Ադրբեջանի ՊԱԾ. Մադաթ Բաբայանը ձերբակալվել է
Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում ապօրինի հայկական զինված խմբավորումների կողմից իրականացված ահաբեկչական գործողությունների և այլ ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ հետաքննությունը շարունակվում է։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Պետական անվտանգության ծառայությունից, մասնավորապես, հետաքննություն է տարվում՝ Խոջալուի ցեղասպանության հետ կապված Մադաթ Բաբայանի կողմից տրամադրված տեղեկատվության վերաբերյալ։
Պետական անվտանգության ծառայության տվյալներով՝ ապօրինի զինված խմբավորումների կազմում ահաբեկչական գործողություններ կատարելու մեջ կասկածվող Մադաթ Բաբայանը ձերբակալվել և զինաթափվել է՝ Քելբեջարի շրջանի Գոզլուքյորփու գյուղում՝ սեպտեմբերին իրականացված տեղական հակաահաբեկչական միջոցառումների ժամանակ։ Նրա մոտ հայտնաբերվել է AKM ինքնաձիգ։
Մադաթ Բաբայանն իր ցուցմունքում պատմել է, որ մասնակցել է 1992 թվականի փետրվարին տեղի ունեցած Խոջալուի ողբերգությանը։
Նրա խոսքով՝ 1992 թվականի փետրվարի 25-ին, ադրբեջանական բնակչությանը բնաջնջելու նախապես մտածված ծրագրի համաձայն, նա հայկական զինված խմբավորման կազմում՝ Հայաստանի զինված ուժերի փոխգնդապետ, «Խոլոստոյ» մականունով Արկադի Շիրինյանի ղեկավարությամբ մասնակցել է՝ ավելի քան 150 քաղաքացիական անձանց (որոնց թվում եղել են կանայք, երեխաներ և ծերեր) սպանությանը, ովքեր փորձել են փախչել Ասկերանի շրջանի ուղղությամբ՝ Խոջալու քաղաքի վրա հարձակման ժամանակ։
Մադաթ Բաբայանը հայտնել է, որ 1992 թվականի փետրվարի 26-ին Վամիկ Պետրոսյանը, Շիրին Շիրինյանը և խմբի մյուս անդամները պղծել են զոհված ադրբեջանցիների դիերը, իսկ Խոջալուի 100-ից ավելի խաղաղ բնակիչներ գերի են ընկել։
1992 թվականի փետրվարի 26-ին Մադաթ Բաբայանը խմբավորման անդամների հետ միասին մասնակցել է՝ Խոջալու-Բալլիջա-Խանքենդի խաչմերուկում՝ Խանքենդիի ուղղությամբ զինված դիրքի ստեղծմանը՝ ադրբեջանցիների ունեցվածքի կողոպուտի փաստերը և կատարված զանգվածային ջարդերը թաքցնելու նպատակով։ Երեք օր անց, այս պահակակետում ծառայելու ժամանակ, Խոջաիում սպանված ադրբեջանցիների դիերը երեք բեռնատարներով բերել են և նետել՝ Գարգառ գետի ձախ ափին (պահակակետից մոտ 400 մետր հեռավորության վրա) փորված փոսերը։
Մադաթ Բաբայանը նախաքննությանը տված իր ցուցմունքում ցույց է տվել այն վայրերը, որտեղ հանցավոր գործողություններ են կատարվել խաղաղ բնակչության նկատմամբ։ Բացի այդ, Մադաթ Բաբայանը նշել է այն վայրերը, որտեղ ինքն անձամբ է թաղել՝ Գոզլուքյորփու գյուղի դպրոցում գերեվարված և պահվող ադրբեջանցիների դիերը։ Նրանք զոհվել են դաժան վերաբերմունքի և խոշտանգումների հետևանքով։
Ներկա ժամանակ, համալիր հետաքննություն է անցկացվում՝ վերոհիշյալ և դրա հետ կապված այլ հանցագործությունների վերաբերյալ:

СГБ Азербайджана: Задержан Мадат Бабаян Подозреваемый в участии в Ходжалинском геноциде
Продолжаются расследования террористических действий и других тяжких преступлений, совершенных незаконными армянскими вооруженными формированиями на территории Азербайджанской Республики.
Как сообщили Caliber.Az в Службе госбезопасности, в частности ведется расследование информации, предоставленной Мадатом Бабаяном в связи с Ходжалинским геноцидом.
Согласно сообщению СГБ, Мадат Бабаян, подозреваемый в совершении террористических действий в составе незаконных вооруженных формирований, был задержан и разоружен на территории села Гозлукёрпю Кяльбаджарского района в ходе проведенных в сентябре антитеррористических мероприятий локального характера. При нем был автомат АКМ.
Мадат Бабаян в своих показаниях рассказал, что участвовал в совершении Ходжалинской трагедии в феврале 1992 года.
По его словам, 25 февраля 1992 года в соответствии с заранее продуманным планом по уничтожению азербайджанского населения он в составе армянской вооруженной группировки под руководством полковника-лейтенанта Вооруженных сил Армении Аркадия Шириняна по кличке «Холостой» участвовал в убийстве более 150 гражданских лиц (среди которых были женщины, дети и пожилые), пытавшихся бежать в сторону Аскеранского района во время нападения на город Ходжалы.
Мадат Бабаян сообщил, что 26 февраля 1992 года Вамик Петросян, Ширин Ширинян и другие члены группировки надругались над телами погибших азербайджанцев, а более 100 мирных жителей Ходжалы были взяты в плен.
26 февраля 1992 года Мадат Бабаян вместе с членами группировки участвовал в установлении вооруженного поста на перекрестке Ходжалы-Баллыджа-Ханкенди в направлении Ханкенди с целью скрыть факты грабежа имущества азербайджанцев и совершенных массовых убийств. Три дня спустя, во время несения им службы на данном посту, на трех грузовых автомобилях были привезены и сброшены в выкопанные ямы на левом берегу реки Гаргар (примерно в 400 метрах от поста) тела азербайджанцев, убитых в Ходжалы.
В своих показаниях следствию Мадат Бабаян показал места совершения преступных действий в отношении гражданского населения. Кроме того, Мадат Бабаян указал места, где он лично захоронил тела азербайджанцев, захваченных в плен и содержавшихся в школе в селе Гозлукёрпю. Они погибли в результате жестокого обращения и пыток.
В настоящее время проводятся комплексные расследования упомянутых и других связанных с ними преступлений.