոր փուլ։ Բայց այս պատմության մեջ ամենակարևորն այն է, որ Տեր-Պետրոսյանի այս խորամանկությունների շնորհիվ կարելի է ևս մեկ անգամ համոզվել, թե որքան մեծ է եղել նրա դերը ՀՀ-ի օկուպացիոն քաղաքականության մեջ, և նրանում, որ ի վերջո այս երկիրը հայտնվեց կոտրված տաշտակի առաջ։
Ինչպես հայտնի է, 1988 թվականից Լևոն Տեր-Պետրոսյանը եղել է ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանի ԽՍՀ-ի իրավասությունից դուրս բերել պահանջող «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ, և համահայկական շարժման (ՀՀՇ) առաջնորդներից մեկը, որի անդամները Երեւանի փողոցներում բղավում էին «միացումի» մասին։ Բացի այդ, լինելով Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, նա ղեկավարում էր հայկական բանակը, որը գրավել էր ադրբեջանական տարածքները։ Հենց նրա՝ ՀՀ նախագահի պաշտոնավարման տարիներին, է օկուպացվել մեր երկրի տարածքների 20%-ը, ներառյալ Շուշան։ Այդ նրա օրոք է իրականացվել Խոջալուի խաղաղ ադրբեջանական բնակչության ցեղասպանությունը։ Այս բոլոր հանցագործությունների համար Տեր-Պետրոսյանը այդպես էլ չի ընդունել իր անձնական մեղքը։ Եվ սա շատ հատկանշական է։ Որովհետև Հայաստանում իրականում չկան քաղաքական գործիչներ, ովքեր պատրաստ են կամովին հրաժարվել «միացում» գաղափարից և մեր երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջներից։
Այս ամենը երեւում է նաև Հայաստանի ներկայիս իշխանության գործողություններից։ Որը անում է հայտարարություններ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին, բայց շարունակում է ֆինանսավորել ղարաբաղցի հայերին, ոչ մի կերպ չի նպաստում ապօրինի ռազմական կազմավորումների զինաթափմանը, որոնք շարունակում են գտնվել Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում, այնտեղ ուղարկելով ռազմական բեռներ և մասնակցել է ականային ահաբեկչությանը։
Իսկ հիմա պաշտոնական Երեւանը փորձում է ճնշում գործադրել մեր երկրի վրա՝ Լաչինի ճանապարհը բացելու նպատակով։ Բայց փորձերը նույնքան անօգուտ են, ինչպես իզուր են Տեր-Պետրոսյանի՝ իրեն «ազգի հայր» դիրքավորելու փորձերը։ Բայց պարտության ակնհայտությունը հայ քաղաքական գործիչներին երբեք չի խանգարել «ծովից ծով» երկրի տիրակալ դառնալու ձգտումից…

Оказался не отцом, а всего лишь Тер-Петросяном
Это была занимательная и многое объясняющая запись. Первый президент Армении Левон Тер-Петросян на своей странице в Facebook опубликовал свои же этнополитические заметки, сделанные в 2017 году. Считаю важным проследить ход мыслей этого армянского политика, которого некоторые в Армении величают «дедом», а с недавних пор по непонятной причине принято считать чуть ли не миротворцем.
«Лишения, понесенные жителями Армении при освобождении Карабаха, вовсе не являются основанием для того, чтобы ругать карабахцев и обвинять их в неблагодарности, лени или тунеядстве. Еще большой вопрос, кто кому больше дал: Армения Карабаху или Карабах Армении? Не является основанием для этого и весьма отрицательное отношение, сложившееся к одному-двум десяткам карабахских чиновников и крупных бизнесменов, укрепившихся в Армении», - пишет первый армянский президент.
Но сразу после глубокомысленного рассуждения о том, кто кому больше дал - карабахские армяне ереванским или наоборот, словно опомнившись, Тер-Петросян поспешил провозгласить то главное, ради чего, собственно, затеял свои философские выкладки и что есть и остается неизменной позицией всех армянских политиков вне зависимости от времени их пребывания на тех или иных должностях. «Армения и Карабах – наша общая родина, граждане которой поровну разделяют как победы и поражения, так и лишения, и страдания», — провозгласил он.
Затем, так сказать, вторичное: «В то же время не следует забывать, что карабахцы живут на передовой армяно-азербайджанского противостояния, под постоянной угрозой пограничных столкновений и обстрелов, и потому более остро воспринимают реалии, что требует исключительного такта от жителей Армении». Таким сочувствием карабахским армянам Тер-Петросян как бы резюмирует свои мысли, особо подчеркнув, что данная запись была им сделана шесть лет назад.
Так с чего это вдруг он решил обнародовать свои давние тезисы, тогда как события продвинулись далеко вперед? Может, это попытка вновь предстать перед армянским народом эдаким оракулом, даже отцом нации? Как искушенный политик он, даже не будучи на коне, отлично сознает, что существует большой разлом между гражданами самой РА и ее формальными поданными, незаконно проживающими в Карабахском экономическом районе Азербайджана.
Жители РА, даже политики из целого ряда армянских партий, включая правящую, не раз и не два сетовали, что проблемы их карабахских соплеменников все более непосильным экономическим, политическим, военным грузом давят на страну. Фразы типа «почему мы должны их содержать» и «почему наши ребята должны их там защищать» раздавались до, во время и после 44-дневной войны. Слышны они и поныне. Вот, например, отрывок из свежей публикации на сайте Epress.am: ереванский таксист на полпути высадил из машины армянку за то, что по телефону она говорила на карабахском диалекте.
Да еще армянский премьер Пашинян уже не однажды заявлял о признании территориальной целостности Азербайджана, включая Карабахский экономический район. И это не говоря уже о регулярно звучащих в Сети комментариях ситуации популярных армянских блогеров. Тот же Роман Багдасарян, которого считают голосом нынешней армянской власти, обильно использует идиоматические выражения для развеивания мифа о «гуманитарном кризисе» в Ханкенди, и обвиняет Рубена Варданяна и Араика Арутюняна в том, что это именно они ограбили карабахских армян, лишив их определенных средств к существованию. Так что Тер-Петросян вовсе неспроста решил напомнить о себе, повторив пост шестилетней давности.
Здесь следует напомнить, что в 2017 году у власти еще находился карабахский клан во главе с Сержем Саргсяном. Но тогда уже произошла четырехдневная война, в результате которой азербайджанская армия освободила свыше 20 квадратных километров, взяв под контроль ряд стратегических высот. Тогда Саргсян, чувствуя, что кресло под ним зашаталось, чуть не мамой клялся, чтобы убедить свой народ в том, что Армения отнюдь не проиграла.
В 2017-м этой записью Тер-Петросян, по сути, подыграл карабахскому клану, пытаясь отсрочить его уход в небытие. Он тогда, как и сейчас, попытался выступить в роли гуру нации, задача которого ее объединить. Чем все это закончилось? Тем, что карабахский клан был отправлен на свалку истории и к власти в РА пришел Никол Пашинян. Которого поначалу называли последователем Тер-Петросяна. В реальности же все оказалось совсем не так. Пашинян давно уже претворял собственную повестку, не оглядываясь на реплики Левона Акоповича. А экс-лидер в 2021 году предлагал двум другим эксам - Роберту Кочаряну и Сержу Саргсяну объединиться в единый предвыборный блок, чтобы избавиться от власти Пашиняна.
К слову, эта инициатива была отклонена обоими, а самого Тер-Петросяна раскритиковали «за раскрытие деталей конфиденциальной встречи». Но уже тогда было ясно, что Тер-Петросян, до «бархатной революции» 2018 года считавшийся наставником Пашиняна, после 44-дневной войны решительно дистанцировавшегося от него, потому как Никол Воваевич прослыл в РА капитулянтом и предателем.
Сейчас, по сути, мы видим новую фазу хитроумной игры первого президента РА. Но самое важное в этой истории, что благодаря этим финтам Тер-Петросяна можно еще раз убедиться, насколько велика была его роль в армянской оккупационной политике РА, и в том, что в итоге эта страна оказалась у разбитого корыта.
Как известно, с 1988 года Левон Тер-Петросян являлся членом комитета «Карабах», требовавшего вывода НКАО из-под юрисдикции Азербайджанской ССР, и одним из руководителей Армянского общенационального движения (АОД), члены которого вопили на улицах Еревана о «миацуме». Кроме того, будучи президентом РА, он командовал армянской армией, захватывавшей азербайджанские территории. Это в бытность его президентом Армении были оккупированы 20% территорий нашей страны, включая Шушу. Это в период его правления был учинен геноцид мирного азербайджанского населения в Ходжалы. Своей личной вины за все эти преступления Тер-Петросян так и не признал. И это очень показательно. Потому что в реальности нет в Армении политиков, добровольно готовых отказаться от идеи «миацума» и территориальных претензий к нашей стране.
Все это видно и из действий нынешней армянской власти. Которая делает заявления о признании территориальной целостности Азербайджана, но продолжает финансировать карабахских армян, никак не способствует разоружению незаконных военных формирований, которые продолжают пребывать в Карабахском экономическом районе Азербайджана, отправляла туда военные грузы, участвовала в минном терроре.
А сейчас официальный Ереван пытается оказать давление на нашу страну с целью открытия Лачинской дороги. Но попытки так же бесполезны, как и тщетны усилия Тер-Петросяна позиционировать в роли «отца нации». Но очевидность фиаско никогда не останавливала армянских политиков от стремления стать властителями страны «от моря и до моря»…