Բաքվում տեղի է ունեցել TURKSOY 1-ին միջազգային թատերական փառատոնի բացումը
Ադրբեջանի պետական ակադեմիական ազգային դրամատիկական թատրոնում տեղի է ունեցել TURKSOY 1-ին միջազգային թատերական փառատոնի բացման արարողությունը։
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը, փառատոնը համընկնում է ադրբեջանական ժողովրդի համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի ծննդյան 100-ամյակի, Շուշա քաղաքի՝ 2023 թվականի «Թյուրքական աշխարհի մշակութային մայրաքաղաք» ընտրվելու, Ադրբեջանի ազգային թատրոնի ստեղծման 150-ամյակի և ԹՈՒՐՔՍՈՅԻ 30-ամյակի հետ:
Մշակույթի նախարար Ադիլ Քերիմլին վստահություն է հայտնել, որ առաջիկա տարիներին այս փառատոնը մշտապես կանցկացվի թյուրքական աշխարհում։
TURKSOY-ի գլխավոր քարտուղար Սուլթան Ռաևը խոսել է փառատոնի նշանակության մասին։ Նա նշել է, որ այս փառատոնը միավորել է վեց տարբեր թյուրքական պետությունների և նրանց արվեստի գործիչներին։

В Баку состоялось открытие I Международного театрального фестиваля ТЮРКСОЙ
В Азербайджанском государственном академическом национальном драматическом театре состоялась церемония открытия I Международного театрального фестиваля ТЮРКСОЙ.
Как сообщает Report, фестиваль приурочен к 100-летию общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, избранию города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год, 150-летию создания национального театра Азербайджана и 30-летию ТЮРКСОЙ.
Министр культуры Адиль Керимли выразил уверенность в том, что и в ближайшие годы этот фестиваль будет постоянно проводиться в тюркском мире.
Генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев рассказал о значимости фестиваля. Он отметил, что этот фестиваль объединил шесть разных тюркских государств и их деятелей искусств.