Նախարար. Կրթության ոլորտում բավականաչափ կառուցվածքային բարեփոխումներ են անցկացվել
Հիմնական հարցն այն է, թե որքան նոր արտադրանք կարող է ստեղծել գիտական հանրությունը։ Կարևոր է գտնել այն հարցի պատասխանը, թե որքանով է անհրաժեշտ գիտական գործունեության արդյունքում ստացված արտադրանքը։ Այսինքն՝ հիմնական հարցը գիտական արտադրանք ներկայացնելն է։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է գիտության և կրթության նախարար Էմին Ամրուլլաևը՝ ելույթ ունենալով Ադրբեջանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԳԱԱ) ընդհանուր ժողովում։
Նախարարն ասել է, որ անհրաժեշտ է ստեղծել գիտական գործունեությունը որոշող մեխանիզմ։
«Վերջին տարիներին բավականաչափ կառուցվածքային բարեփոխումներ են իրականացվել։ Հայտնագործությունները և գյուտերը կարևոր են գիտության համար»,- ասել է Ամրուլլաևը։

29 Ноября 2023 12:32
Основной вопрос состоит в том, сколько новых продуктов может создать научное сообщество. Важно найти ответ на вопрос, насколько необходим продукт, полученный в результате научной деятельности. То есть главный вопрос - представить научный продукт.
Как сообщает Report, об этом сказал министр науки и образования Эмин Амруллаев во время выступления на общем собрании Национальной академии наук Азербайджана (НАНА).
Министр сказал, что необходимо создать механизм, способный определять научную деятельность.
«За последние годы было проведено достаточно структурных реформ. Открытия и изобретения важны для науки», - сказал Амруллаев.