Ալի Նագիևը՝ Երևանին սերտ համագործակցության կոչ է արել գերիների և պատանդների հարցում
«Մենք հուսով ենք, որ Հայաստանը Ադրբեջանին կտրամադրի ճշգրիտ ականային քարտեզներ, ինչպես նաև տեղեկատվություն անհայտ կորածների ճակատագրի և նրանց թաղման վայրերի մասին»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Գերիների, անհետ կորածների և պատանդների հարցերով պետական հանձնաժողովի նախագահ, Պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ պետ Ալի Նագիևը՝ «Ազգային և գլոբալ ջանքերի ուժեղացում՝ անհետ կորածների ճակատագիրը որոշելու վերաբերյալ» միջազգային համաժողովում ունեցած ելույթում։
Նա ասել է, որ երկու կողմից անհետ կորածների աճյունների որոնումն ու նույնականացումը կծառայեն երկարաժամկետ հումանիտար ճգնաժամի վերացմանը. «Մենք պատրաստ ենք լիարժեք համագործակցության այս ուղղությամբ։ Մենք հույս ունեինք, որ անցած ժամանակահատվածում Հայաստանը կառուցողական դիրք կգրավի այս ոլորտում, սակայն մեր սպասելիքները լիովին չարդարացան։ Օգտվելով այս համաժողովի ընձեռած հնարավորություններից՝ պաշտոնական Երևանին հրավիրում եմ ավելի սերտ համագործակցության գերիների և պատանդների հետ կապված հարցերի շուրջ»։

Али Нагиев призвал Ереван к тесному сотрудничеству в вопросе пленных и заложников
«Надеемся, что Армения предоставит Азербайджану точные минные карты, а также информацию о судьбе пропавших без вести лиц и местах их захоронения».
Как сообщает АПА, об этом сказал председатель Государственной комиссии по делам пленных, пропавших без вести и заложников, начальник Службы государственной безопасности (СГБ) генерал-полковник Али Нагиев в своем выступлении на международной конференции «Усиление национальных и глобальных усилий по определению судьбы пропавших без вести лиц».
Он заявил, что поиск и идентификация останков пропавших без вести лиц с обеих сторон послужит ликвидации многолетнего гуманитарного кризиса: «Мы готовы к всестороннему сотрудничеству в этом направлении. Мы и надеялись, что Армения займет конструктивную позицию в этой сфере в прошедший период, наши ожидания не оправдались в полной мере. Используя возможности, предоставленные этой конференцией, приглашаю официальный Ереван к более тесному сотрудничеству в вопросах, связанных с пленными и заложниками».