Կոռումպացված սենատորը ընդդեմ Ադրբեջանի
Հարավային Ջերսիից դեմոկրատ Էնդի Քիմը, ով պաշտոնապես հայտարարել է հայամետ սենատոր Բոբ Մենենդեսին պաշտոնանկ անելու արշավի մեկնարկի մասին, հնչեցրել է մի գաղափար, որն անհնար է վիճարկել, բայց որը, միևնույն ժամանակ, հանդիսանում է իրական քաղաքականության մասին չափազանց միամիտ գաղափար: Էնդի Քիմը պնդում է, որ սխալ է վարել այնպիսի արատավոր քաղաքականություն, որտեղ մարդիկ անձնական հավակնությունները վեր են դասում նրանից, ինչ օգտակար է երկրի համար:
Բոբ Մենենդեսի ողջ կենսագրությունը հենց հանդիսանում է նրա ապացույցը, որ, պարզվում է, կարելի է անձնական հավակնությունները, ցանկացած գնով հարստանալու ձգտումները վերադասել երկրի շահերից։ Ըստ էության, Մենենդեսը մինչ օրս շարունակում է գործել իր սովորական ձևով։ Ի՞նչ է նա արել այս անգամ: Մենենդեսը ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին կոչ է արել՝ դադարեցնել Ադրբեջանին աջակցությունը, ներառյալ ռազմական բաղադրիչը։
«Լեռնային Ղարաբաղի հնագույն հայկական համայնքը երկիրը լքել է դաժան ադրբեջանական ռեժիմի պատճառով։ Ադրբեջանը ցանկանում է նրանց բնաջնջել աշխարհի երեսից։ Մի քանի ամիսների ընթացքում մենք հետևել ենք հումանիտար ճգնաժամի զարգացմանը։ Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ տարածաշրջանում մահացության յուրաքանչյուր երրորդ դեպքը կապված է թերսնման հետ»,- անամոթաբար ստել է նա։
Ճշմարտությունը, ինչպես գիտենք, կայանում է նրանում, որ հայերը Ղարաբաղում վերաբնակեցվել են համեմատաբար վերջերս՝ 1828 թվականի ռուս-պարսկական պատերազմից հետո։ Այսինքն հայերը այս հողերի հետ ոչ մի պատմական կապեր չունեն։ Փաստորեն, բավական է գոնե հիշել այն մասին, որ կա Ադրբեջանի նկատմամբ հայերի հավակնությունները մերկացնող «Մարաղա-150» հուշարձանը։ Այս հուշարձանը կանգնեցվել էր 1978 թվականին՝ ի պատիվ Իրանից հայերի Ղարաբաղ վերաբնակեցման 150-ամյակի։ Հուշարձանի լուսանկարները հասանելի են համացանցում։ Այնպես որ, ցանկության դեպքում և՛ ինքը՝ Բոբը, և՛ նրա հայուհի կինը՝ Նադինը, կարող են դրանք գտնել և նոյեմբերյան ցուրտ երեկոներին հիանալ դրանցով։
Ինչ վերաբերում է «դաժան ադրբեջանական ռեժիմին», ապա պետք է Մենենդեսին հիշեցնել, որ այդ արտահայտությունը տեղին չէ մի երկրի ղեկավարության նկատմամբ, որը ստիպված է եղել վերականգնել իր տարածքային ամբողջականությունը ռազմական ճանապարհով, քանի որ Հայաստանը, որին անընդհատ լիզում է Բոբը, ավելի քան քառորդ դար օկուպացիայի տակ է պահել մեր հողերը, բարբարոսաբար ոչնչացնելով դրանք։ Մեր բոլոր օկուպացված տարածքների, հատկապես կովկասյան Հերոսիմայի վերածված Աղդամի լուսանկարները նույնպես կարելի է տրամադրել սուտասան Մենենդեսին։
Նրան կարելի է նաև հիշեցնել Հայաստանի երկրորդ և երրորդ նախագահների հայտարարությունների մասին։ Ռոբերտ Քոչարյանը հանդիսանում է հայերի և ադրբեջանցիների «գենետիկ անհամատեղելիության» մասին հայտարարության հեղինակը։ Իսկ Սերժ Սարգսյանը բրիտանացի լրագրող Թոմ դե Վաալին հաղորդել է, որ Խոջալուի ցեղասպանությունը անհրաժեշտ էր, որպեսզի կոտրել ադրբեջանցի խաղաղ բնակչությանը սպանելու հայերի անպատրաստվածության մասին կարծրատիպը։ Մինչ հիմա Բոբը ոչ մի կերպ չի դատապարտել իսկական հայ ֆաշիստների այս ելույթները։
Նա չի դատապարտել նաև Հայաստանի գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ում անձնական հրամանով 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հրթիռային հարվածներ են հասցվել Գյանջային, Բարդային, Մինգեչևիրին, Թերթերին, որոնց հետևանքով զոհվել են խաղաղ բնակիչներ։ Նշում եմ, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի քաղաքների վրա ոչ մի հրթիռային հարձակում չի եղել։ Բոլոր ռազմական գործողությունները անցկացվել են բացառապես մեր հողի վրա։
Բայց Մենենդեսն իր բերանը օգտագործում է բացառապես իր հայ հովանավորների ցանկությունները բավարարելու համար։ Նա երբեք չի մատնանշի այն, որ Հայաստանը մինչև հիմա օկուպացիայի տակ է պահում 8 ադրբեջանական գյուղերը։
Ի դեպ, Մենենդեսը շարունակում է համառորեն պաշտպանել իր հովանավորներին, անգամ մեկ ոտքը բանտում։ Ինչպես գիտեք, ամերիկյան դատախազությունը Մենենդեսին և նրա կնոջը՝ Նադին Արսլանյանին մեղադրել է կոռուպցիայի մեջ։ Բոբը և Նադինը հարյուր հազարավոր դոլարների կանխիկ գումար և ոսկու ձուլակտորներ են ստացել՝ Եգիպտոսի կառավարության շահերի օգտին իրենց ազդեցությունը օգտագործելու դիմաց: Դաշնայինները Մենենդեսին նաև մեղադրել են նրանում, որ 2018-ից 2022 թվականներին նա գործել է՝ իրականացնելով Եգիպտոսի զինվորականների և հետախուզների հանձնարարությունները։
Ահա սա է ԱՄՆ-ի ազգային շահերի դավաճանության վառ օրինակը, նրա հրեշավոր կոռումպվածությունը, ով մինչև վերջերս ղեկավարում էր Սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով կոմիտեն։ Եվ ահա իր երկրի դավաճանության համար փող ստացած, այլ պետությունների հատուկ ծառայությունների շահերին աշխատած այս նույն Բոբ Մենենդեսը համարձակվել է հաչել Ադրբեջանի ուղղությամբ։ Հնարավոր եմ համարում, որ նա նման ձևով փորձում է ԱՄՆ-ի հայկական սփյուռքից վաստակել «ավարտական նպաստ»։ Բայց սա արդեն ոչ թե մեր, այլ ամերիկյան խնդիրն է։ Որովհետև, քանի դեռ ամերիկյան քաղաքական ասպարեզում ներկա են այնպիսի կոռումպացված և խաբեբա կերպարներ, ինչպիսին Բոբ Մենենդեսն է՝ ԱՄՆ-ի հեղինակությունը Ադրբեջանում, որը հանդիսանում է առաջատար պետություն Հարավային Կովկասում, ցածր կլինի։

Сенатор-коррупционер против Азербайджана Сколько стоит Менендес?
Демократ из Южного Джерси Энди Ким, который официально объявил о начале кампании по смещению проармянского сенатора Боба Менендеса, озвучил мысль, которую невозможно оспорить, но которая, в то же время, является крайне наивным представлением о реальной политике. Энди Ким утверждает, что нельзя вести такую порочную политику, в которой люди ставят личные амбиции выше того, что полезно для страны.
Все биография Боба Менендеса как раз и является доказательством того, что, оказывается, можно ставить личные амбиции, стремление к обогащению любой ценой выше интересов страны. Собственно говоря, действовать в привычном для себя русле Менендес продолжает и по сей день. Что он выкинул на сей раз? Менендес призвал Конгресс США прекратить поддержку Азербайджана, включая военную составляющую.
«Древняя армянская община Нагорного Карабаха покинула страну из-за жестокого азербайджанского режима. Азербайджан хочет стереть их с лица мира. В течение нескольких месяцев мы наблюдали за развитием гуманитарного кризиса. Исследования показали, что каждая третья смерть в регионе связана с недоеданием», - бесстыдно соврал он.
Истина, как известно, состоит в том, что армяне были поселены в Карабахе сравнительно недавно - после русско-персидской войны 1828 года. То есть никакой исторической связи с этими землями у армян нет. Собственно, достаточно напомнить хотя бы о том, что есть памятник «Марага-150», разоблачающий территориальные претензии армян к Азербайджану. Этот памятник был воздвигнут в 1978 году в честь 150-летия со дня переселения армян из Ирана в Карабах. Фото памятника есть в интернете. Так что, при желании и сам Боб, и его жена-армянка Надин могут найти его и полюбоваться им холодными ноябрьскими вечерами.
Что до «жестокого азербайджанского режима», то надо бы напомнить Менендесу, что это словосочетание неуместно по отношению к руководству страны, которая  вынуждена была восстанавливать свою территориальную целостность военным путем, ибо Армения, которую безостановочно облизывает Боб, более четверти века держала наши земли под оккупацией, варварски разрушая их. Фото всех наших оккупированных территорий, особенно Агдама, который был превращен в Кавказскую Хиросиму, тоже можно предоставить лжецу Менендесу.
Еще ему можно напомнить про высказывания второго и третьего президентов Армении. Роберт Кочарян является автором заявления о «генетической несовместимости» армян и азербайджанцев. А Серж Саргсян вещал британскому журналисту Тому де Ваалу, что геноцид в Ходжалы был нужен, дабы сломать стереотип о неготовности армян убивать мирное азербайджанское население. До сих пор Боб никак не осудил эти речи настоящих армянских фашистов.
Не осудил он и действующего премьер-министра Арсении Никола Пашиняна, по личному приказу которого в ходе 44-дневной войны были нанесены ракетные удары по Гяндже, Барде, Мингячевиру, Тертеру, в результате которых погибли мирные жители. Замечу, что никаких ракетных ударов по городам Армении со стороны Азербайджана нанесено не было. Все боевые действия велись исключительно на нашей земле.
Но Менендес использует свой рот исключительно для удовлетворения желаний своих армянских спонсоров. Он никогда не укажет на то, что до сих пор Армения держит под оккупацией 8 азербайджанских сел.
Кстати, Менендес продолжает упорно защищать своих спонсоров, даже стоя одной ногой в тюрьме. Как известно, американская прокуратура обвинила Менендеса и его жену Надин Арсланян в коррупции. Боб и Надин получали наличные деньги и золотые слитки на сотни тысяч долларов в обмен на использование своего влияния в интересах правительства Египта. Федералы также обвинили Менендеса  в том, что в период с 2018 по 2022 год он действовал, выполняя поручения египетских военных и разведчиков.
Вот вам и яркий пример предательства национальных интересов США, чудовищной коррумпированности того, кто до недавнего времени возглавлял сенатский Комитет по международным отношениям! И вот этот самый Боб Менендес, получавший деньги за предательство своей страны, работавший в интересах спецслужб иного государства, имеет наглость что-то тявкать в сторону Азербайджана. Допускаю, что он таким образом пытается заработать «выпускное пособие» от армянской диаспоры США. Но это уже не наша, а американская проблема. Ибо, покуда на американской политической арене присутствуют такие продажные и лживые персонажи, как Боб Менендес, авторитет США в Азербайджане, который является ведущим государством Южного Кавказа, будет невысоким.