Վրացի փորձագետ. Միայն Ադրբեջանը կարող է փրկել Հայաստանին այն իրավիճակից, որում հայտնվել է
Միայն Ադրբեջանը կարող է փրկել Հայաստանին այն իրավիճակից, որում հայտնվել է՝ «Վերին Լարսի» սահմանային անցակետի փակման պատճառով։
Այս մասին Report-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է վրացի ռազմաքաղաքական փորձագետ Վախթանգ Մաիսայան՝ մեկնաբանելով Վրաստանի ռազմական ճանապարհի «Վերին Լարսի» անցակետի փակումը, որը Հայաստանը և Ռուսաստանի Դաշնությունը կապող միակ երթուղին է։
«Հայկական կողմը պետք է խաղաղության պայմանագիր կնքի: Հակառակ դեպքում սա Հայաստանի համար կլինի վերջը»,- ընդգծել է փորձագետը։
Նրա խոսքով, խաղաղության պայմանագիրը ճանապարհ կբացի տնտեսական հարաբերությունների համար։
«Համաձայնագրի ստորագրումից հետո կբարելավվեն նաև՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ու Թուրքիայի միջև առևտրատնտեսական կապերը։ Սա իր հերթին նշանակում է նոր միջանցքի բացում, որի շնորհիվ կավելանա ինչպես Հարավային Կովկասի առևտրային ներուժը, այնպես էլ նրա անվտանգությունը»,- ասել է Վ.Մայիսյան։
Նա նաև կիսվել է իր ակնկալիքներով՝ կապված ադրբեջանա-հայկական հաշտության պայմանագրի ստորագրման ժամկետների հետ։

Грузинский эксперт: Спасти Армению из положения, в котором она оказалась, может только Азербайджан
Спасти Армению из положения, в котором она оказалась из-за закрытия пограничного пункта «Верхний Ларс», может только Азербайджан.
Об этом корреспонденту Report сказал грузинский военно-политический эксперт Вахтанг Маисая, комментируя закрытие контрольно-пропускного пункта «Верхний Ларс» на Военно-Грузинской дороге, которая является единственным маршрутом, соединяющим Армению и РФ.
«Армянская сторона должна подписать мирное соглашение. В противном случае это будет концом для Армении», - подчеркнул эксперт.
По его словам, мирный договор откроет путь для экономических отношений.
«После подписания договора также наладятся торгово-экономические связи Армении с Азербайджаном и Турцией. Это в свою очередь означает открытие нового коридора, благодаря которому повысится как торговый потенциал Южного Кавказа, так и его безопасность», - сказал В.Маися.
Он также поделился своими ожиданиями относительно сроков подписания азербайджано-армянского мирного договора.
«Нынешними темпами мирное соглашение будет подписано не позднее января-февраля 2024 года. Официальный Ереван понимает, что этот документ не только спасет их, но и сделает регион экономически сильным», - заключил Вахтанг Маисая.