Ադրբեջանում արգելված է 238 թունավոր նյութերի օգտագործումը
Պահեստներում, որտեղ պահվում են թունաքիմիկատները, մանրածախ առևտրի կետերում, ինչպես նաև կիրառվող բուսաբուծական տնտեսություններում հայտնաբերվել են պետական գրանցում չանցած, ժամկետանց և որակի չափանիշներին չհամապատասխանող կեղծ դեղեր։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին բույսերի պաշտպանությանը նվիրված տարածաշրջանային միջոցառման ժամանակ հայտարարել է՝ Սննդի անվտանգության գործակալության (ՍԱԳ) նախագահ Գոշգար Թահմազլին։
«Տարվա ընթացքում տոննաներով ժամկետանց թունաքիմիկատներ հանվել են շրջանառությունից և ճանաչվել օգտագործման համար ոչ պիտանի։ Հանրապետությունում արգելված է 238 թունավոր նյութերի օգտագործումն ու շրջանառությունը»։

В Азербайджане запрещено применение 238 токсичных веществ
На складах, где хранятся пестициды, в торговых объектах, а также в растениеводческих хозяйствах, где они используются, обнаружены контрафактные препараты, которые не прошли государственную регистрацию, с истекшим сроком годности, параметры качества которых не соответствуют нормативам.
Как сообщает АПА, об этом председатель Агентства по продовольственной безопасности (АПБ) Гошгар Тахмазли на региональном мероприятии по защите растений.
«В течение года из оборота были изъяты тонны пестицидов с истекшим сроком годности, признанных непригодными к использованию. В стране запрещено использование и оборот 238 токсичных веществ».